24.4
19:22

Η Λαμία έχασε τη νίκη στο… 99′ από τον άψυχο ΠΑΟΚ

Η Λαμία ήταν αγκαλιά με την πρώτη της νίκη στα playoffs, αλλά ο Σβαμπ με γκολ στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων έσωσε τουλάχιστον τον βαθμό (1-1) για τον ΠΑΟΚ που χάνει λάδια στην κούρσα του τίτλου.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 παρέταξε τη Λαμία ο Λεωνίδας Βόκολος. Ο Κοσέλεφ στην εστία και οι Σιμόν, Κορνέζος, Γιαννούτσος, Σίντκλεϊ στην άμυνα. Νούνιες, Τζανδάρης στα χαφ, με τους Σλίβκα, Τσιλούλης, Μαρτίνεθ στη μεσοεπιθετική τριπλέτα και τον Μάλτσι σε ρόλο φορ.

Το τελευταίο τέταρτο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν με κάθε τρόπο για να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα αλλά δυσκολευόντουσαν. Με τις αριθμητικές ισορροπίες στο 90’ να αλλάζουν μετά από την αποβολή του Αμαράλ για εξύβριση στον διαιτητή. Μάλιστα, ήρθε και η αποβολή του Σλίβκα από τον πάγκο, με τους δύο παίκτες να χάνουν δεδομένα το ερχόμενο ματς με τον Ολυμπιακό. Ο Κατσικογιάννης φρόντισε να δείξει έξτρα δεκάλεπτο για καθυστερήσεις που έγιναν… 13, με τον Σβαμπ να γλιτώνει τον ΠΑΟΚ από την γκέλα στο 90’+10’ αφού σκόραρε με κεφαλιά μετά την άψογη σέντρα του Ντεσπόντοφ, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

MVP: Αδιανόητο ματς από τον Βικίντας Σλίβκα. Δεν είναι μόνο το γκολ που βάζει, αλλά κυρίως ότι δημιουργεί πολλά προβλήματα στον ΠΑΟΚ μεσοεπιθετικά, ενώ κατάπιε χιλιόμετρα και πήρε… μόνος του τη μάχη του άξονα. Τρομερή εμφάνιση του Λιθουανού!

Η σφυρίχτρα: Ο Κατσικογιάννης έπαιξε… ΠΑΟΚ, δίνοντας τα σπόρια στους φιλοξενούμενους. Έπαιξε είκοσι λεπτά καθυστερήσεις συνολικά στα δύο ημίχρονα, έδωσε εύκολα φάουλ στους «ασπρόμαυρους» και εύκολες κάρτες στους παίκτες της Λαμίας. Κακή, πολύ κακή, απόδοση από τον ρέφερι.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σιμόν, Κορνέζος (46’ Στάνκο), Γιαννούτσος, Σίντκλεϊ (76’ Αμαράλ), Νούνιες, Τζανδάρης, Μαρτίνεθ (75’ Λέικ), Σλίβκα (86’ Τερεζίου), Κοντονίκος (69’ Τόσιτς), Μάλτσι.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (69’ Οτο), Μιχαηλίδης, Κεντζιόρα, Ράφα Σοάρες (56’ Μπάμπα), Σβαμπ, Οζντόεφ (75’ Μουργκ), Μάρκος Αντόνιο, Κωνσταντέλιας (56’ Τάισον), Ντεσπόντοφ, Σαμάτα (56’ Τόμας)

Πηγή: sport-fm.gr