24.4
22:23

Τον ξεφτίλισε και τον έστειλε για… τσάι η ΑΕΚΑΡΑ του Αλμέιδα!

Παναγιώτης Καλογερόπουλος

Ισοπεδωτική η ΑΕΚΑΡΑ που διέλυσε τον Παναθηναϊκό στην OPAP Arena με 3-0 αντί για 5-0 – Συγκλονιστική εμφάνιση από τους Κιτρινόμαυρους – Ο Αλμέιδα πήρε την ταυτότητα του Φατίχ Τερίμ και τον έστειλε για τσάι στην Τουρκία – Τα γκολ για την ΑΕΚ οι Ελίασον (7′ – 69′) και Πόνσε

ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΑΛΜΕΙΔΑ

Ο Αθανασιάδης ξεκίνσε κάτω από τα δοκάρια, με τον Στάνκοβιτς στον πάγκο έχοντας επιστρέψει στην διάθεση του κόουτς. Την τετράδα της άμυνας συμπλήρωσαν οι Ρότα, Κάλλενς, Βίντα και Χατζισαφί από δεξιά προς τα αριστερά.

Ως αμυντικός μέσος τοποθετήθηκε ο Σιμάνσκι, με τον Γιόνσον μπροστά του στον χώρο του κέντρου. Στην αριστερή πτέρυγα βρέθηκε ο Πινέδα, δεξιά ο Ελίασον και ως επιθετικό δίδυμο οι Πόνσε και Αραούχο, με τον τελευταίο λίγο πιο πίσω από τον συμπατριώτη του.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η ΑΕΚ πάτησε τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο με τους Πράσινους να τα έχουν χαμένα. Οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν πολύ δυναμικά στο ματς χωρίς να δώσουν το παραμικρό δικαίωμα στον ΠΑΟ. Μόλις στο 6ο λεπτό η ΑΕΚ χάνει μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Ο Ελίασον έκανε μια γλυκιά σέντρα από τα δεξιά με τον Πόνσε να πιάνει αφύλαχτος την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ο δικέφαλος ανοίγει το σκορ. Ο Ελίασον υποδέχεται ωραία την μπάλα από τον Πινέδα, εκείνος δεν βιάζεται και τελειώνει αριστουργηματικά την φάση για το 1-0 της Ένωσης μόλις τος 8ο λεπτό του αγώνα!

Ο Παναθηναϊκός απάντησε με επικίνδυνο κατέβασμα αφού ο Παλάσιος έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ όμως η μπάλα πήγε αρκετά άουτ. Στο 15ο λεπτό του αγώνα ο Πόνσε πιάνει ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής όμως ο Ντραγκόφκσι αποκρούει. Λίγο αργότερα απειλεί η ΑΕΚ με τον Χατζισαφί να βγάζει καλή σέντρα και η μπάλα να καταλήγει κόρνερ. Στο 21’ το κόρνερ εκτελείται ο Βίντα πηδά ψηλότερα από όλους, όμως ο Ντραγκόφσκι λέει “όχι”. Η Ένωση εξακολουθούσε να πολιορκεί την άμυνα των. Πρασίνων. Στο 26’ κλέβει η ΑΕΚ και βγαίνει στην αντεπίθεση, με την μπάλα να πηγαίνει κάθετα στον Πόνσε. Ο Αργεντινός, ανάμεσα σε δύο αντιπάλους, πήρε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Αμέσως μετά ένα σουτ του Αραούχο που όμως κοντράρει σε αμυντικό του ΠΑΟ και στη συνέχεια η μπάλα πάει κόρνερ. Στο 34’ ο Ιωαννίδης πιάνει την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ μετά από σέντρα του Μπακασέτα.

Η ΑΕΚ όμως δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα στο ημίχρονο. Ο Κώτσιρας λίγο πριν την ανάπαυλα κάνει λάθος και ο Πόνσε κλέβει την μπάλα βγαίνει τετ-α-τετ και γράφει το 2-0 για την ΑΕΚΑΡΑ!

ΤΟΝ ΙΣΟΠΕΔΩΣΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ

Στον ίδιο ρυθμό και το δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να κάνει τρομερό ματς παρότι ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να γίνει απειλητικός. Στο ξεκίνημα ο Ιωαννίδης βρίσκει χώρο εκτός περιοχής και κάνε ένα αδύναμο πλασέ, όμως ο Αθανασιάδης μπλοκάρει χωρίς δυσκολία. Λίγο αργότερα ο Σιμάνσκι κλέβει παλικαρίσια, κερδίζει 2 κόντρες και επιχειρεί ένα σουτ το οποίο όμως μπλοκάρεται από τον Ντραγκόφσκι!

Η Ένωση στη συνέχεια έχασε μια απίστευτη διπλή ευκαιρία για το τρίτο γκολ. Μετά από απίστευτη ενέργεια του Πινέδα, ο οποίος πήγε να πετύχει ΜΑΓΙΚΟ γκολ, όμως η μπάλα τράνταξε το δοκάρι, ενώ στο ριμπάουντ ο Πόνσε και εκείνος πέτυχε το δοκάρι. Όμως η Ένωση δεν το έβαλε κάτω, έψαξε και βρήκε εν τέλει το τρίτο τέρμα στην OPAP Arena! Μετά από τρομερή κάθετη στον Πινέδα από τον Χατζισαφί, εκείνος έκοψε στην περιοχή, ο Πόνσε δεν κατάφερε να σκοράρει, όμως ο Ελίασον πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 3-0! Στο 79′ ο Πινέδα βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ντραγκόφκσι, όμως αστόχησε στο πλασέ να περνά ελάχιστα άουτ.