23.3
22:30

Τα θαλάσσωσε ξανά στο τέλος και στον αέρα η εξάδα

Σταμάτης Πίντζος

Η ΑΕΚ Betsson έχασε ακόμα ένα ματς που κρίθηκε στο τέλος και κατάφερε να ηττηθεί και από το αδιάφορο Περιστέρι με 101-97, χάνοντας την ευκαιρία να εξασφαλίσει έστω την έκτη θέση.

Παθαίνει αλλά δεν μαθαίνει με τίποτα η AEK Betsson. Για ακόμη μια φορά, έχασε παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στο φινάλε, αδυνατώντας να κλείσει σωστά την αναμέτρηση παρόλο που είχε το προβάδισμα. Τελικά δέχθηκε σερί 9-0 με το τελικό σκορ να είναι το 101-97. Το παθητικό των 101 πόντων δείχνει και την αμυντική ανυπαρξία της ομάδας, σε μια αναμέτρηση που είχε χαρακτηριστεί τελικός.

Κορυφαίος για το συγκρότημα του Ηλία Ζούρου που έχασε νωρίς με τραυματισμό (και) τον Νάιτ, ήταν ο ΜακΡέι με 27 πόντους. Πλέον η έκτη θέση θα κριθεί αύριο (24/4), με τους κιτρινόμαυρους να θέλουν νίκη του ΠΑΟΚ ή ήττα του Κολοσσού για να πάρουν εκείνοι την θέση στην πρώτη εξάδα.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Ηλίας Ζούρος επέλεξε την πεντάδα των Χολ, Νάιτ, ΜακΡέι για να αρχίσει το ματς.

Πολύ καλός ο ρυθμός στο ξεκίνημα, με τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο λόγο και τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν καλάθια και το προβάδισμα. Ο Χολ μετά το έξυπνο φάουλ και τις βολές που κέρδισε έκανε το 13-9 με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν ξανά (15-15). Ο ΜακΡέι με συνεχόμενα προσωπικά καλάθια έφτασε στους εννέα πόντους και έκανε το σκορ 22-18. Καράμπελας με τρίποντο και ο Κουζμίνσκας με βολές έδωσαν το +5 στους κιτρινόμαυρους (27-22), που όμως πολύ γρήγορα χάθηκε και τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε στην ισοπαλία (29-29).

Θυμηθείτε τη ροή της αναμέτρησης, ΕΔΩ

Ο Νετζήπογλου με πέντε μαζεμένους πόντους διατήρησε το μικρό κιτρινόμαυρο προβάδισμα (34-33), αλλά στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Λαβ για το Περιστέρι και με απανωτά καλάθια μαζί με το τρίποντο του Ράγκλαντ έβαλαν για πρώτη φορά μπροστά τους φιλοξενούμενους με πέντε (39-44). ο Χόλινς μείωσε στο καλάθι (44-46) αλλά η παράλογη ευστοχία του Περιστερίου συνεχίστηκε, με τον Ράγκλαντ αρχικά να πετυχαίνει τρίποντο και φάουλ και τον Μήτρου Λονγκ στη συνέχεια να ευστοχεί σε διαδοχικές προσπάθειες από τα 6,76 (46-56). Ο Κουζέλογλου απλά μείωσε σε 51-58 με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Με την έναρξη της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι κράτησαν διψήφια διαφορά (51-62, 55-65). Ο ΜακΡέι όμως με προσωπικό ρεσιτάλ σε άμυνα και επίθεση μείωσε σε 63-65, βάζοντας ξανά την ΑΕΚ στο παιχνίδι. Από τις βολές του Κουζέλογλου οι κιτρινόμαυροι πέρασαν και μπροστά μετά από ώρα (66-65), τρέχοντας ένα σερί 11-0. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δύο τρίποντα με τον Ντάνγκουμπιτς, με την Βασίλισσα να βρίσκει τις δικές της λύσεις με Κουζέλογλου και Κουζμίνσκας και το  δεκάλεπτο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες (76-76).

Ο Χατζηδάκης πέτυχε το πρώτο καλάθι στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο (78-76), με Ντάνγκουμπιτς και Τόμπσον να απαντούν (78-80). Οι κιτρινόμαυροι επανέκτησαν το προβάδισμα με το καλάθι και φάουλ του Νετζήπ0γλου (83-80) και το μεγάλο τρίποντο του Καράμπελα (86-85). Στη συνέχεια ο εκπληκτικός ΜακΡέι συνέχισε να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι φτάνοντας στους 25 πόντους (92-87) όμως και σε αυτό το σημείο το Περιστέρι επέστρεψε στο ματς, χάρις στο τρίποντο του Λονγκ και τον Ράγκλαντ (93-96) με λιγότερο από δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Για ακόμη ένα ματς ωστόσο που κρίνεται στο τέλος, οι παίκτες της ΑΕΚ τα έκαναν θάλασσα, δεν πήραν σωστές αποφάσεις στην επίθεση και τελικά ηττήθηκαν με 101-97.

ΑΕΚ-Περιστέρι: 97-101

Δεκάλεπτα: 29-29, 51-58, 76-76, 97-101

ΑΕΚ (Ζούρος): Χολ 5, Ραντλ 2, Καράμπελας 6, Μαραθωνίτης, Χόλινς 5, Νετζήπογλου 8, Αγραβάνης 12, Χατζηδάκης 4, Κουζμίνσκας 13,  Νάιτ 2, Κουζέλογλου 13,  ΜακΡέι 27.

Περιστέρι (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 10, Ράγκλαντ 19, Ντάνγκουμπιτς 12, Ξανθόπουλος, Λοβ 20, Πουλιανίτης, Κασελάκης 8, Ρένφρο 16, Γουίλιαμς 7, Τόμπσον 9, Χουγκάζ, Ζούγρης.