20.3
21:01

Γιορτινό… ξεμούδιασμα για την ΑΕΚ στην Κύπρο

Κώστας Κοσικίδης

Η ΑΕΚ… ξεμούδιασε στο επετειακό αγώνα με τον Απόλλωνα Λεμεσού, επικρατώντας με 1-0 χάρη στο γκολ του Φαν Βέερτ, από ασίστ του Λιούμπισιτς και έδειξε έτοιμη για την επανέναρξη των playoffs.

Μια όμορφη γιορτή πραγματοποιήθηκε απόψε στην Κύπρο και στο «Άλφαμεγα» του Λεμεσού, με τον 70αρη… Απόλλωνα να υποδέχεται την 100αρα… ΑΕΚ, σ’ ένα επετειακό φιλικό αγώνα.

Το γήπεδο παρότι είχε γίνει sold out, δεν γέμισε, καθώς αρκετός κόσμος ταλαιπωρήθηκε από ένα ατύχημα, που έγινε πολύ κοντά στο γήπεδο και δυσκόλεψε πάρα πολύ την πρόσβαση τους, με αρκετούς να μην πλησιάζουν ποτέ και να παίρνουν τον δρόμο της επιστροφής.

Όμως, ο κόσμος της ΑΕΚ, έδωσε δυναμικό παρών, από πολύ νωρίς, μετατρέποντας την δική τους πλευρά, μια μικρή… Νέα Φιλαδέλφεια, θυμίζοντας αγώνα της Αγιά Σοφιάς – OPAP Arena.

Στο αγωνιστικό σκέλος, η Ένωση έβγαλε διάθεση, φρεσκάδα και ήταν καλύτερη απ’ τον αντίπαλο της, κατάφερε να προηγηθεί, αλλά και να δημιουργήσει κι’ άλλες ευκαιρίες για να μεγάλωνε το σκορ, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο δεν παίχτηκε πολύ μπάλα και δεν υπήρξε καλός ρυθμός για τις δυο ομάδες, με το 1-0 υπέρ της ΑΕΚ να μένει μέχρι το τέλος.

Το ματς

Η επετειακή αναμέτρηση των δυο ομάδων ξεκίνησε με τα πρώτα λεπτά να είναι αναγνωριστικά, αλλά αμέσως αμέσως, η ΑΕΚ επιβλήθηκε και πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπαθώντας να βρει ένα γκολ.

Η πρώτη προειδοποίηση για τον Απόλλων Λεμεσού απ’ την ΑΕΚ, ήρθε στο 8ο λεπτό, όταν οι ποδοσφαιριστές της Ένωσης, έβγαλαν μια πολύ ωραία αντεπίθεση, εξαφανίζοντας την μπάλα με τον Πισάρο απ’ τα αριστερά να πατάει περιοχή, να την κόβει για τον Λιούμπισιτς που ερχόταν από πίσω με φόρα, αλλά να μην βρίσκει την μπάλα και να μπερδεύει τον Φαν Βέερτ, που έμεινε… άγαλμα, με την μπάλα να καταλήγει αουτ.

Ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα ο Λιούμπισιτς, μπήκε απ’ τα αριστερά και έγινε δημιουργός, πάτησε περιοχή και έκοψε εξαιρετικά για τον Φαν Βέερτ, που με ωραίο πλασέ και με την μια έκανε το 1-0 για την ΑΕΚ.

Η Ένωση συνέχισε στο ίδιο τέμπο, είχε τον έλεγχο του αγώνα απέναντι στον αδύναμο Απόλλωνα, αλλά χωρίς να απειλήσει με αξιώσεις άμεσα την αντίπαλη εστία.

Φτάσαμε στο 29ο λεπτό, όταν εξαφάνισαν την μπάλα οι Κιτρινόμαυροι, με τους Γιόνσον, Πισάρο και Αραούχο, με τον τελευταίο να βρίσκεται σε θέση βολής και να επιχειρεί ένα σουτ, με τον αντίπαλο γκολκίπερ να αποκρούει και να απομακρύνει η άμυνα των γηπεδούχων.

Στη συνέχεια και με διαφορά λίγων λεπτών, η ΑΕΚ βγήκε ξανά στην επίθεση, αυτή την φορά με πρωταγωνιστή τον Πάολο Φερνάντες, ο οποίος προχώρησε σε ατομική ενέργεια, πέρασε τον αντίπαλο του, αλλά προτίμησε να σουτάρει και να στείλει την μπάλα στο πλαϊνό δίχτυ της αντίπαλης εστίας, απ’ το να σπάσει την μπάλα αριστερά του, που είχε τρεις ποδοσφαιριστές της Ένωσης…

Στο 37ο λεπτό όμως, η Ένωση ξανά βγήκε στην επίθεση με τον Πάολο Φερνάντες, δίνοντας στον Φαν Βέερτ, αυτός με τη μια στον Λιούμπισιτς, με τον τελευταίο να την τσιμπάει για τον Χατζισαφί, ο οποίος άργησε να σουτάρει και κόπηκε, απ’ την αντίπαλη άμυνα.

