24.2
20:57

ΑΕΚΑΡΑ και στην Λαμία, έφυγε με το διπλό και περιμένει…

Η Ένωση κέρδισε εύκολα στην Λαμία την τοπική ομάδα (1-3) σε μία έδρα που οι αντίπαλοι της βρήκαν δυσκολίες και με τους τρεις βαθμούς της νίκης διατηρείται στην κορυφή της βαθμολογίας περιμένοντας ίσως και κάποια στραβοπατήματα από ΠΑΟ, ΠΑΟΚ και ΟΣΦΠ που παίζουν αύριο

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΛΑΜΙΑ: ΠΑΝΟΣ ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ – ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΣΙΚΙΔΗΣ

ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΑΛΜΕΙΔΑ

Κάτω από τα δοκάρια της Ένωσης ξεκίνησε ο Στάνκοβιτς, με τους Σιντιμπέ, Βίντα, Κάλενς και Πήλιο στην τετράδα της κιτρινόμαυρης άμυνας. Ο Γιόνσον βρέθηκε μπροστά από το αμυντικό δίδυμο των στόπερ, ως αμυντικό χαφ, με τον Άμραμπατ να επιστρέφει στην ενδεκάδα στην δεξιά πτέρυγα και τον Ελίασον να πηγαίνει στα αριστερά του γηπέδου.

Ο Πινέδα ξεκίνησε στη Λαμία πίσω από τους Τσούμπερ και Πόνσε που βρίσκονται στην κορυφή της επίθεσης με τον Ελβετό λίγο πιο πίσω από τον Αργεντινό.

Η ΑΕΚ ήταν η κυρίαρχη ομάδα του πρώτου ημιχρόνου αφού οι Κιτρινόμαυροι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι από το ξεκίνημα.

Μάλιστα η Ένωση έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία της στο ματς στο 7ο λεπτό όταν βγήκε μπροστά με τον Άμραμπατ που έδωσε στον Πινέδα, εκείνος πάτησε περιοχή και πάσαρε στον Ελίασον, ο οποίος από καλή θέση έχασε την ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

Δέκα λεπτά αργότερα ο δικέφαλος σκοράρει στο «Αθανάσιος Διάκος» με τον Βίντα. Ο Κροάτης αμυντικός της Ένωσης ανοίγει το σκορ με κεφαλιά οβίδα σε μία φάση δουλεμένη από την προπόνηση. Ο Άμπραμπατ συγκεκριμένα έκανε την αριστουργηματική εκτέλεση για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι ο στόπερ της ΑΕΚ.

Στο 27’ ένα σουτ του Τσούμπερ από δύσκολη γωνία, δεν βρήκε εστία αλλά δεν ήταν και κακό. Αμέσως μετά η Λαμία βγήκε μπροστά. Ο Σίνγκλει πασάρει στον Τόσιτς με εκείνον να σουτάρει απευθείας όμως ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε σταθερά. Μεγάλη ευκαιρία για γκολ έχασε η Ένωση στο 35’ από στημένη μπάλα. Ο Σιντιμπέ ανέλαβε την εκτέλεση και η μπάλα λίγο έλειψε να μπει στα δίχτυα του γκολκίπερ της Λαμίας. Στο 38’ ο Μάλτσι πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, όμως ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε εύκολα, ενώ τρία λεπτά αργότερα οι Κιτρινόμαυροι σκοράρουν για δεύτερη φορά στο ημίχρονο. Ο Πινέδα έκλεψε στον άξονα μετά από ωραίο pressing, πάσαρε στον ανενόχλητο Ελίασον και εκείνος με το δεξί έκανε το 0-2 για την ΑΕΚ.

ΘΕΑΜΑ, ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Πιο θεαματικό ήταν το δεύτερο ημίχρονο αφού και οι δύο ομάδες είχαν σηματικές χαμένες ευκαιρίες αλλά και γκολ. Στο ξεκίνημα η Λαμία βγήκε στην αντεπίθεση με τον Σλίβκα να πατά την περιοχή της ΑΕΚ, όμως εκείνος αντί να εκτελέσει, πήγε να πασάρει στον Σίνγκλει, με τον Γιόνσον να διώχνει σε κόρνερ.

Λίγο αργότερα ο Ελίασον πασάρει στον Πινέδα, εκείνος ελίσσεται και σουτάρει δυνατά με τον πορτιέρο της Λαμίας να διώχνει σε κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τσούμπερ περνά μία καταπληκτική κάθετη πάσα στον Ελίασον με τον Σουηδό να μην μπορεί να κερδίσει τον πορτιέρο της Λαμίας στο τετ α τετ. Η Λαμία βρήκε απάντηση η μπάλα πήγε στον Τόσιτς, εκείνος ζύγισε το σουτ όμως ο Στάνκοβιτς δεν αιφνιδιάστηκε.

Η Ένωση ωστόσο κατάφερε να τριπλασιάσει τα τέρματα της. Ο Άμραμπατ από στημένη μπάλα έκανε την ασίστ στον Τσούμπερ όπου με μία γυριστή κεφαλιά σκόραρε για τον δικέφαλο. Δεν πρόλαβε ωστόσο να το πανηγυρίσει και πολύ η Ένωση αφού στην αμέσως επόμενη φάση η Λαμία μείωσε το σκορ. Μετά από αδράνεια, η Λαμία βγήκε μπροστα με τον Σίνγκλει που το… πήρε πάνω του και από μία πολύ δύσκολη γωνία σούταρε δυνατά για το 1-3.

Δεν την πήρε ωστόσο από κάτω την Ένωση που είχε αμέσως μετά Διπλή χαμένη ευκαιρία με τον Ελίασον, με τον Σουηδό αρχικά να σουτάρει και τον πορτιέρο της Λαμίας να αποκρούει εντυπωσιακά, ενώ στην συνέχεια ο Άμραμπατ να σεντράρει αριστουργηματικά και τον Ελίασον να κάνει την κεφαλιά η οποία σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 76’ η Λαμία έβαλε την μπάλα επικίνδυνα στην περιοχή της ΑΕΚ, με το σουτ του Σίνγκλει να απομακρύνεται από τον Στάνκοβιτς και στη συνέχεια ο Σιμόν να αστοχεί με κεφαλιά. Λίγο αργότερα ωραία συνεργασία Σιντιμπέ και Φερνάντες, με τον Ισπανό να σουτάρει πάνω από την εστία ενώ στο 90′ ο Φερνάντες βγάζει ωραία πάσα στον Μάνταλο, με εκείνον να στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών. Τεράστια χαμένη ευκαιρία στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έχασε η ΑΕΚ αφού ο Πήλιος δέχτηκε την πάσα από τον Πισάρο και ο ακραίος αμυντικός του δικεφάλου με το δεξί έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.