22:31

Καρδίτσα-ΑΕΚ : Μάχη για γερά νεύρα και ήττα για την «Βασίλισσα»

Γεωργιάννα Σιώμου

Ταφόπλακα για την ΑΕΚ στο φινάλε των πλέι άουτ με 81-79 με την Καρδίτσα.

Ο Ηλίας Ζούρος έβαλε στην έναρξη του ματς τους Χολ, Ραντλ, ΜακΡέι, Κουζμίνσκας και Χατζηδάκη, ενώ ο Παπανικολόπουλος με τους Μπιουκάναν, Μενέγκα, Αβδάδα, Μακάλουμ και Μακ. Ελεύθερο παιχνίδι από τις δύο ομάδες, αφού δεν υπήρχαν σκοπιμότητες, με την ΑΕΚ να χτυπάει μέσα στο καλάθι με τον Χατζηδάκη.

Πάνω κάτω η μπάλα, με τις ομάδες να εκτελούν χωρίς δεύτερη σκέψη με τον Μακάλουμ να πετυχαίνει τρίποντο στο τρανζίσιον. Συνεχόμενη πόντοι από τον Μακάλουμ που έφτασε τους 10 για να ισοφαρίσει ο ΜακΡέι στην λήξη της περιόδου.

Αδιάφορη και πέρα για πέρα άστοχη, η ΑΕΚ έχασε την καλή εικόνα του Κουζμίνσκας. Μπορεί να κρατήσει την καλή εμφάνιση του Χατζηδάκη που πέτυχε 18 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Χολ με τον ΜακΡέι. Πλέον η Ένωση θα περιμένει να δει πότε θα οριστούν οι αγώνες με τον Ολυμπιακό, ώστε να προετοιμαστεί για τα τελευταία παιχνίδια της σεζόν.

Η ΑΕΚ κόλλησε κάπως επιθετικά και με τα λάθη της έδωσε εύκολους πόντους στην Καρδίτσα. Με τρίποντο του Δίπλαρου, η Καρδίτσα βρήκε την μεγαλύτερη της διαφορά με την ΑΕΚ να γυρνάει σε ζώνη. Ο ΜακΡέι, κουβαλούσε την ΑΕΚ, φτάνοντας τους 15 πόντους με πολύ καλά ποσοστά και να μειώνει το σκορ. Η Ένωση επέστρεψε με καλή άμυνα και τελικά πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα δύο πόντων.

Η Καρδίτσα απάντησε στο σερί της ΑΕΚ με ένα δικό της και με τρίποντο του Μακάλουμ, ισοφάρισε ξανά. O Μακάλουμ με καλάθι και φάουλ έφερε την Καρδίτσα μπροστά και τον Ηλία Ζούρο στα αποδυτήρια καθώς αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές. Ο Νετζήπογλου με τρίποντο ισοφάρισε για την Ένωση. Με μία βολή του Δίπλαρου ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Με καλάθι του Αβδάλα η Καρδίτσα πέρασε και πάλι μπροστά για να απαντήσει άμεσα ο Κουζέλογλου, με τον Νετζήπογλου να μειώνει το σκορ για την ΑΕΚ, τρία λεπτά πριν το τέλος. Δύο βολές από τον Μενέγκα με τον Χατζηδάκη να σκοράρει και να δίνει ανάσα στην ΑΕΚ. Η Ένωση προσπάθησε στο τέλος να εκμεταλλευτεί κάποια λάθη και χαμένες βολές της Καρδίτσας, με τον ΜακΡέι να βάζει δύσκολα καλάθια, αλλά να χάνει το τρίποντο που θα έδινε την νίκη (81-79).

Δεκάλεπτα: 25-25, 41-43, 60-60, 81-79

Καρδίτσα (Παπανικολόπουλος): Μπιουκάναν 4, Μενέγκα 8, Καπετάκης, Δίπλαρος 6, Χρηστίδης 5, Τσούκας, Αβδάλας 11, Σάιμπερτ 5, Μακάλουμ 20, Μακ 14, Γιάνκοβιτς 6.

ΑΕΚ (Ζούρος): Χολ 7, Ραντλ 12, Καράμπελας 2, Μαραθωνίτης , Πιλάβιος, Νετζήπογλου 11, Χατζηδάκης 18, Κουζμίνσκας 2, Κουζέλογλου 7, Νικολάου,  ΜακΡέι 19.