12.5
18:09

Futsal: Ήττα από Δούκα και… παράταση στην στέψη

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 3-2 απ’ τον Δούκα με ανατροπή και τέρμα που δέχτηκε με… buzzer beater, χάνοντας την ευκαιρία να στεφθεί από τώρα πρωταθλήτρια, δίνοντας παράταση, με τον Δούκα να μειώνει στη σειρά του τελικού.

«Πέταξε» την ευκαιρία της, η ΑΕΚ να στεφθεί από σήμερα Πρωταθλήτρια Ελλάδος στο Futsal, καθώς με ανατροπή ο Δούκας πήρε τη νίκη με γκολ στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, μειώνοντας σε 2-1 τη σειρά των τελικών.

Ο Δούκας είχε πάρει προβάδισμα αρχικά στην αναμέτρηση με 0-1, η Ένωση έβγαλε αντίδραση, πίεσε και κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει και μετέπειτα να πάρει προβάδισμα κάνοντας το 2-1.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να ισοφαρίσουν προς τα τελευταία λεπτά, αλλά κυρίως έφτασαν στο γκολ της νίκης δέκα δευτερόλεπτα πριν τελειώσει το ματς και οδηγηθεί ο τελικός σε παράταση.

Η ΑΕΚ γνώρισε έτσι την ήττα και κράτησε ζωντανό τον Δούκα με 2-1 στη σειρά των τελικών, αλλά φυσικά συνεχίζει να κρατάει την τύχη στα χέρια της, ψάχνοντας την τρίτη νίκη της, που θα της φέρει και τον τίτλο της πρωταθλήτριας, δίνοντας επί της ουσίας παράταση στην… στέψη της.

Όλα γι΄όλα θα κληθεί η Ένωση πλέον να πάει στο Δαΐς για τον τέταρτο τελικό και να κάνει το 3-1, τελειώνοντας την σειρά και κατακτώντας το Πρωτάθλημα Ελλάδος, επιστρέφοντας στην κορυφή του ελληνικού Futsal.