20.3
21:45

«Τέλος» για την ευρωπαϊκή κατάρρευση της ΑΕΚ Betsson

Με μία ακόμα ήττα (67-79) ολοκληρώθηκε η πορεία της ΑΕΚ Betsson BC στο εφετινό Basketball Champions League, λέγοντας «αντίο» στον θεσμό με… σκυμμένο το κεφάλι. Από την εκπληκτική πορεία στον 1ο γύρο, στην απόλυτη κατάρρευση στην φάση των «16».

Κάτω το κεφάλι για την ΑΕΚ Betsson BC που ξεκίνησε την πορεία της στο BCL με τους καλύτερους οιωνούς και μία… τρελή πορεία στον 1ο γύρο, και ολοκλήρωσε το ταξίδι με ένα πολύ πικρό φινάλε.

Το σερί 0-6 στην φάση των “16” ακούγεται σκληρό, όμως η αλήθεια είναι σκληρή και η ομάδα εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων, έχοντας αλλάξει σε μεγάλο βαθμό τις αγωνιστικές της ισορροπίες από την έναρξη της σεζόν.

Μία ακόμα ήττα (67-79) από τον Προμηθέα και παρ’ ότι τα ξεσπάσματα ανά διαστήματα, με μπροστάρη τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, έδειχναν πως… κάτι κινείται, το τελικό αποτέλεσμα την βρίσκει ξανά στην θέση του ηττημένου.

Χρειάζεται βαθιά αγωνιστική ανασύνταξη και μεγάλη προσπάθεια ώστε η ΑΕΚ να επιστρέψει στην κανονικότητα, έχοντας μπροστά της πρώτα να σώσει ό,τι σώζεται στο Πρωτάθλημα.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η ΑΕΚ μπήκε… φορτσάτη στο ματς (4-0) με τον Προμηθέα ωστόσο να «τρέχει» ένα σερί και να προσπερνά (4-5), χτίζοντας διαφορά 5 πόντων (6-11). Ο ρυθμός στο ματς ήταν χαμηλός, η ευστοχία των δύο ομάδων επίσης σε χαμηλά επίπεδα, με τον Κουζμίνσκας να αναλαμβάνει δράση και να δίνει στην ΑΕΚ το προβάδισμα (12-11). Με αυτό ολοκληρώθηκε το 1ο δεκάλεπτο στο Olympic Hall.

Με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου, ο Προμηθέα επανεκατέκτησε το προβάδισμα (14-17), με τους Χέιλ και Χρυσικόπουλο να πρωταγωνιστούν και να «τρέχει» ένα σερί 0-10 για το -7 της ΑΕΚ (14-21). Σειρά της Ένωσης για σερί, με τους ΜακΡέι και Νάιτ να ροκανίζουν την διαφορά (20-21) και τον Νετζήπογλου να βάζει την ΑΕΚ στο +3 (24-21). Προβάδισμα που δεν διατηρήθηκε για πολύ (26-31), με τον Προμηθέα στο +2 (29-31) στο ημίχρονο.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ, ΕΔΩ!

Ο Προμηθέας συνέχισε να έχει το προβάδισμα (29-35) και να το κρατά δίχως ιδιαίτερη πίεση πλέον από την ΑΕΚ (31-38). Οι Κιτρινόμαυροι προσπαθούσαν να μειώσουν (36-41) αλλά δεν έβρισκαν λύσεις, με την διαφορά να γίνεται διψήφια (38-48). Οι φιλοξενούμενοι είχαν διαφορά ασφαλείας (44-53), την οποία και την διατηρούσαν με ευκολία. Το δεκάλεπτο «έκλεισε» στο 46-55.

Ίδιο σκηνικό και στην τελευταία περίοδο (50-60), με τον Προμηθέα να βρίσκει το «πάτημα» και να αποχωρεί από το γήπεδο μετά από ένταση μεταξύ Αγραβάνη – Χρυσικόπουλου και την έντονη αντίδραση των λιγοστών φιλάθλων της ΑΕΚ. Το ματς ωστόσο συνεχίστηκε κανονικά.

Ο αγώνας συνεχίστηκε μετά τους θεατρινισμούς των Πατρινών, με τον αντίπαλο ωστός απόλυτο κυρίαρχο στο παιχνίδι (55-65). Ένα ξέσπασμα ωστόσο, με μπροστάρη τον Κουζμίνσκας, έφερε την ΑΕΚ μία… ανάσα από την ανατροπή (64-65), όμως το black-out ήρθε ξανά. Ο Προμηθέας ξέφυγε -εκ νέου- με τον Χέιλ ασταμάτητο, παίρνοντας τη νίκη (67-79) και την πρόκριση στους «8» του BCL. Με σκυμμένο το κεφάλι η ΑΕΚ αποχαιρετά την Ευρώπη φέτος.

Δεκάλεπτα: 12-11, 29-31, 46-55, 67-79

ΟΙ ΠΟΝΤΟΙ

ΑΕΚ (Ζούρος): Χολ 3, Ραντλ 4, Καράμπελας 3, Χόλινς 2, Νετζήπογλου 4, Αγραβάνης 13, Χατζηδάκης 4, Κουζμίνσκας 15,  Νάιτ 4, Κουζέλογλου 5,  ΜακΡέι 10.

Προμηθέας Πάτρας (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 3, Καουάν 5, Πλώττας, Κόνιαρης 10, Μπαζίνας, Παπαθανασίου, Χρυσικόπουλος 9, Κόφεϊ 6, Στίφενς 3, Ετσενίκε 14, Καραγιαννίδης, Χέιλ 29.