01.4
22:18

Έπαιξε με τη φωτιά η ΑΕΚ Betsson αλλά πήρε τη νίκη κόντρα στο Μαρούσι

Σταμάτης Πίντζος

Ξεκίνημα με νίκη για την ΑΕΚ Betsson στη διαδικασία των πλέι άουτ, επικρατώντας πολύ δύσκολα του Αμαρουσίου με 88-85 στο Olympic Hall.

Πέτυχε το στόχο της η ΑΕΚ Betsson στην πρώτη αγωνιστική των πλέι άουτ, επικρατώντας στην έδρα της με 88-85 του Αμαρουσίου.

Πολλά θετικά από την εμφάνιση των κιτρινόμαυρων δεν μπορεί να βρει κανείς μιας και δυσκολεύτηκαν πολύ να κάμψουν την αντίσταση των φιλοξενούμενων, σε ένα ματς που είχαν πολύ κακή αμυντική λειτουργία και που πήγε μέχρι το φινάλε. Εκεί ο Γούνταρτ αστόχησε στο τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση και κάπως έτσι οι κιτρινόμαυροι πήραν την πρώτη τους εντός έδρας νίκη στο 2024.

Κορυφαίος για ακόμη ένα παιχνίδι ο Μιντάουντας Κουζμίνσκας με 21 πόντους.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Ηλίας Ζούρος ξεκίνησε την αναμέτρηση με την πεντάδα των Χολ, Ραντλ, ΜακΡέι, Κουζμίνσκας και Χατζηδάκη.

Ο Τσέισον Ραντλ ξεκίνησε με τρίποντο το ματς δίνοντας στην ΑΕΚ το πρώτο της προβάδισμα, με το Μαρούσι να απαντά με διαδοχικά μακρινά σουτ του Γιαννόπουλου (5-8). Ο Ραντλ με το δεύτερό του τρίποντο ισοφάρισε σε 10-10, αλλά σε αυτό το σημείο οι κιτρινόμαυροι κόλλησαν επιθετικά δίνοντας το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους  να πάορυν κεφάλι 8 πόντων (12-20), με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 13-20, έπειτα από τη βολή του Κουζμίνσκας.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με το εντυπωσιακό κάρφωμα του Κουζέλογλου το οποίο σέρβιρε ο Καράμπελας, ο οποίος στη συνέχεια σκόραρε από τα 6,75 το 18-20. Ο Νετζήπογλου στη συνέχεια με καλάθι και φάουλ διεύρυνε το κιτρινόμαυρο σερί στο 9-0, παίρνοντας και πάλι κεφάλι στο σκορ (21-20). Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια μέχρι οΧιλ να δώσει ισχνό προβάδισμα τριών πόντων στους Μαρουσιώτες (30-33). Ο Κουζμίνσκας απάντησες με τρίποντο (33-33) και ο Αγραβάνης έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα τεσσάρων πόντων  στην ΑΕΚ (39-35). Τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-39.

Θυμηθείτε τη ροή της αναμέτρησης, ΕΔΩ

Ο ΜακΡέι ξεκίνησε με τρίποντο στην επανάληψη για το +4 (46-42) , με τον Ραντλ να βάζει ακόμη ένα (49-43).  Ο Μπρίσκοου μείωσε σε  53-49 αλλά οι Κουζμίνσκας και ΜακΡέι με προσωπικές φάσεις ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 61-52. Σε αυτό το πρπβάδισμα εννέα πόντων της ΑΕΚ είχε απάντηση το Μαρούσι, όπου με τον Κόζι και τον Τζούστον κατάφερε να μειώσει στους τέσσερις (61-57, 63-59). Ο Αγραβάνης όμως σουτ τριών πόντων έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 66-60.

Γούνταρτ και Αγραβάνης αντάλλαξαν τρίποντα στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου (69-63), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 12-3 κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 69-72 έπειτα από το τρίποντο του Κόζι. Ο Ραντλ ισοφάρισε από τα 6,75 (73-73) με το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν καλάθι-καλάθι μέχρι το 79-79. Οι βολές του Ραντλ έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στην ΑΕΚ, ενώ ο Κουζμίνσκας και ο Καράμπελας εκμεταλλευόμενοι και τα λάθη των φιλοξενούμενων έδωσαν αέρα 9 πόντων (87-79). Γιαννόπουλος και Κόζι μείωσαν σε 87-84 με τον Αγραβάνη να χάνει δύο βολές στα 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Τζούστον με 1/2 έκανες το 87-85, το ίδιο έκανε και ο ΜακΡέι με την ΑΕΚ να παίρνει τελικά τη νίκη με 88-85 αφού το τρίποντο των φιλοξενούμενων με την εκπνοή δεν βρήκε στόχο.

ΑΕΚ- Μαρούσι: 88-85

Δεκάλεπτα: 13-20, 41-39, 66-60, 88-85

ΑΕΚ (Ζούρος): Χολ 2, Ραντλ 16, Καράμπελας 10, Πιλάβιος, Χόλινς , Νετζήπογλου 7, Αγραβάνης 13, Χατζηδάκης , Κουζμίνσκας 21, Κουζέλογλου 4,  ΜακΡέι 15.

Μαρούσι (Βετούλας): Κόζι 12, Χιλ 10, Στασινός, Τζούστον 11, Μπόγρης, Μπρίσκοου 13, Φιλιππάκος, Ραντούλιτσα 9, Νικολαΐδης 9, Ιορδάνου 9, Γουντάρτ 5, Γιαννόπουλος 15.

4x Προσφορά* χωρίς κατάθεση από την Betsson!