20.4
17:42

Πόλο: Κέρδισε το Περιστέρι και περιμένει

Το καθήκον της έκανε η γυναικεία ομάδα Πόλο της ΑΕΚ, καθώς επικράτησε με 11-5 του ΓΣ Περιστερίου για την 21η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας και μπήκε εκ νέου στην 8άδα του Πρωταθλήματος.

Οι «κιτρινόμαυρες» τα έδωσαν όλα, κυριάρχησαν του αντιπάλου τους και πλέον αναμένουν τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής για να δουν αν ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους ή θα πρέπει να διεκδικήσουν την παραμονή τους στην κορυφαία κατηγορία στα πλέι άουτ.

Με δύο γκολ της Κρίστμας και ένα της Λογοθέτη η ΑΕΚ προηγήθηκε με 3-1 στην πρώτη περίοδο. Η Λυκοθανάση σκόραρε δις, για το 4-1 και του 5-2, ενώ η Κωνσταντοπούλου διαμόρφωσε το 6-3 του ημιχρόνου.

Οι «κιτρινόμαυρες» συνέχισαν να παίζουν πολύ καλή άμυνα, βάζοντας δύσκολα στις φιλοξενούμενες. Με επιμέρους σκορ 3-2 και τέρματα των Μαργαρίτη και Κρίστμας, ο «Δικέφαλος» έφτασε στο υπέρ του 9-5, ενώ Λογοθέτη και Γαλανοπούλου διαμόρφωσαν στο τέταρτο οκτάλεπτο το τελικό 11-5.

ΑΕΚ – ΓΣ Περιστερίου 11-5