24.2
20:30

Βόλεϊ: Ήττα με κάτω τα χέρια η ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό

Κακή εμφάνιση και ήττα με 3-0 σετ για την ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών.

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε η ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό ΣΦΠ στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών, που διεξήχθη στο Κλειστό του Ρέντη, παρουσιάζοντας κακό πρόσωπο. Η «Ένωση» στοχεύει στα τελευταία 3 παιχνίδια της κανονικής διάρκειας να πλασαριστεί στην καλύτερη δυνατή θέση, με το Πρωτάθλημα φυσικά να κρίνεται στα πλέι οφ, έχοντας στο μυαλό της ήδη και το Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας στο Λουτράκι.

Στο πρώτο σετ του αγώνα, η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-3. Τα πιεστικά σερβίς από την Τσάριτς και την Στράντζαλη, έφεραν το προβάδισμα για την «Ένωση» (6-7). Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τον Ολυμπιακό να κατακτά το σετ στις λεπτομέρειες με 25-23.

Πολύ κακό το ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ για την ΑΕΚ, με τις «ερυθρόλευκες» να δημιουργούν διαφορά 6 πόντων (6-0). Η ομάδα του Γιονούς Οτσάλ με τις Τσίρκοβιτς και Γιώτα να κυριαρχούν στο μπλοκ, μείωσαν σε 9-7. Με ένα σερί 7-1 ο Ολυμπιακος ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους (21-11), κατακτώντας τελικώς το σετ με 25-14.

Στο επόμενο σετ παρά το 9-4, η ΑΕΚ πίεσε και πλησίασε στον πόντο 9-8. Η ΑΕΚ διατηρήθηκε κοντά στο σκορ, με τη Γιώτα να σημειώνει δύο σερί μπλοκ (14-13). Ορισμένα λάθη σε υποδοχή και σερβίς έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Πειραιά να ξεφύγει στο σκορ με 20-15, με το τελικό σκορ να είναι το 25-18.

Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΑΕΚ 3-0