03.4
19:13

Ήττα στον πρώτο ημιτελικό κόντρα στον Παναθηναϊκό

Την ήττα με 3-0 σετ από τον Παναθηναϊκό γνώρισαν τα κορίτσια στον πρώτο ημιτελικό της Volley League γυναικών.

Την ήττα με 3-0 γνώρισε η γυναικεία ομάδα Βόλεϊ της ΑΕΚ από τον Παναθηναϊκό ΑΟ, στο Μετς, στον 1ο Ημιτελικό της Volley League Γυναικών. Οι «κιτρινόμαυρες» πλέον, στρέφουν την προσοχή τους στον 2ο Ημιτελικό, το Σάββατο, στο Ολυμπιακό Χωριό, προκειμένου να ισοφαρίσουν σε «1-1» τις «πράσινες» και να πάνε εκ νέου στο Ματς για τη νίκη και την πρόκριση.

Η «Ένωση» μπήκε ιδανικά στο παιχνίδι με Μπλάνκο και τέσσερις πόντους της Στράντζαλη (3-6). Ο Παναθηναϊκός πίεσε με το σερβίς του και πέρασε μπροστά με Καρκάσες (9-7). Μάλιστα, η Γκρότους ανέβασε τη διαφορά στους πέντε (15-10), αλλά η ΑΕΚ μείωσε με Μπλάνκο και Στράντζαλη (15-13). Οι «πράσινες» με ένα 7-0 σερί πήγαν στους εννιά τη διαφορά (22-13), με την ΑΕΚ να μειώνει με μπλοκ της Τσίρκοβιτς (23-18). Ωστόσο, δεν πρόλαβε τον Παναθηναϊκό, που κατέκτησε το σετ με 25-22.

Και στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα (3-5, 5-8). Η Τσίρκοβιτς έκανε το 6-10 και η Μπλάνκο το 7-11. Όμως, σε εκείνο το σημείο, ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Κουτσούλας, έδειξε την κόκκινη κάρτα στην ΑΕΚ, λόγω του… έντονου πανηγυρισμού της Μπλάνκο (!), βγάζοντας εκτός ρυθμού την ΑΕΚ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, ο Παναθηναϊκός να φθάσει την ΑΕΚ (12-12) και να την προσπεράσει στο σκορ (16-13, 21-16), παίρνοντας εν τέλει το σετ με 25-20.

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ εμφανίστηκε πολύ πιο μαχητική. Αρχικά, η γηπεδούχος ομάδα πέρασε μπροστά με 7-4 και 9-5, αλλά με Στράντζαλη και Μπλάνκο η ΑΕΚ μείωσε στους δύο πόντους (11-9). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να χτίσει μία καλή διαφορά (16-12), αλλά η ΑΕΚ με Στράντζαλη, δύο πόντους της Κωνσταντινίδου (ο ένας ήταν άσος) και μπλοκ της Τσίρκοβιτς μείωσε στον πόντο (17-16). Η Μπλάνκο ισοφάρισε σε 18-18, ενώ η Στράντζαλη έβαλε μπροστά την ΑΕΚ (20-21). Η ΑΕΚ έφθασε μία ανάσα από το σετ με Στράντζαλη (23-24), αλλά με ένα λάθος σερβίς και δύο σερί πόντους της Καρκάσες, η «Ένωση» έχασε το σετ.