23.3
16:13

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ απέναντι στον ΠΑΟΚ

Πέρασε ο ΠΑΟΚ στην έδρα της ΑΕΚ, με τον Δικέφαλο του Βορρά να επικρατεί με 20-36 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α’1 χάντμπολ γυναικών

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ mαteco, επικρατώντας της ΑΕΚ στην Αθήνα με 20-36, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.

Κυρίαρχες ήταν οι παίκτριες του ΠΑΟΚ mαteco από την αρχή του αγώνα, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό τους, 5-8. Με πολύ καλή εμφάνιση και στα δύο μέρη του γηπέδου, ο Δικέφαλος του Βορρά αύξησε απότομα την διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 8-17.

Με το πόδι στο… γκάζι και στο δεύτερο ημίχρονο, οι ασπρόμαυρες συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στο πρώτο μέρος. Με πολύ καλή άμυνα και γρήγορο τρανζίσιον στην επίθεση, η διαφορά δεν άργησε να φτάσει τα διψήφια επίπεδα, 13-24, ενώ το τελικό σκορ ήταν το 20-36.

AEK- ΠΑΟΚ MATECO 20-36

Tα πεντάλεπτα: 0-2, 3-4, 5-8, 6-10, 7-14, 8-17 (ημχ), 10-20, 13-24, 15-28, 16-30, 18-33, 20-36

ΑΕΚ (Παπαδόπουλος): Μάγκου, Ψαριώτη 1, Βαρβεράρκη, Πετκόφσκα, Κατσίκα 3, Γάσπαρη 5, Ζούμα 1, Ζαφειροπούλου, Παύλου, Σαρκίρη 1, Φάμπις 5, Μπανάση, Νικόλοφσκα 3, Μετζρί 1, Δρουγίδου.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 2, Κερλίδη 6, Μεντεσίδου 1, Βράντσιτς 1, Γιοβίσεβιτς 2, Σαμολάδα 4, Καπρινιώτη, Σεβδίλη, Σίλβα 5, Ζενέλι 3, Μποριζόφσκα 3, Γκρμπάσεβιτς 1, Κουλούρη 4, Μπουράτο, Μιλόγεβιτς 4

Δίλεπτα: 0-3, Πέναλτι: 2/2-2/2