21.4
19:13

Τρίποντη «εκτέλεση» στον ΠΑΟΚ με μαγικό Κουζμίνσκας

Σταμάτης Πίντζος

Ρεσιτάλ από το τρίποντο και απίθανος Κουζμίνσκας έριξαν στο καναβάτσο τον ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ Betsson εξασφάλισε την 7η θέση της Basket League και μαζί ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Δεύτερη διαδοχική νίκη για πρώτη φορά μέσα στη σεζόν για την ΑΕΚ Betsson, αφού επικράτησε του ΠΑΟΚ με 99-91 στο Olympic Hall εξασφαλίζοντας έτσι την 7η θέση, με την οποία και θα μπει στα πλέι οφ όπου και θα αντιμετωπίσει το Ολυμπιακό.

Ο Μιντάουντας Κουζμίνσκας ήταν για ακόμη μια φορά μαγικός με 31 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε ο Ραντλ με 22 και πέντε τρίποντα.

ΤΟ ΜΑΤΣ

O Ηλίας Ζούρος ξεκίνησε την αναμέτρηση με την πεντάδα των Χολ, Ραντλ, ΜακΡέι, Κουζμίνσκας και Χατζηδάκη.

Θυμηθείτε τη ροή της αναμέτρησης, ΕΔΩ

Ανοιχτό το παιχνίδι από την αρχή με τις δύο ομάδες να παίζουν χωρίς σκοπιμότητα και να έχουν υψηλά ποσοστά ευστοχίας πίσω από τα 6,75. Οι κιτρινόμαυροι με όπλο το τρίποντο βρήκαν από νωρίς το προβάδισμα (11-5), με τους Θεσσαλονικείς να μένουν κοντά στο σκορ πριν ο Ραντλ με το τρίτο του εύστοχο σουτ από την περιφέρεια να γράφει το 19-14. Ο Μίχαλακ κατάφερε με προσωπικά καλάθια να δώσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (25026) αλλά ο Καράμπελας σε μια από τις φάσεις της χρονιάς, έκλεισε την πρώτη περίοδο με απίθανο τρίποντο και φάουλ από το κέντρο του γηπέδου (29-28)!

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδος με τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο λόγο. Ο Φρίντρικσον έδωσε αέρα τριών πόντων στον ΠΑΟΚ (29-32) αλλά η Βασίλισσα απάντησε με δικό της σερί, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα (40-33) με Κουζμίνσκας και Νετζήπογλου.  Παρά τους εφτά πόντους της διαφοράς, οι φιλοξενούμενοι είχαν εκ νέου απάντηση πλησιάζοντας στον πόντο μετά το τρίποντο του Μίχαλακ (43-42). Ο Κουζμίνσκας ωστόσο συνέχισε το κρεσέντο του στο πρώτο μέρος (48-43), πριν ο Μίχαλακ με νέο τρίποντο κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο (49-47).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με νέο προσωπικό σερί του Κουζμίνσκας (54-47), με την ΑΕΚ να διαχειρίζεται το προβάδισμά της και να κρατά τον ΠΑΟΚ σε απόσταση. Ο Χατζηδάκης χτύπησε στο ζωγραφιστό για το 63-56, πριν ο Μίχαλακ απαντήσει με τρίποντο. Ο Πόρτερ μείωσε μέχρι και το δίποντο (68-66) αλλά οι παίκτες του Ηλία Ζούρου πάτησαν ξανά το γκάζι και νέο σερί που το ολοκλήρωσε με νέο ΑΠΙΘΑΝΟ μπάζερ τρίποντο ο Καράμπελας, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο 77-68.

Το κιτρινόμαυρο κρεσέντο από την περιφέρεια δεν σταμάτησε ούτε στην τελευταία περίοδο και με τα σουτ των Κουζμίνσκας, Νετζήπογλου και Ραντλ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 89-80. Ο Λιθουανός μάλιστα συνέχισε το χαβά του βάζοντας ακόμα δύο (97-87), φτάνοντας συνολικά στους 31! Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν ποτέ να ξαναμπούν στο ματς, με την ΑΕΚ Betsson να παίρνει τελικά τη νίκη με 99-91 και μαζί να «κλειδώνει» την 7η θέση της Basket League.

ΑΕΚ- ΠΑΟΚ: 99-91

Δεκάλεπτα: 29-28, 49-47, 78-68, 99-91

ΑΕΚ (Ζούρος): Χολ 3, Ραντλ 22, Καράμπελας 10, Μαραθωνίτης , Πιλάβιος, Νετζήπογλου 10, Αγραβάνης , Χατζηδάκης 7, Κουζμίνσκας 31, Κουζέλογλου 7,  ΜακΡέι 9.

ΠΑΟΚ (Νεραντζάκης): Τάουνς, Μακνίς 4, Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 6, Φρίντρικσον 18, Μαργαρίτης 5, Αρσενόπουλος, Σκουλαριώτης, Σωτηρίου, Μίχαλακ 16, Άλστον 14, Πόρτερ 28.