09.4
23:18

«Δύο στα δύο» για την Εθνική Γυναικών – Νίκησε με 3-0 την Ανδόρα

H Εθνική μπήκε καλύτερα την αναμέτρηση, διατήρησε την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά μέχρι και τη λήξη του 1ου ημιχρόνου και προσπάθησε με κοντινούς συνδυασμούς να διασπάσει τη μαζική άμυνα της Ανδόρας. Στο 18′ η Μήτκου με εξαιρετική σέντρα βρήκε την Κόγγουλη, αλλά η προβολή της τελευταίας σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της Βάσκεθ. Η πίεση της Εθνικής ευοδώθηκε λίγο πριν το τέλος του 1ου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 44′, όταν η Σπυριδωνίδου μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από την Μάρκεθ και η Βεατρίκη Σαρρή με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε προβάδισμα στη “γαλανόλευκη”. Αυτό ήταν το 2ο γκολ στην προκριματική φάση του EURO 2025 για τη διεθνή επιθετικό, καθώς είχε σκοράρει και το γκολ της νίκης (1-0) απέναντι στα Νησιά Φερόε στην Κρήτη.

Οι ποδοσφαιρίστριες του Αλέξανδρου Κατηκαρίδη πίεσαν από την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, για να διευρύνουν το προβάδισμά τους, αλλά το δυνατό σουτ της Σπυριδωνίδου στο 48′ σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Στο 56′ η Εθνική έφτασε σε δεύτερο γκολ με σκόρερ την Σπυριδωνίδου, η οποία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με διαγώνιο σουτ από τη μεγάλη περιοχή μετά την πάσα της Μήτκου. Η Γκάτσου με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Οι συνθέσεις:

Ανδόρα (Άλμπερτ Γκαρθία): Βάσκεθ, Μάρκεθ, Γκονσάλβες (83′ Βερτίθ), Μουέλας, Σιν (83′ Γκαγιέγκο), Κολομπράνς (57′ Γκάλινατ), Παλάου, Φερνάντεθ (57′ Ρουσάφα), Ρόσας, Λούτς (75′ Μαρτίν), Αρμενγκόλ.

Ελλάδα (Αλέξανδρος Κατηκαρίδης): Γιαννακούλη, Κοτσάκη, Γκάτσου, Παλαμά, Μήτκου, Σαρρή (73′ Χαμαλίδου), Κακαμπούκη (73′ Πέϊου), Μωραΐτου, Παπαδοπούλου (46′ Χαλατσογιάννη), Πούλιου (73′ Βαρδαλή), Κόγγουλη (38′ Σπυριδωνίδου).