26.3
09:15

Η σημαδιακή 31η Μαρτίου στη Νέα Φιλαδέλφεια κόντρα στον Ολυμπιακό!

Η ΑΕΚ μπαίνει σε ρυθμούς ντέρμπι, όπου την Κυριακή (31/3) αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στη Νέα Φιλαδέλφεια και δεν θα μπορούσε αυτή η ημερομηνία και η τοποθεσία να είναι σημαδιακή για την Ένωση

Και γιατί το λέμε αυτό; Διότι στην ίδια τοποθεσία, την ίδια ημερομηνία κόντρα στους «ερυθρόλευκους» είχε κριθεί ένα πρωτάθλημα. Ναι, καλά διαβάσατε… Κρίθηκε ένα πρωτάθλημα με την ΑΕΚ να πανηγυρίζει την κατάκτησή του.

Ήταν 31 Μαρτίου του 1968 όταν στο ντέρμπι κορυφής η ΑΕΚ αντιμετώπιζε τον Ολυμπιακό στη Νέα Φιλαδέλφεια. Τα βαθμολογικά δεδομένα είναι γνωστά. Ο Ολυμπιακός ήταν δεύτερος στη βαθμολογία με 59 βαθμούς, ήθελε οπωσδήποτε νίκη για να ισοβαθμήσει στη κορυφή με την Α.Ε.Κ. η οποία ήταν στο +2.

Ο Ολυμπιακός προερχόταν από ήττα στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ από τον Π.Α.Ο.Κ. σε αγώνα που στιγματίστηκε από επεισόδια εκτός αλλά και εντός γηπέδου από ποδοσφαιριστές και παράγοντες. Μάλιστα τρεις παίκτες του Ολυμπιακού συνελήφθησαν και οδηγήθηκαν στο αστυνομικό τμήμα.

Η ΑΕΚ ήταν με 61 βαθμούς και ήξερε εκ των προτέρων πως με νίκη τελείωσε την υπόθεση πρωτάθλημα, με την Ένωση να προέρχεται από το 1-1 στην Κύπρο με τον Ολυμπιακό Λευκωσίας. Και πάμε να δούμε τι έγινε στο αλησμόνητο αυτό ματς…

Η ΑΕΚ παρατασσόταν στο μεγάλο αυτό ματς με δύο σημαντικές απουσίες. Ο Σεραφείδης δεν βρισκόταν από τα δοκάρια, ενώ ήταν τραυματίας ο Μίμης Παπαϊωάννου και όλα αυτά ενω δεν προβλέπονταν ακόμα αλλαγές.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, αλλά ο Ολυμπιακός αιφνιδίασε και προηγήθηκε στο σκορ με κεφαλιά του Ζαντέρογλου στο 27ο λεπτό. Η Ένωση πολύ καλύτερη στον αγώνα κέρδισε πέναλτι στο 49′ στο οποίο ευστόχησε ο Κώστας Νικολαΐδης, προς έκπληξη όμως όλων ο διαιτητής διέταξε την επανάληψη γιατί ποδοσφαιριστές κινήθηκαν προς τη μπάλα.

Ο αγώνας διεκόπη για λίγα λεπτά αφού υπήρξαν διαμαρτυρίες και στη συνέχεια ο Νικολαΐδης έστειλε και πάλι τη μπάλα στα δίχτυα για την ισοφάριση. Τελικά η ΑΕΚ πήρε τη μεγάλη νίκη με σουτ του Νικολαΐδη στο 84ο λεπτό. Με τη νίκη της η Α.Ε.Κ. αποσπάστηκε τέσσερις βαθμούς μπροστά από Ολυμπιακό αλλά και του Άρη που ισοβαθμούσαν στη δεύτερη θέση με 60 βαθμούς καθαρίζοντας ουσιαστικά το πρωτάθλημα.