Επιτέλους… νίκη για την ΑΕΚ Betsson, που κατάφερε να διπλώσει τις νίκες της επί του ΠΑΟΚ φέτος και να μπει για τα καλά στη διεκδίκηση της 6ης θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ.
Σίγουρα το διπλό στη Θεσσαλονίκη δεν ήρθε τυχαία, αλλά ως αποτέλεσμα μιας σειράς καλύτερων εμφανίσεων από το σημείο μηδέν που είχε φτάσει στη Ρόδο, στην ντροπιαστική ήττα από τον Κολοσσό.
Ο Ηλίας Ζούρος εκμεταλλεύτηκε δύο πράγματα το περασμένο διάστημα που θα τον βοηθήσουν για τη δύσκολη συνέχεια. Αφενός την διακοπή λόγω των εθνικών ομάδων που του έδωσε υπέρ πολύτιμο χρόνο να δουλέψει με τους παίκτες του και αφετέρου την επάνοδο του Κουζμίνσκας.
Έχουμε τονίσει πολλές φορές πόσο πολύτιμος είναι ο Λιθουανός για την Βασίλισσα. Με εκείνον στο παρκέ όλα φαντάζουν πιο απλά, πιο ορθολογικά. Ο Κουζμίνσκας προσφέρει απειλή τόσο από κοντά όσο και από μακριά (το σημαντικότερο), ανοίγει το γήπεδο και όλα μπαίνουν σε μια σειρά. Αυτό βοηθά ολόκληρη την ομάδα να αποδώσει καλύτερα βάζοντας κι άλλους κιτρινόμαυρους στην εξίσωση, όπως για παράδειγμα τον Ζώη Καράμπελα.
Ο ταλαντούχος γκαρντ της ΑΕΚ έκανε νταμπλ νταμπλ κόντρα στον ΠΑΟΚ με 10 πόντους και 10ασίστ, εκμεταλλευόμενος με την ταχύτητα και την δεδομένη του ικανότητά στη δημιουργία, τους χώρους που βρήκε στην αντίπαλη άμυνα.
Ακόμη ένα αποτέλεσμα της δουλειάς που γίνεται υπό τις οδηγίες του Ηλία Ζούρου πλέον, είναι και η εμφάνιση του Όστιν Χόλινς. Ο Αμερικανός έδειξε κόντρα στον ΠΑΟΚ ακριβώς τι παίκτης είναι. Καμία σχέση με το αγωνιστικό status του ΜακΡέι, ο οποίος θα πάρει τις προσωπικές ενέργειες και με τον έναν ή τον άλλον τρόπο θα σκοράρει. Ο Χόλινς κουβαλά μια τεράστια εμπειρία από το υψηλότερο ευρωπαϊκό επίπεδο, είναι εξαιρετικός αμυντικός και παράλληλα απειλεί από το τρίποντο. Χθες τον είδαμε να βγαίνει στοχευμένα από τα σκριν και να εκτελεί, γράφοντας συνολικά 15 πόντους, στην καλύτερή του εμφάνιση με τα κιτρινόμαυρα. Το προηγούμενο διάστημα η ΑΕΚ είχε πάρει λιγότερα πράγματα από αυτά που μπορούσε από τον Χόλινς και θα αποτελέσει σημαντικό όπλο για την δύσκολη συνέχεια.
Άξια αναφοράς είναι και η προσπάθεια που γίνεται στο αμυντικό κομμάτι, αλλά και οι συνεργασίες που βγήκαν επιθετικά ακόμη και από τις επαναφορές κάτω από το καλάθι που έδωσαν εύκολους πόντους.
Έτσι όπως κυλά η σεζόν και με τόσες αλλαγές που έγιναν στο μεσοδιάστημα, η ΑΕΚ έφτασε να παίζει τη χρονιά της αγώνα με τον αγώνα. Οι πιθανότητες για την είσοδο στα πλέι οφ και την πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL εξακολουθούν να μην είναι με το μέρος της, αλλά τουλάχιστον πλέον παλεύει ορθολογικά και έχει εικόνα κανονικής ομάδας.
Επόμενος αγώνας την Τρίτη κόντρα στην Χάποελ Χολόν με την νίκη αδιαπραγμάτευτο ζητούμενο. Αν καταφέρει να καλύψει και το χάντικαπ του πρώτου καταστροφικού αγώνα θα ήταν ιδανικό, δεν αποτελεί άλλωστε και φόβητρο η Ισραηλινή ομάδα. Για το μετά… βλέπουμε, διότι θα χρειαστεί και η τύχη αλλά τουλάχιστον να κάνει αυτό που πρέπει.
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ VIDEO
ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΟ AEK1924 ΚΑΙ ΜΕΙΝΕΤΕ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΙ
Όλα τα νέα της ΑΕΚ στο Google News
Κάνε Like στην σελίδα του AEK1924 στο Facebook
Κάνε follow το AEK1924 στο Instagram
Παρακολούθησε τις εκπομπές και τα βίντεο του AEK1924 με ένα subscribe στο YouTube
Βρείτε το AEK1924 στο TikTok
Ακολούθησε το AEK1924 στο Twitter
Advertisement