17.2
19:45

Σίφουνας ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη και νέα νίκη επί των Πεύκων

Η ΑΕΚ με καλή εμφάνιση δεν άφησε περιθώρια στους Πρωταθλητές Πεύκων και μετά το Κύπελλο, πήρε τη νίκη και για την 18η αγωνιστική της Volley League Γυναικών με 3-0 σετ.

«Καθαρή» νίκη για την ΑΕΚ που επικράτησε με 3-0 της Ακαδημίας Πρωταθλητών Πεύκων, εκτός έδρας, για την 18η αγωνιστική της Volley League Γυναικών. Μετά την επικράτηση για το Κύπελλο, η Κυπελλούχος Ελλάδας κατέκτησε νέα νίκη μέσα στα Πεύκα αυτή τη φορά για το Πρωτάθλημα, συνεχίζοντας την πορεία της με στόχο το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα εν όψει των πλέι οφ.

Καλό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες στο πρώτο σετ, με την ΑΕΚ να θέλει αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 13-11, αλλά η «Ένωση» με σερί 5-0 έκανε το σκορ 13-16. Τα Πεύκα μείωσαν εκ νέου στον πόντο (19-20), αλλά οι «κιτρινόμαυρες» με σερί 5-0 έκαναν το 19-25 και το 0-1 στα σετ.

Να εκμεταλλευτεί τη φόρα από το προηγούμενο σετ θέλησε ο «Δικέφαλος», όμως η γηπεδούχος ομάδα πιέζοντας στο μπλοκ διατηρήθηκε κοντά στο σκορ (6-6). Η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμό στο παιχνίδι της και έφτασε στο +5 (11-16). Οι γηπεδούχοι μείωσαν εκ νέου (16-18), αλλά όπως και στο πρώτο σετ, η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ «καθάρισε» το σετ με σερί 7-0 (16-25, 0-2).

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε το τρίτο σετ για την ΑΕΚ παίρνοντας προβάδισμα με 0-5.. Η ομάδα των Πεύκων δεν έμεινε χωρίς απάντηση και πλησίασε σε 4-5. Η «Ένωση» παρά την πίεση της γηπεδούχου ομάδας έφτασε στο 11-16. Ορισμένα λάθη από τις αθλήτριες της ΑΕΚ έδωσαν την ευκαιρία στα Πεύκα να μειώσουν σε 18-20, ενώ πέρασαν και μπροστά στο σκορ με 23-22. Ο Γιουνούς Οτσάλ κάλεσε τάιμ άουτ, κόβοντας την φόρα της γηπεδούχου ομάδας και η ΑΕΚ τελικώς κατέκτησε το σετ με 24-26 και τη νίκη με 3-0 σετ.

Ακ. Πρωταθλητών Πεύκων – ΑΕΚ 0-3
Τα σετ: 19-25, 16-25, 24-26.