15.4
12:23

Μια ΑΕΚ που έβγαζε φωτιές στην επίθεση

Η Ένωση επικράτησε μ 2-0 του Άρη, αντί για… 5-0, παίζοντας φουλ επίθεση και βγάζοντας φωτιές απ’ την επιθετική της γραμμή, που ήταν και οι κορυφαίοι της.

Μετά από δυο ανεπιτυχή αποτελέσματα με Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ, η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες με καλή και ολοκληρωμένη εμφάνιση, επιστρέφοντας παράλληλα -έστω και προσωρινά- στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, λόγω της αναβολής του ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός για την 1η Μαϊου.

Η ΑΕΚ έβλεπε το ματς με τον Άρη, ως επιτακτική ανάγκη, να γυρίσει διακόπτη και να επιστρέψει στις νίκες και κάτι που φάνηκε και απ΄την εμφάνιση, που είχαν οι Κιτρινόμαυροι απ’ το πρώτο λεπτό απέναντι στους φιλοξενούμενους.

Η Ένωση ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, πραγματοποίησε μια εμφάνιση, που ήταν η καλύτερη της, το τελευταίο διάστημα και ειδικότερα τους τελευταίους δυο μήνες

Θύμιζε, την ΑΕΚ την περυσινή, με ψηλά τις γραμμές της, πίεση στην αντίπαλη άμυνα, με κλεψίμο της μπάλας και σωστή κυκλοφορία και ανάπτυξη, με συνεχείς κινήσεις και δημιουργία φάσεων.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα, ήταν το πρώτο γκολ, όταν συνεργάστηκαν οι Γιόνσον και Χατζισαφί με τον τελευταίο, να βγάζει μια εξαιρετική σέντρα και ο Πόνσε, με… σεντερφορίσιο τελείωμα, κάνοντας τάκλιν άνοιξε το σκορ για την Ένωση.

Οι Κιτρινόμαυροι, μπορεί να καθάρισαν άμεσα το παιχνίδι μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών, αλλά δεν είχαν την εικόνα που είχαν στα προηγούμενα ματς.

Αρχικά, ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο, έχοντας κι’ άλλες ευκαιρίες για γκολ και έχοντας επιβληθεί επί του Άρη, αλλά και στο δεύτερο παρότι περιόρισε τις «μηχανές» της και πήραν κάποια μέτρα οι φιλοξενούμενοι στον αγωνιστικό χώρο, οι ίδιοι κράτησαν μακριά απ’ την εστία του Αθανασιάδη και σε κάθε ευκαιρία, έβρισκαν τρόπο να τρυπώσουν στην άμυνα του Άρη για ν’ απειλήσουν.

Αν ήταν και προσεκτική στην τελική προσπάθεια οι Κιτρινόμαυροι, τότε σίγουρα θα μεγάλωνε κι’ άλλο το σκορ της ομάδας και θα έπαιρνε διαστάσεις θριάμβου.

Ωστόσο, η ΑΕΚ κρατάει τη νίκη και την καλή της εμφάνιση, ενώ και την εξαιρετική εικόνα που έβγαλε η επιθετική της γραμμή, με πρωτοστάτες τους Εζεκιέλ Πόνσε, Νίκλας Ελίασον, Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς και Στίβεν Τσούμπερ, αλλά και η δυάδα στα χαφ Γιόνσον – Πίνεδα.