20.4
20:51

Στη 15η θέση στον κόσμο η Θεοδωροπούλου στο ξίφος μονομαχίας νέων γυναικών

Αποστόλης Σταματιάδης

Η Ανδριάνα Θεοδωροπούλου ξεχώρισε ανάμεσα στις ελληνικές συμμετοχές στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ξιφασκίας εφήβων/νεανίδων (Κ17) και νέων (K20) στο Ριάντ της Σαουδικής Αραβίας.

Την τέταρτη μέρα της διοργάνωσης, τη Δευτέρα 15 Απριλίου, ξεκίνησαν οι αγώνες του ξίφους μονομαχίας με τα ατομικά παιχνίδια των νέων ανδρών και γυναικών.

Στους νέους άνδρες ο Κωνσταντίνος Καραμπάσης (ΑΟ Αρίστων Παιανίας) σημείωσε 1/5 νίκες/ήττες και δεν μπόρεσε να εξασφαλίσει θέση στα νοκ-άουτ. Ο αθλητής του Γιώργου Πασσά κατέκτησε την 170η θέση στη διοργάνωση.

Ο Φώτης Μήνος (ΑΟ Θησέας Ηρακλείου) και ο Βασίλης Τσώκας (ΟΞΙΦ) όμως με 4/2 και 3/3 νίκες/ήττες αντίστοιχα κατάφεραν να περάσουν στον επόμενο γύρο. Ο Μήνος πέρασε άνευ αγώνα απευθείας στο ταμπλό των 128 και ο Τσώκας στο ταμπλό των 256 απέκλεισε τον Ινδό Σουφιάν Γουαχίντ Σοχίλ με 15-14. Στον επόμενο γύρο για την πρόκριση στου 64 καλύτερους ο Μήνος ηττήθηκε 15-6 από τον Κρουζ Σκέμπρι από τις Αμερικανικές Παρθένες Νήσους και ο Τσώκας με 15-8 από τον Κορεάτη Τζουνγκμπεόμ Κιμ. Οι δύο αθλητές που προπονούνται με τους Μιχάλη Πασσαδάκη και Νίκο Τσώκα κατέκτησαν την 99η και 119η θέση αντίστοιχα ανάμεσα σε 214 αθλητές.