23.3
16:57

Ισοπαλία στα Χανιά για την ΑΕΚ

Μεγάλη ευκαιρία έχασε η γυναικεία ομάδα Πόλο της ΑΕΚ, καθώς ανδείχθηκε ισόπαλη 9-9 με τον ΝΟ Χανίων εκτός έδρας, για την 15η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας

Οι «κιτρινόμαυρες» τα έδωσαν όλα σε ένα πραγματικό ντέρμπι, έφτασαν πολύ κοντά στη νίκη και χρειάστηκε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι στα τελευταία δευτερόλεπτα για να τους αφαιρέσει το μεγάλο τρίποντο. Η «Ένωση» μείωσε στον 1 πόντο την απόστασή της από την 8η θέση και στους 3 από την 7η, συνεχίζοντας την πορεία της με στόχο την είσοδο στην 8άδα και την αποφυγή των πλέι άουτ.

Η ΑΕΚ είχε για πρώτη φορά στο ρόστερ της την Κίρα Κρίστμας, η οποία μάλιστα στο ντεμπούτο της σκόραρε ένα γκολ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 5-4 υπέρ των Χανίων.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν ακόμα και στο +3 (7-4), όμως με τις Λογοθέτη και Γκίλλα η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 7-7. Η Λογοθέτη στα τελευταία λεπτά έφερε την ΑΕΚ σε θέση… οδηγού, σημειώνοντας το 8-9. Η ομάδα των Χανίων κέρδισε πέναλτι και αποβολή στα 25″, ισοφάρισε 9-9, με την ΑΕΚ να μην καταφέρνει να σκοράρει στο φινάλε.

ΝΟ Χανίων – ΑΕΚ 9-9