10.3
21:59

Πάλεψαν αλλά δεν τα κατάφεραν οι Κοριτσάρες

Νίκος Κλεισαρχάκης

Ήττα (0-3 σετ) για την ΑΕΚ από τον -ανώτερο- Ολυμπιακό στον τελικό Κυπέλλου Ελλάδος, με την ομάδα του Οτσάλ να προσπαθεί μέχρι τέλους αλλά να μην καταφέρνει την… υπέρβαση.

Δεν έφτασε η κατάθεση ψυχής από τα Κορίτσια της ΑΕΚ και η μεγάλη επιθυμία τους για να κάνουν το back-to-back.

Ο Γιουνούς Οτσάλ είδε την ομάδα του Ολυμπιακού να έχει λύσεις (και) από τον πάγκο, με την ΑΕΚ να αδυνατεί να σταματήσει τις Νίζετιχ και Κούμπουρα, δείχνοντας αδυναμία στην θέση του λίμπερο.

Το Κύπελλο βάφτηκε… ερυθρόλευκο, με την Ένωση να στρέφει το βλέμμα της στο Πρωτάθλημα, θέλοντας να βελτιωθεί στα κενά σημεία του αγώνα που έδιναν προβάδισμα στον Ολυμπιακό και εξανέμιζαν εκείνο της ΑΕΚ, ειδικά στο 3ο σετ.

Η ενημέρωση της Ερασιτεχνικής ΑΕΚ:

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ στον Τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών LOCO, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 σετ από τον Ολυμπιακό στο κατάμεστο «Γεώργιος Γαλανόπουλος». Οι «κιτρινόμαυρες» πάλεψαν όλα τα σετ, αλλά στα κύρια σημεία, οι παίκτριες του Ολυμπιακού μπόρεσαν να πάρουν τους κρίσιμους πόντους. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πετύχει το back to back, στρέφοντας την προσοχή της στο Πρωτάθλημα.

Άξια αναφοράς η παρουσία του κόσμου της ΑΕΚ που μετέτρεψε σε Νέα Φιλαδέλφεια το Κλειστό του Λουτρακίου και ανάγκασαν άπαντες να υποκλιθούν στη συμπεριφορά τους.

Ο Τελικός ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δείχνουν ζήλο για το τρόπαιο και να πηγαίνουν πόντο-πόντο έως το 4-4. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +6 κάνοντας το έργο των «κιτρινόμαυρων» πιο δύσκολο, όμως με μπλοκ από Τσίρκοβιτς, Μπλάνκο και Τσάριτς η ΑΕΚ  πλησίασε στον πόντο (11-12). Οι «ερυθρόλευκες», πίεσαν και ανέκτησαν προβάδισμα τριών πόντων, το οποίο γρήγορα ισοφαρίστηκε με επίθεση της Στράντζαλη (18-18). Η «Ένωση» στη συνέχεια, πλήρωσε τα λάθη της και βρέθηκε με «τη πλάτη στον τοίχο» στο πιο κρίσιμο σημείο (18-23) με το σετ να καταλήγει υπέρ του Ολυμπιακού (20-25).

Το δεύτερο σετ ακολούθησε η ψυχολογία του πρώτου, με την ΑΕΚ να βρίσκεται πίσω από νωρίς, (1-6, 3-7). Με καθαρό μυαλό και πολύ πιεστικά σερβίς από Καλαντάντζε, μειώθηκε η διαφορά στους δύο (8-10). Η διαφορά ανέβηκε ξανά, όμως με μπλοκ από Τσάριτς και Καλαντάντζε η «Ένωση» πλησίασε στον πόντο (15-16). Ο Ολυμπιακός, με δική του αντεπίθεση έφτασε το σκορ στο 19-23, με τις «κιτρινόμαυρες» να μην τα παρατάνε και να ισοφαρίζουν (23-23) μετά από πόντο της Τσίρκοβιτς και άσο της Μπλάνκο. Παρά την μεγάλη προσπάθεια των παικτριών της ΑΕΚ, το σετ χάθηκε στις λεπτομέρειες με 23-25.

Στο τρίτο σετ, η «Ένωση» μπήκε πολύ δυνατά με Τσίρκοβιτς και Τσάριτς να δίνουν ρυθμό στην ομάδα και… αέρα 4 πόντων (10-6). Η διαφορά που είχε μέχρι τα μισά του σετ, εξανεμίστηκε με την ΑΕΚ να μην διατηρεί «καθαρό μυαλό» και να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 16-17 και 19-21. Με πόντο από την Στράντζαλη  και άσο από την Κωνσταντινίδου, η ΑΕΚ ξανά μπήκε στην διεκδίκηση του σετ ισοφαρίζοντας σε 21-21. Ο Ολυμπιακός όμως, πίεσε από τη θέση του σερβίς και κατέκτησε εν τέλει το σετ με 22-25.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός ΣΦΠ 0-3