Στο πρώτο της ματς στο χώμα η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ήταν αξιόπιστη και με αρκετά καλά εμφάνιση πήρε τη νίκη επί της 29χρονης Βουλγάρας (Νο.74) με 6-3, 6-3 σε 80 λεπτά. Αύριο (3/4) έχει ρεπό και την Πέμπτη (4/4) θα παίξει στον τρίτο γύρο με Λέσια Τσουρένκο ή Άστρα Σάρμα.
Η γρήγορη μετάβαση από τις σκληρές επιφάνειες στις χωμάτινες πάντα κρύβει παγίδες και η αλήθεια είναι ότι η Μαρία φάνηκε εκτός ρυθμού στο ξεκίνημα του αγώνα, μιας και η Τόμοβα είχε ήδη ένα ματς στα πόδια της.
Δεν άργησε, ωστόσο, να βρει τα πατήματά της, να βρει τα χτυπήματά της και να πάρει μια ακόμα νίκη με τον Ντέιβιντ Γουίτ στο πλευρό της. Θαύματα δεν γίνονται σε λίγες μόνο εβδομάδες, όμως είναι φανερό ότι η ψυχολογία της έχει αλλάξει με τον νέο κόουτς και πλέον έχει εμπιστοσύνη στο παιχνίδι ακόμα και στις δύσκολες στιγμές.
Ακόμα και σήμερα, τα πράγματα δεν ξεκίνησαν πολύ καλά, αλλά εκείνη δεν πανικοβλήθηκε. Ανέβασε σιγά-σιγά το επίπεδό της και μετέτρεψε το 1-3 σε 6-3, για να κατακτήσει πανηγυρικά το πρώτο σετ.
Παρότι απείλησε πρώτη στο δεύτερο σετ και είχε δύο μπρέικ πόιντ, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο όταν η Τόμοβα προηγήθηκε με 0-40 στο 2-3. Και πάλι, ωστόσο, η Μαρία δεν έχασε την αυτοκυριαρχία της, και όχι μόνο κράτησε για το 3-3, αλλά πέτυχε και το μπρέικ αμέσως μετά, για να πάρει προβάδισμα με 4-3.
Αφού κράτησε με άνεση το σερβίς της αμέσως μετά, πίεσε την αντίπαλό της όταν σέρβιρε για να μείνει στο ματς και τελικά έκλεισε τον αγώνα με ένα ακόμα μπρέικ.
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ VIDEO
ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΟ AEK1924 ΚΑΙ ΜΕΙΝΕΤΕ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΙ
Όλα τα νέα της ΑΕΚ στο Google News
Κάνε Like στην σελίδα του AEK1924 στο Facebook
Κάνε follow το AEK1924 στο Instagram
Παρακολούθησε τις εκπομπές και τα βίντεο του AEK1924 με ένα subscribe στο YouTube
Βρείτε το AEK1924 στο TikTok
Ακολούθησε το AEK1924 στο Twitter
Advertisement