17.2
18:38

Φόρτσαραν στο δεύτερο μέρος οι Μάγκες και «πάτησαν» τον ΠΑΟΚ

Ακόμα μία νίκη για τους Μάγκες που φόρτσαραν στο δεύτερο μέρος και κέρδισαν στο «Γ. Κασιμάτης» τον ΠΑΟΚ 29-22 για την 15η αγωνιστική της Handball Premier.Η ΑΕΚ βρίσκεται σταθερά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, στο -2 από την κορυφή.

Στη νίκη με 29-22 έφθασε η ανδρική ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ, η οποία επικράτησε του ΠΑΟΚ στο κεκλεισμένων των θυρών «Γ. Κασιμάτης», στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Handball Premier. Η «Ένωση» πάτησε το πόδι στο γκάζι στο β’ ημίχρονο και έφθασε εν τέλει σε μία άνετη νίκη, με τον ΠΑΟΚ, πάντως, να είναι αξιόμαχος στο πρώτο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε της «Ένωσης» (6-7). Η ΑΕΚ πήγε τη διαφορά στο γκολ (9-10) και ισοφάρισε (10-10). Ωστόσο, οι «ασπρόμαυροι» του Στέλιο Σεϊρεκίδη, αύξησαν στα τρία γκολ τη διαφορά (10-13). Η «Ένωση» με Λέμος και Αραμπατζή μείωσαν εκ νέου στο ένα γκολ τη διαφορά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 14-13 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Το ημίχρονο ενήργησε θετικά για την ΑΕΚ, η οποία επέστρεψε ανανεωμένη στον αγωνιστικό χώρο. Ισοφάρισε γρήγορα τους Θεσσαλονικείς (15-15, 17-17) και πέρασε μπροστά με 20-19. Με Μαντάλινιτς, Τικ και Αραμπατζή αύξησε τη διαφορά της η ΑΕΚ και εν τέλει έφθασε στη νίκη με 29-22.

AEK – ΠΑΟΚ 29-22
Tα πεντάλεπτα: 2-3, 5-7, 7-9, 10-10, 11-13, 13-14 (Ημ.), 15-15, 18-17, 20-19, 25-19, 26-20, 29-22.
ΑΕΚ (Φρεντερίκ Μπουζόν): Αραμπατζής 6, Τικ 4, Κρητικός 1, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 8, Μάλλιος 1, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 4, Άρσιτς, Σόκολιτς, Μίλερ 1, Λέμος 3, Κεδέρης.
ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Γκιγκόβ, Ελευθεριάδης 3, Παπαγεωργίου, Νικολαΐδης, Παπάζολου Θ. 4, Κουκμίσης 1, Παπάζογλου Ε., Τσαναξίδης, Μαρίνος, Κουκμίσης 1, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 4, Δάϊος, Ράντσανς 2, Τζωρτζίνης 4, Ταμπαγκέ 3.
Διαιτητές: Κινατζίδης-Φωτακίδης. Δίλεπτα: 5-7. Πέναλτι: 1/1-3/3.