05.3
23:35

Ήττα-παρωδία για την ΑΕΚ Betsson και αποκλεισμός από το BCL

Σταμάτης Πίντζος

Σε μια μαραθώνια αναμέτρηση που κρίθηκε στην τρίτη παράταση, η ΑΕΚ Betsson ηττήθηκε με 108-112 από τη Χάποελ Χολόν στο κλειστό των Α. Λιοσίων και δεν μπορεί να διεκδικήσει την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του ΒCL.

Το είδαμε κι αυτό.

Η ΑΕΚ Betsson ηττήθηκε για δεύτερη φορά από την ελλιπή Χάποελ Χολόν, έμεινε χωρίς νίκη μετά από τέσσερις αγώνες στον όμιλό της στο ΒCL και μοιραία αποχαιρέτησε τις λιγοστές ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην τρίτη παράταση (!), με τους κιτρινόμαυρους να κάνουν παιδαριώδη λάθη στα κρίσιμα σημεία, αδυνατώντας να «κλείσουν» την αναμέτρηση. Αποκορύφωμα, οι δέκα πόντοι διαφοράς (100-90) στη διάρκεια της δεύτερης παράτασης, όπου μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα εξανεμίστηκαν!

Διασωθέντες από το κιτρινόμαυρο ναυάγιο ο συγκινητικός Κουζμίνσκας των 40 πόντων και ο ΜακΡέι με 27.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Με την πεντάδα των Χολ, Ραντλ, ΜακΡέι, Αγραβάνη και Μόργκαν επέλεξε να ξεκινήσει ο Ηλίας Ζούρος.

ΟΙ φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά με έξι αναπάντητους πόντους, με την ΑΕΚ να ξυπνάει και να πατάει το γκάζι. Οι κιτρινόμαυροι έκαναν ένα εντυπωσιακό 16-0 σερί με τον ΜακΡέι να σκοράρει έξι πόντους σε αυτό το διάστημα και τον Αγραβάνη να ανοίγει λογαριασμό πίσω από τα 6,75. Η Χάποελ γύρισε σε άμυνα ζώνης μετριάζοντας το επιθετικό ξέσπασμα της ΑΕΚ, μειώνοντας με δικό της 7-0, κλείνοντας εν τέλει την πρώτη περίοδο στο 18-15.

Ο Νάιτ με βολές και ο Χόλινς με τρίποντο έγραψαν το 23-15 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά το τρίποντο του Αμίρ κατέβασε και πάλι την διαφορά στον πόντο (23-22). Ο Νετζήπογλου με τρίποντο και ο Κουζμίνσκας με φόλοου επανάφεραν τη διαφορά στους έξι (30-24). Ο Βάνγουιν με απανωτά καλάθια και κατόπιν ο Κρόφορντ ισοφάρισαν σε 30-30, με την ΑΕΚ να παίρνει στη συνέχεια ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (36-32, 38-34). Η ανάπαυλα βρήκε τους κιτρινόμαυρους μπροστά με 38-36.

Θυμηθείτε τη ροή της αναμέτρησης, ΕΔΩ

Πολύ νωχελικοί εμφανίστηκαν οι παίκτες του Ηλία Ζούρου  στην επανάληψη, δεχόμενοι επιμέρους σκορ 10-2  στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου (40-46). Τότε ανέλαβε δράση ο Τσέισον Ραντλ. Ο Αμερικανός που είχε ένα πολύ ήσυχο πρώτο μέρος, πέτυχε τρία σερί τρίποντα δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην Βασίλισσα (51-50). Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια στη συνέχεια, με τον ΜακΡέι να φτάνει στους 16 πόντους σε αυτό το διάστημα. Οι Ισραηλινοί συνέχισαν να βάζουν δύσκολα στους κιτρινόμαυρους κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +4 (57-61).

