03.3
17:12

Βόλεϊ γυναικών: Νίκησε την Θέτιδα και τώρα Final-4 για το Κύπελλο

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-1 της Θέτιδα, για το πρωτάθήμα, μια εβδομάδα πριν το Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος και πλέον επικεντρώνεται εκεί.

Μια σημαντική νίκη για το πρωτάθλημα της Volleyleague γυναικών πέτυχε η ΑΕΚ, απέναντι στην Θέτιδα, επικρατώντας με 3-1 και παίρνοντας το τρίποντο.

Οι Κιτρινόμαυρες μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και κατάφεραν ν’ ανοίξουν το σκορ με 1-0 σετ, χάρη στο 25-18, δείχνοντας ψυχραιμία και χαρακτήρα στα δύσκολα σημεία του πρώτου σετ.

Στο δεύτερο σετ, η Θέτιδα έδειξε διάθεση για να ισοφαρίσει, αλλά ξανά η ΑΕΚ εμφανίστηκε όπως έπρεπε και στα κρίσιμα σημεία, κέρδισε πόντους, φτάνοντας στο 2-0 με 25-22 το σετ.

Στο τρίτο σετ, ότι δεν έκανε νωρίτερα η Θέτιδα το έκανε σ’ αυτό, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ΑΕΚ, πήρε κεφάλι στο σκορ και οι Κιτρινόμαυρες δεν κατάφεραν να βρουν αντίδραση, με αποτέλεσμα να χάσουν το σετ με 20-25, μειώνοντας οι φιλοξενούμενες σε 2-1.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, ήταν πραγματικά ένα… ντέρμπι, η Θέτιδα αρνούταν να γνωρίσει την ήττα, η ΑΕΚ ήθελε απ’ την πλευρά της, να καθαρίσει το ματς, με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να πηγαίνουν πολύ κοντά στο σκορ, αλλά την κατάλληλη στιγμή τα Κορίτσια της ΑΕΚ, έδειξαν ψυχραιμία και επικράτησαν με 25-23, δημιουργώντας το τελικό 3-1 σετ.

Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ, πήρε τη νίκη και το πολύτιμο τρίποντο για το πρωτάθλημα και από αύριο, κάνει στροφή, ξεκινώντας την προετοιμασία της ομάδας για το Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος, τ’ οποίο είναι την επόμενη εβδομάδα.

Τα σετ: 25-18, 25-22, 20-25, 25-23