13.3
16:51

Ήττα στην Κρήτη παρά την ανωτερότητα της

Την ήττα με 1-0 γνώρισε η γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου της ΑΕΚ στην Κρήτη, από τον ΟΦΗ, στο πλαίσιο της 12ης εξ αναβολής αγωνιστικής της Women’s Football League.

Η ΑΕΚ, που είναι ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα, ήταν κυρίαρχη καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά η τύχη δεν ήταν με το μέρος της.

Η «Ένωση» είχε τον έλεγχο του αγώνα εξ αρχής και ο ΟΦΗ είχε προσαρμοστεί σε θέση… άμυνας. Κυρίως προσπαθούσε μέσω στατικών φάσεων και αντεπιθέσεων, να προβληματίσει την ΑΕΚ. Οι «κιτρινόμαυρες» έπαιζαν μονότερμα τις Κρητικές, οι οποίες, ωστόσο, με μεγάλη δόση τύχης κατάφεραν να σκοράρουν. Πιο συγκεκριμένα, στο 90ο λεπτό, και μετά από φάουλ, οι κόντρες έβγαλαν νικήτρια την Καλαμπέροβα, η οποία σούταρε και έγραψε το 1-0. Η ΑΕΚ, παρ’ όλα αυτά, δεν το έβαλε κάτω και προσπάθησε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις. Μάλιστα, έχασε τεράστια ευκαιρία στο 90+3’, αλλά η άμυνα του ΟΦΗ αποσόβησε το γκολ πάνω στη γραμμή!