Ο Κουζμίνσκας με εφτά σερί πόντους μπήκε καυτός στην τελευταία περίοδο, επαναφέροντας το προβάδισμα σε κιτρινόμαυρα χέρια (64-63). Ο Μπερνς με συνεχόμενα καλάθια πήρε τους φιλοξενούμενους στους ώμους (66-69 και 70-73). Όμως η ΑΕΚ είχε τον σπουδαίο Λιθουανό σε μεγάλη μέρα, ο οποίος έφτασε στους 21, με τους 13 στην τέταρτη περίοδο και έβαλε την ΑΕΚ ξανά μπροστά (74-73).  Ο ΜακΡέι έφτασε και εκείνος στους 20 με λέι απ ένα λεπτό πριν τη λήξη (77-73). Κι όμως οι κιτρινόμαυροι δεν έκλεισαν το ματς, δίνοντας το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν σε 77-77, με 8,4” για τη λήξη. Ο Ηλίας Ζούρος πήρε το τάιμ άουτ να σχεδιάσει την τελευταία επίθεση, με τους παίκτες του εν τέλει να κάνουν λάθος και μάλιστα φάουλ στον ΜακΚολ!  Ο παίκτης των Ισραηλινών έχασε και τις δύο βολές, με τον Χόλινς να παίρνει το ριμπάουντ αλλά να μην καταφέρνει να εκτελέσει, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο Τζόρνταν ΜακΡέι με ένα άμεσο και ένα έμμεσο τρίποντο έβαλε μπροστά την ΑΕΚ με 83-79. Ο Κουζμίνσκας έβαλε ακόμα δύο πόντους για το 85-81 αλλά ακόμα και σε αυτό το σημείο δεν κατάφεραν να κλειδώσουν την νίκη. Ο Μισγκάβ με πέντε πόντους έκανε το 85-88 ένα λεπτό πριν τη λήξη, με το παιχνίδι να πηγαίνει μετά στη ρουλέτα των βολών. Στα 12,4” πριν την ολοκλήρωση του έξτρα πενταλέπτου και με το σκορ στο 89-90, ο Κρόφορντ έκανε το λάθος και ο Ραντλ κέρδισε το φάουλ και το δικαίωμα για δύο βολές με το ρολόι να δείχνει μόλις 2,4”. Ο Αμερικανός της ΑΕΚ έβαλε μόνο τη δεύτερη και κάπως έτσι το ματς οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο η ραψωδία του μεγάλου Κουζμίσνκας συνεχίστηκε, όπου παρά την κόπωση έβαλε εφτά (!) μαζεμένους πόντους για το 97-90. Ο ΜακΡέι με μια βολή και ο Λιθουανός με άλλες δύο (38 πόντοι παρακαλώ) έγραψαν το 100-90. Βέβαια η ΑΕΚ δεν είχε καμία διάθεση να κερδίσει, επιτρέποντας στον Κρόφορντ να ντυθεί ήρωας και να και με δυο τρίποντα να φτάσει το ματς στο 100-100 σε μόλις λίγα δευτερόλεπτα.

Οι κιτρινόμαυροι έκαναν ακόμα σε ένα λάθος στην επαναφορά, χάνοντας την ευκαιρία τους να πάρουν το παιχνίδι και κάπως έτσι… τρίτη παράταση.

Εκεί ο ΜακΚολ με διαδοχικά καλάθια έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (104-106) την ίδια στιγμή που ο Κουζμίνσκας έφτανε στους 4ο πόντους. Η ομάδα της Χάποελ κράτησε το προβάδισμα εκμεταλλευόμενοι τα παιδαριώδη λάθη της ΑΕΚ στα κρίσιμα σημεία. Τελικό σκορ 108-112 υπέρ των Ισραηλινών, σε μια εμφάνιση που έφερε τον αποκλεισμό από το BCL και σίγουρα δεν τιμά την ΑΕΚ.

ΑΕΚ-Χαποέλ Χολόν: 108-112

Δεκάλεπτα: 18-15, 38-36, 57-61, 77-77, 90-90, 100-100, 108-112

ΑΕΚ (Ηλίας Ζούρος): Χολ 2, Ραντλ 13 (4), Καράμπελας 4, Χόλινς 5 (1), Νετζήπογλου 3 (1), Αγραβάνης 6 (1), Χατζηδάκης, Κουζμίνσκας 40 (3), Νάιτ 4, Κουζέλογλου 4, Μόργκαν, ΜακΡέι 27 (1).

ΧΑΠΟΕΛ ΧΟΛΟΝ (Αμίτ Σερφ): Μπερνς 16, ΜακΚόλ 13, Βανγουίν 10 (2), Αμίρ 10 (2), Χέρβεϊ 11 (1), Χανότσι 17, Κρόφορντ 19 (3), Μισγκάβ 16 (2).