14.4
17:05

ΑΕΚ Β’-Λεβαδειακός 0-2: Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η ομάδα του Κούστα

Γεωργιάννα Σιώμου

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του Νίκου Κούστα στα φετινά playoff, κόντρα στον Λεβαδειακό με 0-2, σε ένα ματς που έληξε με πολύ ένταση και αποβολές για τις δύο ομάδες!

Ολοταχώς οδεύει για την επιστροφή του στην Super League ο Λεβαδειακός, ο οποίος πέρασε νικηφόρα από το Σεραφείδειο γήπεδο κόντρα στην ΑΕΚ Β’ με 2-0.

Η ομάδα του Νίκου Κούστα αν και μπήκε αρκετά δυνατά, με τον Ζίνι μάλιστα να φτάνει κοντά στο γκολ στο 5ο λεπτό, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.  Στο 29’  η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαχαίρα από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής πέρασε ελάχιστα έξω, ενώ μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Τσιριγώτης βρήκε τι πρώτο γκολ της ααμέτρησης, έπειτα από πάσα του Συμελίδη στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ Β’. Μάλιστα, στο 45+2’, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Γιαννιώτα για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους.

Στο 51′ ξανά με σκόρερ των Τσιριγώτη, οι Βοιωτοί πέτυχαν το 0-2, όταν ο Συμελίδης έκανε την σέντρα από από τα αριστερά.

Στο 56’ η ΑΕΚ έφτασε πολύ κοντά στο να μειώσει το σκορ, όμως το σουτ που επιχείρησε ο Γιεμπόα, έπειτα από κόρνερ του Μαχαίρα και κακό διώξιμο της άμυνας των φιλοξενούμενων, κατέληξε στο δοκάρι. Στο 65’ ο Γιαννιώτας έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και βρήκε τον Κοστί, το πλασέ του οποίου όμως δεν ανησύχησε τον Θεοχάρη και στο 75’ ο Ρουκουνάκης προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Γκοφ με φάουλ από μακρινή απόσταση, όμως ο πορτιέρε του Λεβαδειακού ήταν σε ετοιμότητα. Στο 90’ ο Μαχαίρας και ο Μεχία διαπληκτίστηκαν, με τον ρέφερι της αναμέτρησης να τους αποβάλλει και τους δύο.

ΑΕΚ Β’: Θεοχάρης, Ραντόνια, Γιεμπόα, Χρυσόπουλος, Κανελλόπουλος(50’ Κάτσικας) , Λαμαράνα, Ρουκουνάκης(78’ Πανεράς), Σαμπανάτζοβιτς(50’ Γκολφίνος), Μαχαίρας, Ζίνι, Χριστόπουλος(71’ Τιέι)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Γκοφ, Βίχος, Τσάπρας, Μπελμόντ(78’ Χαλμόντ), Νίκας(64’ Νταγκό), Μεχία, Μπαϊρόβιτς, Πίρινεν, Γιαννιώτας(86’ Πολέτο), Συμελίδης(64’ Κοστί), Τσιριγώτης(78’ Ρομό)