29.4
19:02

Ο Λουκίνας έστειλε την Athens Kallithea ένα βήμα πριν την Σούπερ Λιγκ

Η Athens Kallithea επικράτησε με 2-0 του Ιωνικού εκτός έδρας με τον Λουκίνα να πετυχαίνει και τα δύο γκολ των φιλοξενούμενων οι οποίοι πλέον βρίσκονται με το ένα πόδι στη Stoiximan Super League. Με δέκα παίκτες έπαιζαν οι γηπεδούχοι από το 40′ λόγω αποβολής του Τασουλή.

Με δύο γκολ του Γιάννη Λουκίνα, ένα στις καθυστερήσεις κάθε ημιχρόνου η Athens Kallithea επικράτησε με 2-0 του Ιωνικού εκτός έδρας και βρίσκεται με το ένα πόδι στην Stoiximan Super League καθώς θέλει μόλις 1 βαθμό στα δύο ματς που απομένουν για να πέσει η αυλαία στο πρωτάθλημα.

Στο άλλο παιχνίδι που διεξήχθη για τη Super League 2 ο ΠΑΟΚ κέρδισε εκτός έδρας τον Αιολικό με 2-1 και εξασφάλισε την παραμονή του στην κατηγορία.

One… Λουκίνας show

Στο γήπεδο του Ιωνικού η ομάδα του Σπανού υποδέχτηκε την Athens Kallithea σε ένα ματς ισορροπημένο μέχρι το 40 του αγώνα. Εκεί ήρθε η αποβολή του Τασουλή με κόκκινη κάρτα και οι φιλοξενούμενοι με παίκτη παραπάνω πήραν τα ηνία του αγώνα.

Κατάφεραν μάλιστα να πάρουν προβάδισμα στο σκορ στο 45+2′ οταν ο Ζάχαβι έκανε λάθος γύρισμα, ο Λουκίνας έκλεψε τη μπάλα και με πλασέ έκανε το 0-1.

Ο επιθετικός των φιλοξενούμενων ήταν πρωταγωνιστής σε δύο-τρεις φάσεις και στο δεύτερο 45λεπτο αλλά δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ στο 55′ αλλά το σουτ του Ντεμέτριους χτύπησε στο δοκάρι.

Ο Λουκίνας κατάφερε να σκοράρει ξανά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Μουτίνιο έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Έλληνας επιθετικός με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ιωνικός (Σπανός): Γκέλιος, Τασουλής, Πογοσιάν (80′ Γουακάσο), Σαλίνας, Γιακουμάκης, Γκίνη (46′ Σερπέζης), Ιωαννίδης (71′ Λινάρδος), Ούγκο Σόουζα, Μπορτναγκαράι, Δρίτσας, Ζάχαβι (46′ Οικονομόπουλος)

Athens Kallithea (Βοσνιάδης): Κότσαρης, Μεχίας, Τσιβελεκίδης (33′ Μαρότα), Καινούργιος (46′ Μανθάτης), Ουές, Ματίγια, Νταμιάν Σίλβα, Μουστακόπουλος (66′ Τόρρες), Ντεμέτριους (66′ Μουτίνιο), Κυνηγόπουλος (17′ Βασιλόγιαννης), Λουκίνας.

Πηγή:sport24