21.4
21:33

Τεράστιο διπλό με ανατροπή και ψυχή πρωταθλήτριας η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚΑΡΑ του Ματίας Αλμέιδα με πρωταθληματική ψυχή και μεγάλη μπάλα στο δεύτερο ημίχρονο κέρδισε τον Άρη στο Βικελίδης (1-2) και διατηρείται στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα τέσσερα παιχνίδια πριν το φινάλε των play offs της Super League που θα κρίνουν και τον φετινό πρωταθλητή

ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΑΛΜΕΙΔΑ

Πιο συγκεκριμένα ο Αθανασιάδης παραμένει κάτω από τα γκολπόστ, έχοντας μπροστά του την τετράδα των Σιντιμπέ, Βίντα, Κάλενς και Χατζισαφί. Στον άξονα επέστρεψε το δίδυμο Γιόνσον, Σιμάνσκι, ενώ στα δύο άκρα θα ξεκίνησαν οι Ελίασον και Άμραμπατ. Στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Έκι Πόνσε, με τον Τσούμπερ στο πλάι του.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε την ευκαιρία να ανοίξει αυτή το σκορ μέσα στο «Κλ. Βικελίδης», αφού μόλις στο 2ο λεπτό ο Πόνσε βρήκε τον Ελίασον στα αριστερά που πάτησε περιοχή, πλάσαρε αλλά ο Χουτεσιώτης ίσα που άγγιξε τη μπάλα και την έστειλε κόρνερ. Ο Άρης απάντησε δύο λεπτά αργότερα με σουτ του Ζαμόρα που έδιωξε εντυπωσιακά ο Αθανασιάδης.

Αργότερα ο Αμραμπάτ έφυγε στην αντεπίθεση από τα δεξιά, έδωσε κεντρικά στον Ελίασον ο οποίος σούταρε με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Χουτεσιώτη. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Πόνσε εντός περιοχής κράτησε τη μπάλα την έφερε στο αριστερό αλλά το τελείωμα του από καλή θέση δεν ήταν καλ. Στο 24’ ο Άρης χάνει διπλή ευκαιρία για γκολ με τον Αθανασιάδη αρχικά να κάνει μεγάλη επέμβαση στο πλασέ του Μορόν και στη συνέχεια ο Γκαρσία από κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ελίασον έδωσε στον Τσούμπερ που έκοψε από τα αριστερά μέσα στην περιοχή, εκείνος σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τον Χουτεσιώτη. Στο 29’ ο Τσούμπερ βρέθηκε ξανά σε θέση βολής αυτή τη φορά από κεντρική θέση, σούταρε με το αριστερό αλλά έστειλε τη μπάλα χαμηλά άουτ.

Ο Άρης ωστόσο βρέθηκε και πάλι μπροστά και από την εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Μορόν που έκανε το σουτ, η μπάλα άλλαξε πορεία και ο Αθανασιάδης έκανε απίθανη επέμβαση πριν η μπάλα περάσει ολόκληρη τη γραμμή. Το VAR ωστόσο θεώρησε πως αυτή έχει περάσει και κατοχύρωσε το γκολ στους Αρειανούς. Ο δικέφαλος προσπάθησε να ισοφαρίσει πριν την ανάπαυλα ο Σιμάνσκι έδωσε στον Ελίασον στα αριστερά, εκείνος με τη σειρά του στον ξεχασμένο Άμραμπατ ο οποίος από πολύ πλεονεκτική θέση σούταρε ψηλά άουτ.

ΑΛΛΗ ΑΕΚ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗ

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση πολιόρκησε την εστία του Χουτεσιώτη. Μάλιστα ο δικέφαλος κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς σύντομα αφού στο 49’ ο Πόνσε μπήκε ωραία κάθετα στην περιοχή, έκανε το πλασέ που τελικώς εξελίχθηκε σε πάσα στον αμαρκάριστο Σιντιμπέ που έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Πέντε λεπτά αργότερα η ΑΕΚ χάνει μοναδική ευκαιρία για να κάνει την ανατροπή στο ματς. Ο Τσούμπερ εντός περιοχής βρήκε δεξιά τον Άμραμπατ, εκείνος έδωσε κάθετα στον Πόνσε που έκανε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 56’ μετά από σέντρα του Άμραμπατ από δεξιά, ο Σιμάνσκι έκανε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Χουτεσιώτη σε μεγάλη επέμβαση ενώ στο 61’ το μακρινό σουτ του Άμραμπατ με πολύ δύναμη μπλόκαρε δύσκολα ο Χουτεσιώτης. Δύο λεπτά αργότερα και πάλι η ΑΕΚ που προσπαθούσε να βρει το δεύτερο γκολ βγήκε τετ α τετ με τον Τσούμπερ που δεν κατάφερε να νικήσει τον Χουτεσιώτη. Στο 66’ Σιμάνσκι αυτή τη φορά δεν κατάφερε να νικήσει τον Χουτεσιώτη από καλή θέση με τον Χατζισαφί στο 71’ να πιάνει ένα μακρινό μονοκόματο σουτ με τη μπάλα να περνά μόλις άουτ.

Στο συγκλονιστικό τελευταίο δεκάλεπτο η ψυχή της ΑΕΚ μίλησε και πάλι, είχε μια πρώτη καλή στιγμή. Μετά από φάουλ του Άμραμπατ από τα δεξιά, η κεφαλιά του Βίντα μόλις άουτ. Ωστόσο η Ένωση κατάφερε να βρει το γκολ της νίκης και της τεράστιας ανατροπής στο 85′. Μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Άρη, ο Πινέδα από δεξιά έκανε πάσα στο πέναλτι, μετά από το διώξιμο η μπάλα έφτασε στον Άμραμπατ που έκανε το δυνατό σουτ στο γάμμα της εστίας και ολοκλήρωσε την ανατροπή.

ΑΡΗΣ: Χουτεσιώτης, Φατόρε, Μοντόγια, Μπράμπετς, Ρόουζ (90+2′ Δεληζήση), Βερστράτε (46′ Τζούρασεκ), Νταρίντα (77′ Εμβοντό), Γκαρθία (63′ Φετφατζίδης), Σαμόρα, Παναγίδης, Μορόν (77′ Ανσαριφάρντ).

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Κάλενς, Βίντα, Χατζισαφί, Σιντιμπέ (83′ Φερνάντες), Σιμάνσκι (71′ Αραούχο), Γιόνσον, Άμραμπατ (84′ Γαλανόπουλος), Τσούμπερ (83′ Λιούμπιτσιτς), Πόνσε, Ελίασον (71′ Πινέδα).