14.4
22:25

Γλέντησε και σήμερα η ΑΕΚΑΡΑ με νίκη επί του Άρη

Οι εορτασμοί για τα 100 χρόνια ζωής της Ένωσης συνεχίστηκαν και σήμερα στην OPAP Arena αφού η ΑΕΚ κέρδισε τον Άρη (2-0) με πολύ καλή εμφάνιση απέναντι σε 33.000 πιστούς φίλους της που γέμισαν το γήπεδο όπως και χτες – Ο Πόνσε και τα δύο γκολ της ΑΕΚ επί του Άρη

ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΑΛΜΕΙΔΑ

Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Γιώργος Αθανασιάδης, με τους Ρότα, Βίντα, Κάλενς και Χατζισαφί στην τετράδα της άμυνας μπροστά του.

Ο Γιόνσον ξεκίνησε στο χώρο του κέντρου στη θέση “6”, με τον Ορμπελίν Πινέδα στο πλάι του. Στα άκρα της επίθεσης βρέθηκαν οι Ελίασον και Τσούμπερ, ενώ ο Γκατσίνοβιτς πίσω από τον προωθημένο Έκι Πόνσε.

Δυναμικά ξεκίνησε τον αγώνα η Ένωση ενώ στο 4ο λεπτό είχε μια πρώτη καλή στιγμή μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκατσίνοβιτς από τα δεξιά με τον Βίντα να παίρνει την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά άουτ. Στο 8’ έκλεψε τη μπάλα ο Πινέδα και εν συνεχεία την έδωσε δεξιά μέσα στη περιοχή στον Ελάσον. Το γύρισμα του Σουηδού όμως πέρασε από όλους. Στην αμέσως επόμενη φάση η ΑΕΚ σκοράρει. Μετά από εξαιρετική συρτή σέντρα του Χατζισαφί από τα αριστερά, ο Πόνσε με προβολή νίκησε τον Κουέστα για το 1-0.

Ο δικέφαλος όμως δεν έμεινε εκεί αφού 6 λεπτά αργότερα πέτυχε κι άλλο γκολ και πάλι με τον Αργεντινό. Ο Ελίασον εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Πόνσε στην καρδιά της περιοχής και εκείνος με το γόνατο (!) από κοντά έκανε το 2-0. Ο Άρης απάντησε αμέσως μετά με ατομική ενέργεια και σουτ του Σαβέριο που ανάγκασε τον Αθανασιάδη σε μεγάλη επέμβαση.

Στο ημίωρο υπέροχο ξεμαρκάρισμα από τον Πινέδα, έδωσε τη μπάλα στα δεξιά στον Ρότα ο οποίος με σέντρα βρήκε τον ξεμαρκάριστο Χατζισαφί στο δεύτερο δοκάρι αλλά το κοντρόλ του Ιρανού δεν ήταν καλό και έφυγε άουτ η μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΚ διαμαρτύρεται για πέναλτι όταν ο Γκατσίνοβιτς εντός περιοχής και δεξιά έδωσε τη μπάλα στον Ελίασον σε θέση φορ με τον αμυντικό του Άρη να τον ρίχνει κάτω αλλά τον Μανούχο να μη δίνει τίποτα. Δύο λεπτά αργότερα ο Σέρβος μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ μετά από ωραία πάσα του Χατζισαφί στη πλάτη της άμυνας έκανε κακό το πλασέ. Λίγο πριν την ανάπαυλα τρομερή πάσα του Ρότα στον Ελίασον. Ο Σουηδός βρήκε ιδανικά στο πέναλτι τον Πόνσε, το πλασέ του οποίου κόπηκε τελευταία στιγμή.

ΤΟ ΠΑΡΤΙ ΕΙΧΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΙΣ ΚΕΡΚΙΔΕΣ

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση διατήρησε τον ίδιο ρυθμό. Μάλιστα είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο 50’ μετά από ωραία κάθετη του Ελίασον προς τον Πόνσε, αλλά το πλασέ από καλή θέση ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Κουέστα. Τρία λεπτά αργότερα ένα σου του Τσούμπερ πέρασε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και δεν ανησύχησε τον Κουέστα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ωραία ανάπτυξη από τα δεξιά της, ο Ελίασον έδωσε στον Ρότα μέσα στην περιοχή αλλά το γύρισμα του κόπηκε προς τον Τσούμπερ. Αμέσως μετά σόλο του Πινέδα από τα δεξιά και παράλληλα με τη γραμμή του άουτ, έδιωξε η άμυνα του Άρη.

Η ΑΕΚ είχε διπλή χαμένη ευκαιρία στο 57’ με κεφαλιά του Βίντα αρχικά που πέρασε λίγο άουτ, και στη συνέχεια ένα σουτ του Τσούμπερ έδιωξε χαμηλά ο Κουέστα. Οι φίλαθλοι της ΑΕΚ που γέμισαν και σήμερα στην OPAP Arena δεν σταματούσαν να τραγουδούν και στο δεύτερο ημίχρονο γιορτάζοντας τα γενεθλια της αγαπημένης τους ομάδας.

Στο φινάλε ο Οντουμπάγιο κάνει ένα πάρα πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Ρότα με τον Έλληνα αμυντικό να πέφτει κάτω και να πονάει, και τον Μανούχο να βγάζει την κίτρινη κάρτα ενώ θα μπορούσε να βγάλει και την κόκκινη αφού ο παίκτης του Άρη πήγε με τις τάπες μόνο για να χτυπήσει τον αμυντικό της ΑΕΚ.

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Γιόνσον, Πινέδα (76′ Μάνταλος), Ελίασον (76′ Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς (69′ Λιούμπιτσιτς), Τσούμπερ (69′ Αραούχο), Πόνσε (84′ Πάολο Φερνάντες).
Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα – Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Ρόουζ, Μοντόγια (46′ Φατόρε), Ζουλ (46′ Νταρίντα), Βερστράτε, Σαβέριο (64′ Μορόν), Παναγίδης, Φετφατζίδης (64′ Μανού Γκαρθία), Ανσαριφάρντ (75′ Βέλεθ).