24.4
19:55

Ποδόσφαιρο Γυναικών: Τριάρα στον Αστέρα και «πέταξε» για τα Ημιτελικά

Μεγάλη νίκη σημείωσε η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου της ΑΕΚ, η οποία επικράτησε 3-0 του Αστέρα Τρίπολης στα Σούρμενα για τον νοκ άουτ Προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η «Ένωση» έπαιξε εξαιρετικά, είχε φάσεις και αμυντικά στάθηκε άψογα, με αποτέλεσμα να προκριθεί στα Ημιτελικά του Θεσμού. Αξίζει να σημειωθεί η παρουσία του κόσμου, που φώναξε παρών και ενίσχυσε τις προσπάθειες των «κιτρινόμαυρων».

H AEK άνοιξε το σκορ νωρίς στο παιχνίδι, καθώς στα μισά του ημιχρόνου κέρδισε πέναλτι, αφού η μπάλα βρήκε πεντακάθαρα στο χέρι της αμυντικού του Αστέρα. Η Καπνίση ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 1-0. Στο 60’ η Πινέδα είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του «Δικεφάλου», ωστόσο το σουτ που επιχείρησε εκτός περιοχής πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Η Χατζηνικολάου ένα λεπτό πριν το 90’, μετά από λάθος της άμυνας, βγήκε τετ α τετ και ευστόχησε, ενώ στις καθυστερήσεις έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα. Η Πινέδα βγήκε τετ α τετ, προσπάθησε να «κρεμάσει» την τερματοφύλακα του Αστέρα, όμως η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Στην επαναφορά η Χατζηνικολάου έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 3-0. Η Ντζανή είχε στην τελευταία φάση του αγώνα την ευκαιρία να πετύχει και τέταρτο γκολ για την ΑΕΚ, όμως αστόχησε από πλεονεκτική θέση.