09.3
22:25

Ήττα στο τέλος για την ΑΕΚ (και) από τον Προμηθέα

Σταμάτης Πίντζος

Ακόμη μια ήττα για την ΑΕΚ Betsson που μπορεί να επέστρεψε από το -14 αλλά και πάλι ηττήθηκε στις λεπτομέρειες, με 87-91 από τον Προμηθέα στο άδειο κλειστό των Α. Λιοσίων.

Έφτασε μια ανάσα από σπουδαία ανατροπή η ΑΕΚ Betsson αλλά και πάλι γνώρισε την ήττα από τον Προμηθέα με 87-91.

Οι κιτρινόμαυροι μετά από ένα μέτριο πρώτο μέρος και το κάκιστο ξεκίνημα στην τρίτη περίοδο που βρέθηκαν πίσω με 14, γύρισαν το ματς πέρασαν μπροστά στο σκορ αλλά στο τέλος δεν βρήκε τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση.

Η Βασίλισσα είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων αλλά πληγώθηκε από τα χαμένα ριμπάουντ και τον Χάντερ Χέιλ που έκανε μεγάλη ζημιά στο δεύτερο μέρος, τελειώνοντας με 21 πόντους.

Μετά την ήττα αυτή η ΑΕΚ παρέμεινε στην 6η θέση με ρεκόρ 7-13, με τον στόχο των πλέι οφ ωστόσο να εξακολουθεί να είναι δύσκολος.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Ηλίας Ζούρος επέλεξε να αρχίσει το ματς με την πεντάδα των Νάιτ, Ραντλ, ΜακΡέι, Αγραβάνη και Χατζηδάκη.

Κακό το επιθετικό ξεκίνημα για τις δύο ομάδες. Χαρακτηριστικά το σκορ μετά από πέντε λεπτά αγώνα ήταν 5-10 υπέρ των φιλοξενούμενων, με την ΑΕΚ να δυσκολεύεται να βρει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Η είσοδος του Μόργκαν έδωσε πνοή μιας και ο Αμερικανός έβαλε έξι μαζεμένους πόντους, φιλοδωρώντας παράλληλα και με μια τάπα τον Ετσενίκε.

Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 14-17, με την ΑΕΚ να έχει ήδη 6 λάθη σε αυτό το διάστημα.

Θυμηθείτε τη ροή της αναμέτρησης, ΕΔΩ

Ο Μόργκαν έφτασε πολύ γρήγορα στους 10 προσωπικούς πόντους (20-20) κάνοντας τη διαφορά στις δύο ρακέτες, αλλά τα τρίποντα από τους Μπαζίνα και Κόφεϊ, διατήρησαν το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους (22-27). Ο ΜακΡέι σκόραρε και μοίρασε στον Κουζέλογλου για το 26-30 και ο Νάιτ έβαλε το πρώτο κιτρινόμαυρο τρίποντο για το  29-32. Ωστόσο η απάντηση του Προμηθέα ήταν άμεση με τρίποντο, αυτή τη φορά του Κόνιαρη και ακόμη ένα καλάθι του Ετσενίκε για το +8 (29-37). Ο Κουζμίνσκας απάντησε με λέι απ, με τον Ρέινολντς να βρίσκει και αυτός στόχο από τα 6,75 (31-40). Το 32-40 του ημιχρόνου διαμόρφωσε με μία βολή ο Νετζήπογλου.

Ο Χέιλ έβαλε το πρώτο καλάθι στο δεύτερο μέρος για να φτάσει τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (32-42). Ο Κουζμίνσκας με διαδοχικά καλάθια μείωσε σε 38-44 και ο Νάιτ με τρίποντο απάντησε σε εκείνο του Χέιλ για το 41-47. Ο Χρυσικόπουλος ευστόχησε και εκείνος σε σουτ για τρεις (41-50), δίνοντας τη σκυτάλη σε Ετσενίκε και Ρέινολντς που ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 14 (41-55).

Σε αυτό το σημείο η ΑΕΚ αφυπνίστηκε ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνά της και κάνοντας το δικό της σερί 10-0 (51-55) με τον Μόργκαν αν φτάνει στους 16, συνεχίζοντας το μεγάλο ματς. Ο Χέιλ απάντησε με τρίποντο (51-58), με την ΑΕΚ να βρίσκει μεγάλα σουτ από την περιφέρεια, αρχικά από τον ΜακΡέι και στη συνέχεια από τον Καράμπελα, που με τη λήξη του δεκαλέπτου έβαλε μπροστά την Βασίλισσα (61-60), σε μια πραγματικά σπουδαία επιστροφή από το -14.

Με τον ίδιο δυναμικό τρόπο που έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο, μπήκε και στο τέταρτο και καθοριστικό η ΑΕΚ, με τον Κουζέλογλου να κάνει αισθητή την παρουσία του στο πιο κρίσιμο σημείο.  Ο Έλληνας ψηλός έδωσε το προβάδισμα στους κιτρινόμαυρους (65-63, 68-65 και 70-68) σκοράροντας σε συνεχόμενες κατοχές, με τον Στίβενς να συνεχίζει να κάνει ζημιά κοντά στο καλάθι (72-72).

Ο Χόλινς με το πρώτο του τρίποντο κράτησε το προβάδισμα σε κιτρινόμαυρα χέρια (79-77) με τους Πατρινούς να βρίσκουν κρίσιμα καλάθια, αλλά ο Νάιτ με προσωπικές ενέργειες κράτησε το σκορ ισόπαλο (83-83). Ο Χέιλ με λέι απ λιγότερο από ένα λεπτό πριν τη λήξη έγραψε το 83-85, με τον ΜακΡέι στη συνέχεια να κάνει έρμπολ σε τρίποντο που έδωσε το δικαίωμα στον Κάουαν με μία βολή να δώσει μαξιλαράκι τριών πόντων στους φιλοξενούμενους ( 83-86).

Ο Κουζέλογλου στα 39” πριν λήξη κάρφωσε για το 85-86, με τον Χέιλ να βάζει δύο βολές στα 18,4” για το τέλος κάνοντας το 85-88. Στην επαναφορά η ΑΕΚ κατάφερε να χάσει τη μπάλα με τον ΜακΡέι να κάνει το λάθος, κάνοντας αναγκαστικά το φάουλ στον Ρέινολντς. Ο Αμερικανός του Προμηθέα έβαλε μόνο την πρώτη, ο Κουζέλογλου σκόραρε για το 87-89 αλλά με μόλις 5,6” στο ρολόι δεν υπήρχε χρόνος για την ανατροπή. Το τελικό 87-91 διαμόρφωσε με βολές ο Χέιλ.

ΑΕΚ-Προμηθέας Πάτρας: 87-91

Δεκάλεπτα: 14-17, 32-40, 61-60, 87-91

ΑΕΚ (Ζούρος): Ραντλ , Καράμπελας 3, Νικολάου, Χόλινς 3, Νετζήπογλου 5, Αγραβάνης 1, Χατζηδάκης , Κουζμίνσκας 14,  Νάιτ 15, Κουζέλογλου 15, Μόργκαν 16, ΜακΡέι 15.

Προμηθέας Πάτρας (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 13, Καουάν 7, Πλώττας, Κόνιαρης 5, Μπαζίνας 5, Πάπας 1, Λάγιος, Χρυσικόπουλος 6, Κόφεϊ 11, Στίφενς 12, Ετσενίκε 10, Χέιλ 21.