26.2
23:06

Ρόμα-Τορίνο: Σπουδαίος Ντιμπάλα με χατ τρικ έδωσε το τρίποντο στους Ρωμαίους

Ο Πάολο Ντιμπάλα με χατ τρικ οδήγησε τη Ρόμα στη νίκη με 3-2 επί της Τορίνο για την 26η αγωνιστική της Serie A με την ομάδα του Ντε Ρόσι να παραμένει στην 6η θέση σε απόσταση αναπνοής από την Αταλάντα.

Ένας εκπληκτικός Πάολο Ντιμπάλα με χατ τρικ οδήγησε τη Ρόμα στη νίκη επί της Τορίνο με 3-2 και η ομάδα του Ντε Ρόσι παραμένει στην 6η θέση και πλέον είναι σε απόσταση αναπνοής από την 5η όπου βρίσκεται η Αταλάντα.

Ο Αργεντινός μέσος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 42′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο Ζαπάτα όμως δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε σε 1-1 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Ο Ντιμπάλα όμως πήρε από το χέρι τη Ρόμα στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο γκολ σε 12 λεπτά, αρχικά στο 57′ με ωραίο σουτ εκτός περιοχής με το αριστερό και εν συνεχεία στο 69′ με νέο διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1 με τους γηπεδούχους να οδεύουν σε μια εύκολη νίκη.

Εν τέλει στο 88′ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 3-2 μετά από αυτογκόλ του Χάισεν αλλά το αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ρόμα: Σβίλαρ, Μαντσίνι, Σμόλινγκ (78′ Χάισεν), Εντίκα, Κρίστενσεν, Ανχελίνιο (64′ Σπινατσόλα), Πελεγκρίνι (86′ Σάντσες), Παρέδες (65′ Μπόβε), Κριστάντε, Ντιμπάλα, Αζμούν (64′ Λουκάκου).

Τορίνο: Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Ντζίτζι, Λοβάτο (14′ Σαζόνοβ), Μασίνα (81′ Ίλιτς), Λαζάρο (62′ Ροντρίγκες), Μπελανόβα, Γκινέιτις (80′ Λινέτι), Βλάσιτς, Ρίτσι, Σανάμπρια (80′ Οκερέκε), Ζαπάτα.