15.5
22:00

Όχι δάκρυα ΑΕΚ – Επιβάλλεται να σηκωθείς…

Η ΑΕΚ ηττήθηκε στο Καραϊσκάκη από τον Ολυμπιακό (2-0) και σε συνδυασμό με τη νίκη του ΠΑΟΚ στην Τούμπα απέναντι στον Παναθηναϊκό καταρράκωσε τις ελπίδες για την κατάκτηση του πρωταθλήματος

ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΑΛΜΕΙΔΑ

Πιο αναλυτικά, ο Ματίας Αλμέιδα ξεκίνησε την ΑΕΚ με τον Στάνκοβιτς κάτω απ’ τα δοκάρια, δεξιά στην άμυνα τον Σιντιμπέ, αριστερά τον Χατζισαφί με τους Βίντα και Κάλενς στα στόπερ.

Στη μεσαία γραμμή ο Σιμάνσκι με τον Πινέδα, ενώ μπροστά τους, δεξιά ο Ελίασον ως εξτρέμ, αριστερά ο Γκατσίνοβιτς, με τον Αραούχο, πίσω απ’ τον επιθετικό Γκαρσία.

Δεν μπήκε καλά στον αγώνα η ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό εμφανώς με καλύτερο αγωνιστικό ρυθμό αφού είχε στα πόδια του συνεχόμενους αγώνες ενώ ο προπονητής των ερυθρολεύκων είχε και την ευκαιρία στο παιχνίδι της περασμένης Κυριακής να ξεκουράσει κάποιους ποδοσφαιριστές στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ.

Στο 5’ η ΑΕΚ έκλεψε μια μπάλα, βγήκε στην επίθεση με τον Ελίασον να κάνει ένα κακό γύρισμα από δεξιά αντί για τον Αραούχο ήθελε να βρει τον Γκατσίνοβιτς και ο Τζολάκης μπλόκαρε. Τρία λεπτά αργότερα η Ένωση και πάλι, με τον Γκατσίνοβιτς που βρήκε εξαιρετικά τον Γκαρσία, ο οποίος πήγε να περάσει τον Τζολάκη, τον γκρέμισε ο Έλληνας γκολκίπερ, αλλά σηκώθηκε η σημαία του βοηθού για οφσάιντ.

Οι ερυθρόλευκοι πήραν την μπάλα στο δεκάλεπτο ο Ελ Κααμπί βγήκε απ’ τα αριστερά πήρε μπάλα ξεμαρκάριστος πλάσαρε αλλά ο Στάνκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ. Στο 18’ σε μια φάση διαρκείας, ο Ολυμπιακός με τον Όρτα έπιασε ένα μακρινό σουτ και ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε την μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα ο Σιμάνσκι βρήκε με εξαιρετική μπαλιά τον Γκαρσία ο οποίος κοντρόλαρε ταλαιπώρησε τους αμυντικούς, πάτησε περιοχή αλλά δεν μπόρεσε να σουτάρει, καθυστέρησε και μπλόκαρε ο Τζολάκης. Στο 24’ και πάλι η ΑΕΚ βγήκε στην επίθεση, ο Ελίασον έβγαλε μια σέντρα ο Γκαρσία έκανε ένα κακό κοντρόλ και ο Ροντινέι έδιωξε σε κόρνερ.

Τρία λεπτά πριν τα πρώτα 40 λεπτά του αγώνα η ΑΕΚ βγήκε στην αντεπίθεση εξαιρετικά, με γρήγορες πάσες, ο Πινέδα έβγαλε μια πάσα στον Γκαρσία ο οποίος την γύρισε ο Ελίασον ερχόταν από πίσω αλλά αντί να την κόψει στον Αραούχο πλάσαρε απευθείας και η μπάλα πήγε ψηλά αουτ. Απάντησε άμεσα ο Ολυμπιακός με δύο χαμένες ευκαιρίες. Στην πρώτη ο Ελ Κααμπί πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή έκανε ένα σουτ και η μπάλα πέρασε αουτ. Ενώ ο ΟΣΦΠ παραλίγο να ανοίξει το σκορ με τον Ποντένσε απ’ το ύψος της μεγάλης περιοχής που έπιασε ένα σουτ αλλά η μπάλα πήγε αουτ. Λίγο πριν την ανάπαυλα ο δικέφαλος μπήκε από τα δεξιά με τον Ελίασον που έβγαλε μια σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Γκατσίνοβιτς δεν ήταν αυτή που έπρεπε για ν’ απειλήσει την εστία του Τζολάκη.

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε ανεβασμένη ψάχνοντας να βρει καλύτερα πατήματα καθώς και ένα τέρμα. Ο Ελίασον στο 49πήρε τη μπάλα πάτησε περιοχή σούταρε και κέρδισε το κόρνερ για την ΑΕΚ.

Λίγο αργότερα ο Φορτούνης εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι του Στάνκοβιτς. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ποντένσε βρήκε τον Ελ Κααμπί, πήρε μια κεφαλιά απέκρουσε ο Στάνκοβιτς, στη συνέχεια πήρε το ριμπάουντ έκοψε την μπάλα έξω και ο Όρτα ερχόταν με φόρα έκανε το σουτ και άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό.

Τα πράγματα δυσκόλευαν για την Ένωση καθώς περνούσαν τα λεπτά. Στο 79’ μια κούρσα από αριστερά του Άμραμπατ, πέρασε απ’ όλους την έκοψε δυνατά στην μικρή περιοχή και η μπάλα χτύπησε στον Τζολάκη. Στο 85′ ο Άμραμπατ βρήκε τον Τσούμπερ αυτός έφερε την μπάλα στο δεξί έκανε το σουτ και ο Τζολάκης απέκρουσε.

Στις καθυστερήσεις ο Τσούμπερ έπιασε ένα σουτ με το δεξί μέσα στην περιοχή των ερυθρολεύκων, αλλά ο Τζολάκης αποκρούει. Αμέσως μετά αδράνεια της άμυνας και λάθος πάσα του Στάνκοβιτς. Ο Όρτα πήρε την μπάλα, πήγε να βγάλει μια σέντρα και η μπάλα πήρε τροχιά προς το τέρμα και 2-0…

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Αποστολόπουλος, Τσικίνιο, Έσε, Όρτα, Ποντένσε, Φορτούνης, Ελ Κααμπί.
ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Ελίασον, Αραούχο, Γκαρσία.