26.3
21:52

Απογοήτευση: Ήττα στα πέναλτι για την Εθνική απ’ την… κατώτερη Γεωργία που πάει Euro 2024

Η Εθνική ομάδα ήρθε 0-0 σε κανονική διάρκεια και παράταση απέναντι στην Γεωργία, αλλά γνώρισε τον αποκλεισμό στα πέναλτι (4-2). Αστόχησαν οι Μπακασέτας και Γιακουμάκης, κακό ματς για την Εθνική που δεν έπρεπε να το φτάσει στα πέναλτι. Κορυφαίος της Εθνικής, ο Πέτρος Μάνταλος, που δεν έφτασε.

Η Ελλάδα πάλεψε, τα έδωσε όλα για 120 και πλέον λεπτά αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει τον τελικό των τελικών κόντρα στη Γεωργία και έμεινε εκτός της τελικής φάσης του Euro 2024 μετά την ήττα της από τη Γεωργία στη διαδικασία των πέναλτι με 4-2 και ενώ η κανονική διάρκεια και η παράταση είχαν λήξει χωρίς τέρματα. Οι Μπακασέτας και Γιακουμάκης αστόχησαν στη ρώσικη ρουλέτα για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Η ομάδα του Πογέτ στάθηκε άτυχη στην παράταση καθώς ήταν ανώτερη είχε κλασικές φάσεις για να σκοράρει ένα γκολ που θα της έδινε τη νίκη με μεγαλύτερη όλων το δοκάρι του Μαυροπάνου.

Στη διαδικασία των πέναλτι οι γηπεδούχοι αποδείχτηκαν περισσότερο εύστοχοι σε αντίθεση με την Ελλάδα που είδε τον αρχηγό της να άστοχοι καθώς ο Μαμαραντασβίλι έπεσε σωστά και μπλόκαρε στην αριστερή του γωνία τη μπάλα ενώ ο Γιακουμάκης την έστειλε έξω.