30.3
22:42

Χάλκινο μετάλλιο για την ΑΕΚ

Την κορυφαία θέση στην ιστορία της στην γυναικεία επιτραπέζια αντισφαίριση κατέκτησε η ΑΕΚ, καθώς αναδείχθηκε 3η στο Πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής Κατηγορίας.

Η «Ένωση» κόντρα σε σπουδαίους αντιπάλους και ομάδες με πολλαπλάσιο μπάτζετ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, δείχνοντας τη δυναμική της, ούσα μάλιστα ελάχιστες χρονιές στην Α1.

Με τις Γερασιμάτου, Ζαχαριά και Γιόβκοβα να τα δίνουν όλα σε δύο μεγάλα παιχνίδια, η ΑΕΚ μπορεί να ηττήθηκε με 4-2 από τον Παναθηναϊκό στα Ημιτελικά, όμως επικράτησε με 4-1 του ΑΣ Πέρα και ανέβηκε στην 3η θέση του βάθρου. Σίγουρα, η ΑΕΚ ανήκει στην κορυφή και ήδη ο σχεδιασμός που έχει ξεκινήσει θα στοχεύει για την επίτευξη αυτού του σκοπού, όμως η κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου σε ένα τόσο ανταγωνιστικό Πρωτάθλημα, αποτελεί μία πρώτη δικαίωση για αυτήν την ομάδα.

Κόντρα στον Παναθηναϊκό η Γιόβκοβα επικράτησε με 3-1 σετ της Παρίδη, πραγματοποιώντας μία εξαιρετική εμφάνιση. Η Ζαχαριά δεν τα κατάφερε απέναντι στην Τόλιου, με το πρώτο σετ να το χάνει στην παράταση. Η ήττα της Γερασιμάτου στις λεπτομέρειες από την Τοφάντ (2-3), έγειρε την πλάστιγγα προς την πλευρά του «τριφυλλιού», όμως η Γιόβκοβα με μία σπουδαία νίκ επί της Τόλιου (3-2 σετ) ισοφάρισε σε 2-2. Η Γερασιμάτου στο 5ο παιχνίδι δεν τα κατάφερε κόντρα στην Παρίδη, αν και είχε ματς πόιντ (13-12 στο 5ο σετ), ενώ η Ζαχαριά «λύγισε» από την Τοφάντ, με την ΑΕΚ τελικώς να ηττάται με 4-2.

Με αντίπαλο το Πέρα, Ζαχαριά και Γιόβκοβα επικράτησαν με 3-0 σετ αμφότερες των αντιπάλων τους κάνοντας το 0-2 για την ΑΕΚ. Η Γερασιμάτου ηττήθηκε με 3-2 σετ δύσκολα, αλλά και πάλι οι Γιόβκοβα με τη Ζαχαριά πέτυχαν τις νίκες που απαιτούνταν για το 1-4 υπέρ του «Δικεφάλου».

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός ΑΟ 4-2
Γιόβκοβα – Παρίδη 3-1 (11-05, 07-11, 11-03, 11-06)
Ζαχαριά – Τόλιου 0-3 (12-14, 06-11, 08-11)
Γερασιμάτου – Τοφάντ 2-3 (08-11, 11-02, 12-10, 04-11, 04-11)
Γιόβκοβα – Τόλιου 3-2 (11-07, 06-11, 06-11, 11-09, 11-06)
Γερασιμάτου – Παρίδη 2-3 (12-14, 11-01, 06-11, 11-06, 13-15)
Ζαχαριά – Τοφάντ 1-3 (05-11, 07-11, 11-09, 05-11)

ΑΣ Πέρα – ΑΕΚ 1-4
Κνέζεβιτς – Ζαχαριά 0-3 (08-11, 07-11, 09-11)
Γεωργοπούλου – Γιόβκοβα 0-3 (07-11, 05-11, 04-11)