15.5
18:57

Το πάλεψε όσο άντεξε η ΑΕΚ Betsson στο ΣΕΦ

Σταμάτης Πίντζος

Διπρόσωπη στο ΣΕΦ η Βασίλισσα που έκανε εξαιρετικό πρώτο μέρος, αλλά όχι και δεύτερο στο οποίο άδειασε από δυνάμεις, γνωρίζοντας μοιραία την ήττα από τον Ολυμπιακό με 92-75 στο Game 1 των προημιτελικών της Basket League.

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ Betsson απέναντι στον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ στο πρώτο παιχνίδι της μεταξύ τους σειράς, για τα προημιτελικά της Basket League, γνωρίζοντας την ήττα με 92-75.

Οι κιτρινόμαυροι εμφανίστηκαν εξαιρετικοί στο πρώτο μέρος, με πλάνο και προσήλωση σε άμυνα και επίθεση που τους έβαλε σε θέση οδηγού μετά από 20 λεπτά αγώνα. Στην επανάληψη όμως έμειναν από δυνάμεις, ο Ολυμπιακός έτρεξε, βρήκε στόχο από τα 6,75 και πήρε διψήφιο προβάδισμα που δεν απώλεσε μέχρι το τέλος.

Κορυφαίος για ακόμη μια φορά για το συγκρότημα του Ηλία Ζούρου ο απίθανος Κουζμίνσκας με 24 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Αγραβάνης με 15.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Ηλίας Ζούρος επέλεξε την πεντάδα των Χολ, Ραντλ, ΜακΡέι, Αγραβάνη και Χατζηδάκη να αρχίσει την αναμέτρηση. Το ξεκίνημα της AEK Βetssonn ήταν πολύ συγκεντρωμένο, ιδιαίτερα στο αμυντικό κομμάτι και έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους. Ο Ολυμπιακός βρήκε ένα μικρό προβάδισμα νωρίς (7-4, 9-6) με τη μέγιστή τιμή των πέντε πόντων (12-7) να μην προβληματίζει τους παίκτες του Ηλία Ζούρου. Ο Καράμπελας μόλις πέρασε στο ματς έκανε αισθητή την παρουσία του και έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ για πρώτη φορά(14-15) ενώ ο Νετζήπογλου με πέντε σερί πόντους έκλεισε την πρώτη περίοδο με τους κιτρινόμαυρους μπροστά (19-20).

Θυμηθείτε τη ροή της αναμέτρησης, ΕΔΩ

Ακόμα καλύτερο ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο έκαναν οι παίκτες του Ηλία Ζούρου και με καλάθια από τους Νάιτ και Κουζμίνσκας ανέβασαν τη διαφορά στο 19-27!

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με τον Λούντζη να σκοράρει ισοφάρισε σε 27-27, πριν ο Κουζμίνσκας ξεκολλήσει μετά από ώρα την ΑΕΚ με τρίποντο (27-30) αλλά τον Μακίσικ να απαντά με τον ίδιο τρόπο (30-30). Οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν βέβαια να πάρουν διαφορά (37-34 και 39-36) και μάλιστα με τον Κουζμίνσκας να τα κάνει όλα για ακόμη μια φορά, έκλεισε το ημίχρονο με την Βασίλισσα να έχει και πάλι το κεφάλι στο σκορ (41-42).

Ο Αγραβάνης μπήκε «ζεστός» στο δεύτερο ημίχρονο και με διαδοχικά καλάθια διατήρησε το κιτρινόμαυρο προβάδισμα (45-47). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν την αντεπίθεσή τους και με όπλο την ευστοχία πίσω από τα 6,75 πέρασαν μπροστά και πολύ γρήγορα έφτασαν στο 56-49 με τον Παπανικολάου. H ΑΕΚ  έβγαλε φυσιολογική κούραση σε αυτό το σημείο και έδωσε το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να τρέξει και να φτάσει για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (64-54). Παρά τις προσπάθειες του συγκλονιστικού Κουζμίνσκας η τρίτη περίοδος έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των ερυθρόλευκων με το σκορ στο 72-59.

Ήταν φανερό πως οι δυνάμεις είχαν εγκαταλείψει τους παίκτες της ΑΕΚ που δεν κατάφεραν να πιάσουν απόδοση αντίστοιχη με του πρώτου ημιχρόνου. Οι παίκτες του Ολυμπιακού στην τελευταία περίοδο διαχειρίστηκαν με άνεση το προβάδισμά που έχτισαν στο τρίτο δεκάλεπτο και σιγά-σιγά το ανέβαζαν ακόμη παραπάνω. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ΄ήταν διαδικαστικά, με το τελικό σκορ να είναι 92-75 υπέρ των γηπεδούχων που έκαναν το 1-0 στη σειρά.

Ολυμπιακός-ΑΕΚ: 92-75

Δεκάλεπτα: 19-20, 41-42, 72-59, 92-75

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γκος 11, Κάναν 10, Φαλ 4, Παπανικολάου 9, Πίτερς 16, Λούντζης 10, Λαρεντζάκης, Λονγκ 5, Μιλουτίνοφ 18, Τανούλης, Μακίσικ 9, Αμπόσι.

ΑΕΚ (Ζούρος): Χολ 7, Ραντλ 6, Αγραβάνης 15, Χατζηδάκης 6, ΜακΡέι 6, Καράμπελας 2, Πιλάβιος, Νετζήπογλου 7, Κουζμίνσκας 24, Νάιτ 2, Κουζέλογλου, Νικολάου.