27.3
20:34

Βόλεϊ γυναικών: Μεγάλο διπλό οι Κοριτσάρες κόντρα στον ΠΑΟΚ

Η γυναικεία ομάδα βόλει της ΑΕΚ επικράτησε 3-0 του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και απέχει πλέον δύο σετ από την πρόκριση της στα ημιτελικά της Volley League Γυναικών. Οι «κιτρινόμαυρες» ήταν ισοπεδωτικές και νίκησαν δύο φορές τον ΠΑΟΚ μέσα σε μία εβδομάδα. Υπενθυμίζουμε ότι στα πλέι οφ οι ομάδες αγωνίζονται σε διπλούς αγώνες, όπου γηπεδούχος του πρώτου αγώνα είναι το Σωματείο το οποίο κατέλαβε τη χαμηλότερη θέση στον τελικό βαθμολογικό πίνακα της Α’ Φάσης. Στην περίπτωση που και τα δύο διαγωνιζόμενα Σωματεία έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και 0 βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ). Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται «Χρυσό Σετ -Golden set» στους δεκαπέντε (15) πόντους με απαραίτητη διαφορά δύο πόντων.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται σε θέση οδηγού (5-4), αλλά η Στράντζαλη με δύο σερί πόντους (ο ένας ήταν άσος) έβαλε την ΑΕΚ μπροστά (5-7).  Με Τσάριτς και Κωνσταντινίδου η «Ένωση» ανέβασε τη διαφορά (8-12). Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 11-13, αλλά με Στράντζαλη, Μπλάνκο και δύο σερί μπλοκ της Κωνσταντινίδου η ΑΕΚ αύξησε τη διαφορά στους πέντε πόντους (11-16). Με Τσάριτς και μπλοκ της Σολέ έγινε το 16-23, ενώ η Κωνσταντινίδου «καθάρισε» το σετ (19-25).

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με Μπλάνκο, Καλαντάτζε και άσο της Τσάριτς να βάζουν μπροστά την ΑΕΚ (1-3). Ο ΠΑΟΚ με ένα 3-0 σερί ισοφάρισε, αλλά η «Ένωση» ξέφυγε χάρη στην Στράντζαλη (4-7). Ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε και ισοφάρισε (15-15), ενώ πέρασε και μπροστά με μπλοκ της Πολυνοπούλου (20-18). Η Τσάριτς και η Μπλάνκο… μίλησαν στο κρίσιμο σημείο (20-23). Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 24-24, αλλά οι Τσάριτς και Καλαντάτζε έδωσαν το σετ στις «κιτρινόμαυρες» (24-26).

Όσον αφορά το τρίτο σετ, η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη. Οι Καλαντάτζε (μπλοκ), Κωνσταντινίδου (δύο πόντοι) και Στράντζαλη (δύο πόντοι) μπήκαν ζεστά για την «Ένωση» (1-5). Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 5-6, αλλά Μπλάνκο και Τσάριτς άνοιξαν τη διαφορά (5-9). Η Στράντζαλη έκανε το 10-16, ενώ η ίδια με δύο σερί πόντους (ο ένας άσος) έκανε το 11-20. Η Όλγα έκανε και το 17-25, για να φέρει τη νίκη στην «Ένωση».

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 0-3
Τα σετ: 19-25, 24-26, 17-25.
ΠΑΟΚ (Θάνος Τερζής): Πολυνοπούλου 11 (9/15 επ., 2 μπλοκ), Φανγκ 7 (6/20 επ., 1 άσσος, 57% υπ.-57% άριστες), Κυπαρίσση 8 (8/21 επ., 25% υπ.-19% άριστες), Ντέακ 1 (0/2 επ., 1 άσσος), Τερζόγλου 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Γουίλιαμς 8 (8/41 επ.) / Ξανθοπούλου (λ, 53% υπ.-47% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Οικονομίδου 4 (4/14 επ.).
ΑΕΚ (Γιουνούς Οτσάλ): Στράντζαλη 15 (13/32 επ., 2 άσσοι, 50% υπ.-27% άριστες), Καλαντάτζε 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ), Τσάριτς 17 (15/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 8 (4/5 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπλάνκο 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Σολέ 3 (2/13 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ.-46% άριστες) / Ξηντάρα (λ, 67% υπ.-33% άριστες), Κοσμά (λ), Τσιτσιπλάμη, Τσίρκοβιτς.