27.3
00:02

Ο Μπέλιγχαμ έσωσε την Αγγλία στις καθυστερήσεις

Το Βέλγιο βρήκε δύο γκολ με τον Γιούρι Τίλεμανς και η Αγγλία απλά ισοφάρισε στο τέλος με τον Τζουντ Μπέλιγχαμ σε φιλική αναμέτρηση στο “Γουέμπλεϊ”. Η Γερμανία υπέταξε την Ολλανδία στη Φρανκφούρτη.

Το Βέλγιο είχε την ουσία και η Αγγλία είχε τον Τζουντ Μπέλιγχαμ που απέτρεψε άλλη μια ήττα μέσα στο “Γουέμπλεϊ” σε φιλική αναμέτρηση, ισοφαρίζοντας σε 2-2 στις καθυστερήσεις.

Ο Γιούρι Τίλεμανς άνοιξε το σκορ στο 11′ και παρά την ισοφάριση του Άιβαν Τόνεϊ στο 17′, ο μέσος της Άστον Βίλα “χτύπησε” ξανά στο 36′ κόντρα στη ροή του αγώνα κι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Ντομένικο Τεντέσκο. Η Αγγλία είχε περισσότερες ευκαιρίες, όμως κατάφερε να αξιοποιήσει μόλις μία στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, στο πλαίσιο της προετοιμασίας για το Euro 2024.

Στην Φρανκφούρτη, η Γερμανία υπέταξε την Ολλανδία με 2-1 σε φιλικό ντέρμπι προετοιμασίας, με πρωταγωνιστή τον Μαξιμίλιαν Μίτελστετ. Ο μπακ της Στουτγκάρδης έκανε λάθος στο 1-0 των “οράνιε” από τον Τζόι Φέρμαν στο 4′, όμως πήρε πίσω το αίμα του στο 11′, ισοφαρίζοντας το σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη και στο τέλος ο Νίκλας Φίλκρουγκ επιβεβαίωσε τη φόρμα του, πετυχαίνοντας το γκολ της νίκης.

Πηγή:sport24