06.4
22:22

Νύχτα ντροπής στην Πάτρα, μόνο ο κόσμος θύμιζε ΑΕΚ

Σταμάτης Πίντζος

Ντροπιαστική ήττα με το βαρύ 89-79 για την ΑΕΚ Betsson στην Πάτρα κόντρα στον υποβιβασμένο και με σημαντικές απουσίες Απόλλωνα. Μόνο ο Κουζμίνσκας και ο κόσμος στάθηκαν στο ύψος τους σε ακόμη μια αναμέτρηση.

Ακόμη μια μαύρη σελίδα στη φετινή της τραγική σεζόν έγραψε η ΑΕΚ Betsson.

Το συγκρότημα του Ηλία Ζούρου κατάφερε να διασυρθεί στην Πάτρα από τον υποβιβασμένο και με πολλά προβλήματα Απόλλωνα, για την 2η αγωνιστική των πλέι άουτ της Basket League. Άμυνα παιδική χαρά και κακές επιλογές στην επίθεση για ακόμη μια φορά συνέθεσαν το σκηνικό του αγώνα.

Το απίστευτο της υπόθεσης και για να καταλάβει κανείς το μέγεθος του φιάσκου είναι πως ο Απόλλωνας έχει φέτος όλες κι όλες τέσσερις νίκες, με τις δύο εξ’ αυτών να είναι κόντρα στην ΑΕΚ.

Μοναδικός διασωθείς από το κιτρινόμαυρο ναυάγιο ήταν και πάλι ο Μιντάουντας Κουζμίνσκας με 20 πόντους, αλλά κυρίως ο λαός της ΑΕΚ που βρέθηκε στο κλειστό της Περιβόλας και δεν σταμάτησε να τραγουδά στιγμή παρόλο που έβλεπε την ομάδα να μην καταφέρνει να παίρνει το προβάδισμα ούτε για μια φορά στη διάρκεια του αγώνα και τους Πατρινούς να προηγούνται ακόμη και με 19 πόντους.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Ηλίας Ζούρος ξεκίνησε το ματς με την πεντάδα των Χολ, Ραντλ, ΜακΡέι, Αγραβάνη και Χατζηδάκη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ζεστοί παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα (8-4) και με όπλο την ευστοχία τους από το τρίποντο  άνοιξαν γρήγορα τη διαφορά (17-9). Η ΑΕΚ δεν έκανε τίποτα σωστά σε άμυνα και επίθεση, παρουσιάζοντας μια απίστευτη νωθρότητα. Αποτέλεσμα αυτού να σκοράρει μόλις 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (πολλοί εξ’ αυτών με βολές) και να επιτρέψει στους Πατρινούς να βάλουν 26, κλείνοντας την περίοδο με νταμπλ σκορ (26-13).

Θυμηθείτε τη ροή της αναμέτρησης, ΕΔΩ

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση μειώνοντας αρχικά σε 30-22 με τον Νετζήπογλου ρίχνοντας τη διαφορά κάτω από τους 10 μετά από ώρα αλλά πολύ γρήγορα ο Απόλλωνας πήγε ξανά στο +14 (36-22).  Με μπροστάρη στην επίθεση τον Κουζμίνσκας το σκορ έγινε 40-31 και λίγο αργότερα οι κιτρινόμαυροι έφτασαν στο 46-38. Μπλοντίν και Ραντλ αντάλλαξαν καλάθια λίγο πριν την ανάπαυλα αλλά ο Καράμπελας με κλέψιμο και λέι απ  ήταν αυτός που σχεδόν  στη λήξη του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 50-42 σε ένα τραγικό αμυντικά ημίχρονο για τους παίκτες του Ζούρου.

Πέρκινς και Βησσαρίου σκόραραν με την έναρξη της επανάληψης για το για το 56-42 με την κιτρινόμαυρη άμυνα να συνεχίζει να παραπέει και να μην επιτρέπει στην ΑΕΚ να απειλήσει πραγματικά τους γηπεδούχους. Ο Κουζμίνσκας συνέχισε να είναι ο μόνος που προσπαθεί να γυρίσει την κατάσταση φτάνοντας στους 17 πόντους μειώνοντας απλά στους 10 (68-58). Ο Όζμπορν και  ο Μπλοντίν συνέχισαν βέβαια να σκοράρουν όπως θέλουν φτάνοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή των 17 πόντων (!) (75-58) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το 77-58 υπέρ του Απόλλωνα φάνηκε να είναι μη αναστρέψιμο στις αρχές της τελευταίας περιόδου, αλλά η ΑΕΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια να γυρίσει την κατάσταση. Το τρίποντο του ΜακΡέι και ο συγκινητικός Κουζμίνσκας έκαναν 79-68 με τον Ραντλ μετά από πάρα πολύ ώρα να κατεβάζει τη διαφορά κάτω από τους 10 (79-70). Oι Πατρινοί είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους, αντέδρασαν και δύο λεπτά πριν τη λήξη προηγούνταν με 87-70 με το τρίποντο-μαχαιριά του Πέρκινς. Τα χρονικά περιθώρια πλέον δεν υπήρχαν με τους κιτρινόμαυρους απλά να μειώνουν στο 89-79 που ήταν και το τελικό σκορ.

Απόλλων Π. -ΑΕΚ: 89-79

Δεκάλεπτα: 26-13, 50-42,75-58, 89-79

Απόλλων Π. (Χριστόπουλος): Βισσαρίου 10, Όσμπορν 20, Πέρκινς 17, Σαλούστρος 8, Μπράουν 15, Κόουλμαν, Μπιμπς, Μπλόντιν 14, Καφέζας, Γκιουζέλης 3, Κογιώνης, Βαλκανάς.

ΑΕΚ (Ζούρος): Χολ , Ραντλ 17, Καράμπελας 3, Πιλάβιος, Χόλινς , Νετζήπογλου 5, Αγραβάνης 7, Χατζηδάκης 6, Κουζμίνσκας 20, Κουζέλογλου 15,  ΜακΡέι 6.