29.3
23:15

Ισοπέδωσε τον Μεντβέντεφ και έφυγε για τελικό ο Σίνερ

Ο Γιανίκ Σίνερ με τρομερή εμφάνιση «διέλυσε» τον Ντανίλ Μεντβέντεφ με 2-0 σετ (6-1, 6-2) και πανηγύρισε την πρόκρισή του στον τελικό του Miami Open.

Ο Σίνερ έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι με 16 winners και 12 αβίαστα λάθη, την ώρα που ο Μεντβέντεφ δεν μπήκε ποτέ στον αγώνα, έχοντας μόλις 7 winners, έναντι 22 αβίαστων λαθών!

Ο Σίνερ κέρδισε τα 5 πρώτα games του ημιτελικού, στα οποία “έσπασε” 2 φορές τον αντίπαλό του – όχι εύκολα, αφού στο 2ο game χρειάστηκε το 3ο του break point και στο 4ο game το 4ο (break point).

Στο μεσοδιάστημα, ο Μεντβέντε έχασε διπλό break point για να μειώσει σε 2-1 κι έτσι μετά από 4 γεμάτα games στα οποία τα πάντα θα μπορούσαν να συμβούν, ο πρωταθλητής του Australian Open πήρε ένα προβάδισμα ασφαλείας με 4-0.

Δεν υπήρξε συνέχεια στο σετ για τον Ρώσο, αφού ο Ιταλός έχασε μόλις έναν πόντο από τη γραμμή του σερβίς στα δυο επόμενα service games του και εύκολα έκλεισε το σετ με 6-1.

Παρόμοιο σκηνικό και στο ξεκίνημα του 2ου σετ, με τον Ιταλό να κερδίζει τους 8 από τους 9 πρώτους πόντους του σετ και να προηγείται γρήγορα με 2-0. Στο 4o game o Μεντβέντεφ είχε την ευκαιρία του να επιστρέψει στο ματς, αλλά για μια ακόμα φορά στους κρίσιμους πόντους ο Σίνερ ήταν πιο ουσιαστικός, σβήνοντας νέο break point του Ρώσου, για το 3-1.

Στο αμέσως επόμενο game έκανε νέο break στον απρόσεχτο Medvedev o Sinner και απέκτησε “αέρα” διπλού break και σ’ αυτό το σετ.

Διεύρυνε το προβάδισμά του στο 5-1 ο Ιταλός, που απειλήθηκε λίγο στο τελευταίο game του αγώνα, αλλά ακόμα και χωρίς πρώτα σερβίς κατάφερε να επιστρέψει από το 0-30 και με ψυχραιμία να κερδίσει τα ράλι που ακολούθησαν, για να “κλειδώσει” τη νίκη από το 8ο game (6-2).

Έφτασε τις 5 διαδοχικές νίκες απέναντι στον Μεντβέντεφ o Σίνερ, ο οποίος είχε χάσει τις 6 πρώτες αναμετρήσεις του κόντρα στον Ρώσο, αλλά έχει βρει τα κουμπιά του έκτοτε και έχει μειώσει στο head-to-head σε 6-5.

Θυμίζουμε πως φέτος τον είχε κερδίσει και στον τελικό του Australian Open, όπου μάλιστα επέστρεψε από 2 σετ πίσω!

Η φοβερή χρονιά συνεχίζεται για τον Σίνερ, που θα διεκδικήσει τον 3ο του φετινό τίτλο σε 4 τουρνουά. Έχει τις περισσότερες νίκες για το 2024, φτάνοντας τις 21 σήμερα (21-1), με τη μοναδική του ήττα να ήταν πριν 2 εβδομάδες στα ημιτελικά του Indian Wells από τον Κάρλος Αλκαράθ.

Προκρίθηκε στον 17ο τελικό της καριέρας του, θα διεκδικήσει τον 13ο τίτλο του (12-4 σε τελικούς), 2ο σε Masters μετά τον Καναδά πέρσι, ενώ θα είναι στον τελικό του Μαϊάμι για 3η φορά στα 4 τελευταία χρόνια, μετά το 2021 και το 2023.

Αν σπάσει το ρόδι φέτος και αναδειχθεί για 1η φορά πρωταθλητής στο Μαϊάμι, εκτός από τον τίτλο θα κερδίσει και την άνοδό του στο Νο.2 της παγκόσμιας κατάταξης για 1η φορά, αφήνοντας πίσω του τον Αλκαράθ.