07.3
21:52

Έκανε πάρτι η Μακάμπι στο Καραϊσκάκης

Αποστόλης Σταματιάδης

Η Μακάμπι δεν άφησε περιθώρια στον Ολυμπιακό στο Φάληρο, πήρε μια τεράστια νίκη με 1-4 και οι ερυθρόλευκοι βρίσκονται με ενάμιση πόδι εκτός διοργάνωσης.

Ο απογοητευτικός ανασταλτικά Ολυμπιακός διαλύθηκε στο «Γ. Καραϊσκάκης» με 4-1 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ που προηγήθηκε 2-0 μόλις στο 9′ και πλέον έχει μηδαμινές ελπίδες πρόκρισης στον προημιτελικό γύρο του Conference League.

Πολύ κακή βραδιά για τον Ολυμπιακό που βρέθηκε να χάνει με 0-2 στο πρώτο 10λεπτο από τη ομάδα της Μακάμπι Τελ Αβίβ έπειτα από φοβερά λάθη και έπειτα αποδείχθηκε δύσκολο να ανακάμψει παρά το προσωρινό 1-2. Δύο γκολ από τον Ζάχαβι που σκόραρε ξανά κατά του Ολυμπιακού αλλά με άλλη ομάδα (το είχε κάνει με την Αϊντχόφεν) σε αυτό το ιδιαίτερα βαρύ 1-4. Το μοναδικό γκολ του Ολυμπιακού ο Ελ Καμπί.

Ο Μεντιλίμπαρ επέλεξε… συνταγή Φερεντσβάρος για τον αγώνα με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ: ο Πασχαλάκης στην εστία, οι Ροντινέι, Κάρμο, Ρέτσος και Ορτέγα στην τετράδα της άμυνας και ο Τσικίνιο με τους Έσε και Όρτα στη μεσαία γραμμή. Ο Ελ Καμπί ήταν στην κορυφή της επίθεσης έχοντας τον Φορτούνη και τον Ποντένσε στα άκρα.

Η Μακάμπι από την άλλη είχε τέρμα τον Μισπάτι, στην άμυνα τους Ρεβίβο, Σαμπορίτ, Ναχμιάς και Σαχάρ, στο κέντρο τους Πέρετζ, Φαν Όφερεϊμ και Κανισόφσκι και τριάδα μπροστά με Μίλσον, Νταβίντα και φορ τον Ζαχάβι.

Το ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό στο ματς ήταν μάλλον… εφιαλτικό. Το… σοκ αγωνιστικά για τον Ολυμπιακό ήρθε μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Μίλσον έκανε την κίνηση και τη μπαλιά, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Εσε και κοντά από τον Ρέτσο και ο Ζάχαβι βρήκε την ευκαιρία και σκόραρε για το 0-1.

Στο 9ο λεπτό η Μακάμπι έβαλε και 2ο γκολ με τον Σαχάρ (0-2 σε λιγότερο από 10 λεπτά) που… τσίμπησε τη μπάλα μπροστά από τον Κάρμο και σούταρε για το τέρμα και το 0-2 και ενώ είχε προηγηθεί προσπάθεια του Πέρετζ. Στο 13ο λεπτό όμως ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και γκολ.

Μετά από μπαλιά του Φορτούνη ο Ελ Καμπί με κεφαλιά σκόραρε για άλλη μία φορά για να κάνει το 1-2. Στο 22′ ήρθε προσπάθεια του Φορτούνη που πήγε στα χέρια του αντίπαλου γκολκίπερ. Και ενώ ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να βγάλει αγωνιστικό… νεύρο και πίεζε ήρθε και το 1-3 στο 30ό λεπτό.

Ο Μίλσον πέρασε τον Ροντινέι, ο Πασχαλάκης πήγε να τον κλείσει αλλά ο Ανγκολέζος εξτρέμ γύρισε τη μπάλα στον Ζάχαβι που από κοντά έκανε το 1-3 με το σουτ του προ του Κάρμο. Μάλιστα ο Ζάχαβι είχε μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο 35′. Ο Ολυμπιακός πήγε να απειλήσει με Ποντένσε και Φορτούνη αλλά δεν του βγήκε τίποτα σε ένα κάκιστο ημίχρονο. Σε ένα πρώτο μέρος που δεν πήγε σχεδόν τίποτα καλά για αυτόν. Στο 45ο λεπτό υπήρξε πάντως η φάση με το σουτ του Τσικίνιο έξω. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με αυτόν τον κάκιστο τρόπο και το 1-3.

Επιθετική προσπάθεια του Ολυμπιακού αλλά η Μακάμπι Τελ Αβίβ έκανε το 1-4

Ο Ολυμπιακός λίγο μετά την έναρξη του 2ου μέρους είχε στιγμές για να μειώσει στο σκορ. Αρχικά είχε πολύ μεγάλη φάση με τον Ελ Καμπί. Στο 52′ έπειτα από μπαλιά του Ορτα με τον Μισπάτι να αποκρούει όμως. Ακολούθως υπήρξε και σουτ του Εσε που πήγε όμως πάνω στον Μισπάτι. Στο 72ο λεπτό ο Ορτα σούταρε με τον γκολκίπερ της Μακάμπι να μπλοκάρει.

Στο 74ο λεπτό η Μακάμπι έβαλε και 4ο γκολ. Σπουδαία κίνηση και προσποίηση του Κανίσοφσκι που έβγαλε τη μπάλα στον Πέρετζ, τον οποίο έχασε ο Ρέτσος για να γίνει το 1-4. Ένα σκορ που φυσικά είναι ιδιαίτερα βαρύ για τους Πειραιώτες. Στο 89′ ο Καρβάλιο δοκίμασε το σουτ με τη μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι. Ο Καρβάλιο είχε και μία κεφαλιά λίγο έξω στις καθυστερήσεις. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα του Ισραήλ να νικά με 1-4. Η Μακάμπι που είχε σαφές πλάνο, ταχύτητα, τους Ζάχαβι και Μίλσον σε φοβερή ημέρα και κυρίως χάρις στο πρώτο της εξαιρετικό 10λεπτο πήρε τον αγώνα.