16.3
20:59

Νίκησε στο Μαρούσι και βλέπει εξάδα

Σταμάτης Πίντζος

Η ΑΕΚ έκανε το χρέος της κερδίζοντας ξανά το Μαρούσι με 82-90 παίρνοντας σημαντική νίκη στη μάχη της εξάδας.

Νικηφόρα η 21η αγωνιστική για την ΑΕΚ Βetsson που πήρε πολύ σημαντική νίκη με 82-90 στην έδρα του Αμαρουσίου.

Οι κιτρινόμαυροι με καλή εμφάνιση επιθετικά βρέθηκαν μπροστά ακόμα και με 18 πόντους στο κλειστό του Άγιου Θωμά, αντέχοντας στην αντεπίθεση των γηπεδούχων που μείωσαν σε μονοψήφιο λίγο πριν το τέλος, με τον Ηλία Ζούρο να έχει να διαχειριστεί τις απουσίες στους ψηλούς αλλά και την αποβολή του Ζώη Καράμπελα στην τρίτη περίοδο που έδωσε σημαντικές λύσεις στο πρώτο μέρος.

Μετά και την ήττα του Κολοσσού από τον Προμηθέα η Βασίλισσα πήρε πλεονέκτημα για την 6η θέση και στρέφει την προσοχή της πλέον στο ματς της επόμενης εβδομάδας κόντρα στον Περιστέρι που έχει χαρακτήρα τελικού.

Κορυφαίοι της αναμέτρησης ήταν το δίδυμο Κουζμίνσκας-Ραντλ με  16 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τζούστον και Ραντούλιτσα με 20 και  19.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Ηλίας Ζούρος ξεκίνησε με την πεντάδα των Νάιτ, Ραντλ, ΜακΡέι, Αγραβάνη και Χατζηδάκη, όπως και κόντρα στη Μούρθια.

Οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο προβάδισμα του αγώνα με τον Νάιτ να ισοφαρίζει, δίνοντας στη συνέχεια τη σκυτάλη στον Τσέισον Ραντλ.  Ο Αμερικανός γκαρντ της ΑΕΚ πέτυχε 10(!) μαζεμένους πόντους σε μόλις λίγα λεπτά για το κιτρινόμαυρο προβάδισμα (9-12).

Ο Καράμπελας με πέντε προσωπικούς πόντους και μια ασίστ για το τρίποντο του Αγραβάνη, άνοιξε ακόμη παραπάνω τη διαφορά (15-22), με το Μαρούσι να μειώνει σε 17-24 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Θυμηθείτε τη ροή της αναμέτρησης, ΕΔΩ

Ο νεαρός πλέι μέικερ της Βασίλισσας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, σερβίροντας αρχικά το απίθανο κάρφωμα και φάουλ του Κουζέλογλου και στη συνέχεια πέτυχε ο ίδιος γκολ φάουλ για τη μέγιστη διαφορά του αγώνα(19-31).

Ο Κουζμίνσκας με διαδοχικά καλάθια  έγραψε το 24-37 και ο εξαιρετικός για ακόμη μια φορά Κουζέλογλου ανέβασε τη διαφορά στους 16 (24-40). Κόζι και Μπρίσκοου έκαναν το δικό τους σερί μειώνοντας σε 34-43 με  ΜακΡέι και Αγραβάνη να απαντούν για το 34-47. Το νέο τρίποντο του Κόζι έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 37-47 μειώνοντας σημαντικά το +17 που είχαν νωρίτερα χτίσει οι παίκτες του Ηλία Ζούρου.

Ο Μπράντον Νάιτ μπήκε φουριόζος στην επανάληψη με πέντε αναπάντητους πόντους (37-52) και ο ΜακΡέι με γκολ-φάουλ ανέβασε τη διαφορά στους 18 (37-55). Ο Γιαννόπουλος με διαδοχικά τρίποντα ανέκοψε το ρυθμό της ΑΕΚ μειώνοντας στους 12 (47-59) αλλά το τρίποντο του Νετζήπογλου επανέφερε την τάξη (47-63). Ο Καράμπελας στη συνέχεια αποβλήθηκε κάνοντας αντιαθλητικό και δεχόμενος τεχνική ποινή, δίνοντας το δικαίωμα στο Μαρούσι να πλησιάσει ξανά στους 11 (52-63). Ο Κουζμίνσκας έβαλε ακόμα ένα τρίποντο αλλά ο Ραντούλιτσα χτύπησε σε συνεχόμενες φάσεις από το ζωγραφιστό για το 59-68. Το 59-70 της τρίτης περιόδου διαμόρφωσε με λέι απ ο Νάιτ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την προσπάθειά τους να επιστρέψουν στο ματς, κατεβάζοντας ξανά τη διαφορά σε μονοψήφιο (63-70). Ο Αγραβάνης με βολές και ο Κουζμίνσκας από κοντά έδωσαν λύσεις (63-74) αλλά το νέο τρίποντο των γηπεδούχων έγραψε το 66-74. Ο Ραντλ έβαλε μεγάλο σουτ από τα 6,75  για το 68-78 και ο ίδιος στον αιφνιδιασμό  διατήρησε τη διψήφια διαφορά (71-82) 3,24” πριν το φινάλε. Ο Τζούστον με τρίποντο μείωσε σε 75-84 αλλά ο Κουζμίνσκας είχε απάντηση ξανά (75-86). Ο Ραντλ στο ένα λεπτό πριν τη λήξη έβαλε ακόμα ένα καλάθι για το 77-88 υπογράφοντας ουσιαστικά τη νίκη.  Τελικό σκορ  το 82-90 υπέρ της Βασίλισσας σε μια πολύ σημαντική νίκη για την εξάδα.

Μαρούσι-ΑΕΚ:  82-90

Δεκάλεπτα: 17-24, 37-47, 59-70, 82-90

Μαρούσι (Βετούλας): Κόζι 10, Στασινός 4, Τζούστον 20, Μπόγρης, Μπρίσκοου 11, Φιλιππάκος, Ραντούλιτσα 19, Γούνταρτ 7, Γιαννόπουλος 11, Ζαμπέλας, Τσολακάκης, Χάσε.

ΑΕΚ (Ζούρος): Ραντλ 17, Καράμπελας 9, Νικολάου, Χόλινς 1, Νετζήπογλου 3, Αγραβάνης 9, Χατζηδάκης , Κουζμίνσκας 16,  Νάιτ 11, Κουζέλογλου 13, Μαραθωνίτης,  ΜακΡέι 10.