28.4
21:45

Αυτοκτονία και τώρα όλα… Τούμπα

Δραματικό φινάλε στην Θεσσαλονίκη με την ΑΕΚ να πετά στο καλάθι των αχρήστων τη νίκη που έκανε απέναντι στον Παναθηναϊκό στην OPAP Arena και ενώ βρέθηκε στο 80′ στην Τούμπα να προηγείται του ΠΑΟΚ, κατάφερε να χάσει (3-2) δεχόμενη δύο αστεία γκολ από δικά της λάθη…

ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΑΛΜΕΙΔΑ

Πιο αναλυτικά, ο Αργεντινός τεχνικός ξεκίνησε με τον Αθανασιάδη κάτω απ’ τα δοκάρια, δεξιά στην άμυνα τον Ρότα, αριστερά τον Χατζισαφί με τους Κάλενς και Βίντα στα στόπερ. Στη μεσαία γραμμή βρέθηκαν, οι Σιμάνσκι και Γιόνσον, έχοντας μπροστά τους, δεξιά ως εξτρέμ τον Ελίασον, αριστερά τον Πινέδα και τον Αραούχο, πίσω απ’ τον Πόνσε.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο ματς δυνατά και με στόχο να εκμεταλλευτεί το οποιοδήποτε λάθος της Ένωσης. Αυτό έγινε μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Τόμας έδωσε στον Μπάμπα, ο οποίος βγήκε απ’ τα αριστερά έβγαλε μια συρτή πάσα και ο Κωνσταντέλιας πλάσαρε για το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα ο Αραούχο βγήκε απ’ τα δεξιά έκοψε την μπάλα, αλλά το πλασέ του Ελίασον ήταν κακό και η μπάλα βγήκε άουτ.

Η ΑΕΚ ωστόσο δεν άργησε να βρει απάντηση στο γκολ του ΠΑΟΚ. Στο 9’ μετά από τρομερή προσωπική ενέργεια του Πινέδα, που πέρασε όποιον βρήκε πάτησε περιοχή και μπροστά από αρκετά σώματα, έκανε το σουτ για το 1-1. Πέντε λεπτά αργότερα ο Αραούχο έβγαλε εξαιρετική πάσα στον Γιόνσον που πάτησε περιοχή και τελευταία στιγμή πέταξε την μπάλα κόρνερ ο Κουλιεράκης. Λίγο πριν το 20ο λεπτό και ενώ η Ένωση έψαχνε το δεύτερο γκολ ο Ελίασον έβγαλε απ’ τα δεξιά μια εξαιρετική σέντρα, ο Πόνσε δεν την βρήκε και ο Πινέδα στη συνέχεια έπιασε ένα πλασέ αλλά ο ο Κοτάρσκι έδιωξε εγκαίρως σε κόρνερ.

Στο ημίωρο η ΑΕΚ βγήκε και πάλι στην επίθεση ο Πόνσε πήρε και κουβάλησε την μπάλα περιμένοντας βοήθειες, ο Αραούχο πήρε μέσα στην περιοχή έκανε ένα πλασέ απέκρουσε ο Κοτάρσκι.

Ο ΠΑΟΚ πριν την ανάπαυλα πίεσε αλλά η ΑΕΚ είχε τον Αθανασιάδη σε καλή μέρα και διατήρησε το ισόπαλο σκορ στο ημίχρονο. Στο 36ο λεπτό αρχικά ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε στο δεύτερο δοκάρι ο Κουλιεράκης πήρε κεφαλιά και ο Αθανασιάδης έδιωξε με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ ξανά με Ζίβκοβιτς που έβγαλε μια σέντρα απ’ τα δεξιά ο Σβάμπ πήρε μια κεφαλιά και ο Αθανασιάδης έκανε τρομερή επέμβαση κρατώντας το 1-1. Λίγα λεπτά πριν τελειώσει το ημίχρονο ο Ελίασον εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πέρασε απ’ όλους χτύπησε στον Πόνσε που τον αιφνιδίασε και απομάκρυνε στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ.

ΚΕΡΔΙΖΕ ΣΤΟ 80′ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΧΑΣΕΙ

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά. Βγήκε στην επίθεση απ’ τ αριστερά ο Χατζισαφί έβγαλε μια συρτή σέντρα η μπάλα πέρασε απ’ όλους ο Πινέδα προσπάθησε να κάνει ένα τακουνάκι, αλλά έδιωξε ο ΠΑΟΚ. Στο 52’ μια αναμπουμπούλα και γρήγορες πάσες απ’ τον ΠΑΟΚ βγήκε ο Μπάμπα τετ α τετ με τον Αθανασιάδη, αλλά ο Κάλενς προλαβε και έδιωξε σε κόρνερ. Στο 67’ το φάουλ εκτελέστηκε και έμεινε ενεργή η μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ, στρώθηκε στον Κωνσταντέλια που έπιασε ένα δυνατό σουτ αλλά εντυπωσιακά ο Αθανασιάδης έδιωξε σε κόρνερ.

Η ΑΕΚ κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να προηγηθεί στο 75’. Ο Χατζισαφί εκτέλεσε το φάουλ απ’ τα αριστερά, ο Σβάμπ πήγε να βάλει μόνος του την μπάλα στο τέρμα του Κοτάρσκι, αυτός αντέδρασε και από κοντά ο Βίντα με το κεφάλι έκανε το 1-2. Όμως δεν πρόλαβε να το χαρεί αφού στο 80’ μετά από διπλό λάθος του Κάλενς δεν έδιωξε σωστά, ο Σαμάτα πήρε μια κεφαλιά και ο Κωνσταντέλιας έκανε το 2-2 με σουτ.

Ο ΠΑΟΚ στο 90′ βρήκε και την ανατροπή! Σ’ εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα απομακρύνθηκε στον Σάστρε, ο οποίος λίγο έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής εκτέλεσε με το δεξί, η μπάλα βρήκε και λίγο σε Γιόνσον, Σαμάτα, οι οποίοι ήταν στην πορεία της μπάλας και ξεγέλασε τον Αθανασιάδη για το 3-2!

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο (46’ Σάστρε), Μπάμπα, Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Μεϊτέ, Σβαμπ (78’ Οζντόεφ), Τάισον (93′ Βιεϊρίνια), Ζίβκοβιτς (78’ Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας, Μπράντον (70’ Σαμάτα).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα (78’ Λιβάι Γκαρσία), Χατζισαφί, Βίντα, Κάλενς, Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα, Ελίασον (65’ Άμπραμπατ), Αραούχο (65’ Γκατσίνοβιτς), Πόνσε (78’ Τσούμπερ).