Το 1-0 υπέρ της ΑΕΚ, έμεινε έτσι έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς να υπάρξει κάποια άλλη απειλή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ένωση ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο και ο Ματίας Αλμέιδα δεν προχώρησε σε ιδιαίτερες αλλαγές, παρά μόνο του Ζίνι, αντί του Λιούμπισιτς.

Ωστόσο, οι δυο ομάδες μπήκαν με χαμηλό τέμπο στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς να απειλούν τις ίδιες εστίες και να ψάχνονται μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Αργεντινός τεχνικός μετέπειτα προχώρησε και σ’ άλλες αλλαγές, με τον Απόλλωνα να το εκμεταλλεύεται και κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, μέχρι να βρουν τα πατήματα τους, οι παίκτες που μπήκαν στον αγώνα και απείλησαν για πρώτη φορά στο ματς στο 68ο λεπτό.

Ο Βαλμπουενά πήρε την μπάλα έξω απ’ την μεγάλη περιοχή, βρήκε χώρο και έπιασε ένα σουτ, με τον Στάνκοβιτς δίχως πρόβλημα ν’ απειλεί.

Η Ένωση βρήκε αμέσως απάντηση, όταν με τον Τσούμπερ ν’ αλλάζει γρήγορα πάσα με τον Ελίασον να πατάει περιοχή, να γυρίζει η μπάλα αλλά ο Πόνσε ήταν μακριά απ’ την μπάλα, η οποία πέρασε απ’ όλους και στη συνέχεια απομάκρυνε ο Απόλλων.

Απ’ εκεί και έπειτα, οι Κιτρινόμαυροι κέρδισαν κι’ άλλα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να βρουν ακόμα ένα γκολ, αλλά δίχως ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Η ΑΕΚ απείλησε μετά από δέκα λεπτά την εστία του Απόλλωνα, όταν ο Χατζισαφί άλλαξε παιχνίδι για τον Πήλιο, αυτός κατέβασε και κουβάλησε την μπάλα, έκανε μια πάσα για τον Τσούμπερ, αλλά η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Πόνσε, που ήταν μέσα στην μεγάλη περιοχή με πλάτη προς την εστία, γύρισε, σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε για λίγα εκατοστά απ’ το αριστερό δοκάρι των γηπεδούχων.

Απ’ εκεί και έπειτα, όσο πέρναγε η ώρα, ο ρυθμός του αγώνα έπεφτε και έτσι κύλησε μέχρι το τέλος, με την Ένωση να επικρατεί με 1-0 στο επετειακό αγώνα με τον Απόλλωνα Λεμεσού, κάνοντας όμως μια δυνατή προπόνηση και ένα καλό ξεμούδιασμα για την συνέχεια και ενόψει του ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής των playoffs με τον Ολυμπιακό.

Ο Ματίας Αλμέιδα μπορεί να κρατήσει στα θετικά την παρουσία των Λιούμπισιτς, Αραούχο και Πάολο Φερνάντες, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ενώ δεν μπορούν να βγουν συμπεράσματα για τον Άρολντ Μουκουντί, λόγω ότι δεν πιέστηκε ιδιαίτερα απ’ τους γηπεδούχους.

Ωστόσο, οι Κιτρινόμαυροι τουλάχιστον για το πρώτο ημίχρονο, έδειξαν έτοιμοι για την επανέναρξη των playoffs της Super League και ήταν σοβαροί.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΛΕΜΕΣΟΥ: Λεούβενμπεργκ, Νταρίκουα, Εκπολό, Σιέλβικ (74′ Πέρετζ), Γιούρτσεβιτς, Κολ, Αρτεάν, Σάντος (71′ Κοστάκε), Βαλμπουενά (71′ Πέιμπερς), Μπακένγκα (71′ Άδωνης), Κρμέντσικ

ΑΕΚ (Μ. Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ (65′ Άμραμπατ), Μήτογλου, Μουκουντί, Χατζισαφί (88′ Ραντόνια), Γιόνσον, Λιούμπιτσιτς (46′ Ζίνι), Φερνάντες (57′ Ελίασον), Αραούχο (65′ Τσούμπερ), Πισάρο (65′ Πήλιος), Φαν Βερτ (65′ Πόνσε)