23.3
20:35

Ξεκίνημα με ΠΑΟΚ η ΑΕΚ για τα πλέι οφ

Mε τον ΠΑΟΚ θα ξεκινήσει τους αγώνες τις στα πλέι οφ η ομάδα γυναικών της ΑΕΚ στο βόλεϊ.
Ολοκληρώθηκε η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος της Volley League Γυναικών και προέκυψαν τα ζευγάρια των πλέι οφ 1-8 και των πλέι άουτ 9-12. Οι πρώτοι αγώνες των πλέι οφ θα διεξαχθούν την Τετάρτη 27/3 και οι επαναληπτικοί το Σάββατο 30/3.

Τα ζευγάρια των πλέι οφ

1-8: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. – Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil
2-7: Παναθηναϊκός Α.Ο. – Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων
3-6: Α.Ε.Κ. – Π.Α.Ο.Κ.
4-5: Α.Ο. Θήρας – Α.Σ.Π. Θέτις

Στην προημιτελική φάση οι ομάδες αγωνίζονται σε διπλούς αγώνες, όπου γηπεδούχος του πρώτου αγώνα είναι το Σωματείο το οποίο κατέλαβε τη χαμηλότερη θέση στον τελικό βαθμολογικό πίνακα της Α’ Φάσης, δηλαδή τα σωματεία Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil, Α.Σ. Ακαδ. Πρωταθλητών Πεύκων, ΠΑΟΚ και Α.Σ.Π. Θέτις.

Στην περίπτωση που και τα δύο διαγωνιζόμενα Σωματεία έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και 0 βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ).

Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται «Χρυσό Σετ -Golden set» στους δεκαπέντε (15) πόντους με απαραίτητη διαφορά δύο πόντων.