03.4
16:54

Αλύγιστη η ΑΕΚ Β’ σε νέα ματσάρα στο Σεραφείδιο

Σταμάτης Πίντζος

Δεύτερο σερί 3-3 (!) για την ΑΕΚ Β’ που κατάφερε και πάλι να ισοφαρίσει λίγο πριν το φινάλε τον Μακεδονικό, για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ 2.

Ακόμη ένα όμορφο ποδοσφαιρικό απόγευμα στα Σπάτα, με την ΑΕΚ Β’ να αναδεικνύεται ισόπαλη 3-3 με τον Μακεδονικό, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ 2.

Οι κιτρινόμαυροι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, σπατάλησαν σημαντικές ευκαιρίες και βρέθηκαν να χάνουν στο 31′ με 0-2 κόντρα στη ροή της αναμέτρησης.

Ο Μαχαίρας με απίθανη εκτέλεση φάουλ  στο 41′ έβαλε την ΑΕΚ Β’ εκ νέου στη διεκδίκηση του ματς, με τον Θεοδωρίδη στο 48′ να ισοφαρίζει με υπέροχο τελείωμα. Οι φιλοξενούμενοι στη μοναδική ουσιαστικά απειλή τους στο δεύτερο μέρος βρήκαν ακόμη ένα τέρμα με τον Ραμίρες αλλά το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ζίνι στο 90′ έδωσε στους κιτρινόμαυρους το ελάχιστο που δικαιούταν.

Η ομάδα του Νίκου Κούστα παρέμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας έχοντας 18 βαθμούς και την Κυριακή αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Νίκη Βόλου

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Νίκος Κούστας επέλεξε για την αναμέτρηση να ξεκινήσει με τους Αγγελόπουλο, Ραντόνια, Γεμπόα, Χρυσόπουλο, Γιαννούλη, Σαμπανάτζοβιτς, Λαμαράνα, Τζούντα Γκαρσία, Ζίνι και Θεοδωρίδη.

Οι δύο  ομάδες μπήκαν με πολύ όρεξη στον αγωνιστικό χώρο και με διάθεση να πιέσουν ψηλά. Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στην ΑΕΚ Β’ μόλις στο 1ο λεπτό, με το σουτ του Θεοδωρίδη μέσα από την περιοχή να μπλοκάρει ο Γουναρίδης, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Γεμπόα έκανε σωτήριο τάκλιν προ του Παναγιωτούδη.

Στο 18΄ ο Θεοδωρίδης άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή έπειτα από την ασίστ του Μαχαίρα, το γκολ ωστόσο ακυρώθηκε για οφσάιντ, ενώ στο 25′ ο Χρυσόπουλος σπατάλησε ακόμα μια σημαντική ευκαιρία στέλνοντας τη μπάλα με κεφαλιά άουτ, σχεδόν εξ’ επαφής. Ένα λεπτό αργότερα όμως και κόντρα στη ροή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι συνδυάστηκαν και άνοιξαν το σκορ με πλασέ του Σιμόνι. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 31′ έγινε και το 0-2 με τον  Ζαφειράκη που έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα μετά την απόκρουση του Αγγελόπουλου στο σουτ  του Ραμίρες.

Η ΑΕΚ Β’ βρήκε το γκολ που δικαιούτο και μείωσε σε 1-2, λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους. Ο Μαχαίρας εκτέλεσε εκπληκτικά το φάουλ που κέρδισε ο Ζίνι λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή του Μακεδονικού και νίκησε τον Γουναρίδη, ενώ στο 43′ ο Ζίνι έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση μιας και το τακουνάκι του μετά τη σέντρα του Μαχαίρα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Έτσι ολοκληρώθηκε ένα πολύ πλούσιο πρώτο μέρος με τρία γκολ και πολλές φάσεις.

Θυμηθείτε τη ροή της αναμέτρησης, ΕΔΩ

Εκρηκτικό  ξεκίνημα και στην επανάληψη, με την ΑΕΚ Β’ να χάνει πρώτα μια σπουδαία ευκαιρία με την κεφαλιά του Ραντόνια στο 47′ και ένα λεπτό αργότερα να φτάνει στην ισοφάριση. Ο Ζίνι έδωσε στον Θεοδωρίδη εντός περιοχής και δεξιά και αυτός με τη σειρά του έκανε το κοντρόλ με τη μία και εκτέλεσε τον Γουναρίδη για το 2-2. Δεν κράτησαν βέβαια για πολύ οι πανηγυρισμοί, αφού ο Μακεδονικός βρήκε απάντηση και μάλιστα άμεσα.

Στο 51′ οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην κόντρα από τα αριστερά, ο Σιμόνι έκανε το γύρισμα προς τον αμαρκάριστο Ραμίρες που δεν δυσκολεύτηκε να βάλει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Οι κιτρινόμαυροι δεν το έβαλαν κάτω και συνέχισαν να πιέζουν χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες. Αρχικά με τον Τζούντα Γκαρσία και στη συνέχεια με τον Ζίνι στο 53′ και στο 61′ όπου τα σουτ που επιχείρησαν από καλή θέση κόντραραν και έφυγαν κόρνερ.

Στη συνέχεια ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε αισθητά, με ελάχιστες καλές στιγμές. Κι ενώ όλα έδειχναν πως ο Μακεδονικός θα έφευγε με το τρίποντο από τα Σπάτα, οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν όπως και κόντρα στη Λάρισα να ισοφαρίσουν σε 3-3 λίγο πριν το φινάλε. Πιο συγκεκριμένα, στο 89ο λεπτό ο Γκολφίνος κουβάλησε τη μπάλα από το χώρο του κέντρου, έκανε το σουτ που βρήκε σε χέρι αμυντικού, με τον διαιτητή να καταλογίζει αμέσως την παράβαση. Ο Ζίνι ανέλαβε την εκτέλεση και δεν λάθεψε για το 3-3.

ΑΕΚ Β’ (Κούστας): Αγγελόπουλος, Ραντόνια, Γεμπόα, Χρυσόπουλος, Γιαννούλης, Σαμπανάτζοβιτς, Λαμαράνα, Τζούντα Γκαρσία, Ζίνι και Θεοδωρίδης

Μακεδονικός: Γουναρίδης, Σαραγώτης, Μπουκουβάλας, Περέιρα, Τσουκάνης, Μελετίδης, Παναγιωτούδης, Ραμίρες, Μπουλάτοβιτς, Ζαφειράκης, Σιμόνι