15.2
20:06

Πάλεψε μέχρι το τέλος η ΑΕΚ Betsson- Ήττα- αποκλεισμός από τον Παναθηναϊκό στις λεπτομέρειες

Η ΑΕΚ Betsson έπεσε μαχόμενη στην Κρήτη, γνωρίζοντας την ήττα-αποκλεισμό από τον Παναθηναϊκό AKTOR με 79-72 για το Κύπελλο Ελλάδας. Μεγάλη προσπάθεια για την Βασίλισσα που έφτασε κοντά σε μεγάλη υπέρβαση με σπουδαίους τους Κουζμίνσκας και Μακρέι.

Συγκινητική προσπάθεια μέχρι το τέλος από την ελλιπή Βασίλισσα που κοίταξε στα μάτια τον Παναθηναϊκό, αλλά έμεινε εκτός συνέχειας του Κυπέλλου με 79-72. Οι κιτρινόμαυροι παρά τα προβλήματά τους πάλεψαν το ματς και μέσω της σκληρής άμυνάς τους έβαλαν ζόρια στους ποιοτικούς πράσινους.

Μπορεί η ΑΕΚ να βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 15, αλλά με μπροστάρηδες τον εκπληκτικό Κουζμίνσκας, τον τρομερό ΜακΡέι και το ξέσπασμα του Χόλινς στο τέλος, λίγο έλειψε να κάνει το μεγάλο μπαμ και να φτάσει σε μια απίθανη ανατροπή και νίκη.

Το συγκρότημα του Ηλία Ζούρου είχε πρώτο σκόρερ και κορυφαίο τον Μιντάουντας Κουζμίνσκας με 18 πόντους, ενώ ακολούθησαν ο ΜακΡέι με 14 και ο Ραντλ με 10. Στοίχισαν τα πολλά χαμένα ριμπάουντ στην άμυνα αλλά και οι άστοχες βολές.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ισορροπημένο το παιχνίδι (4-2) στα «Δύο Αοράκια», με το προβάδισμα να εναλλάσσεται (4-6) και τον Κουζμίνσκας να δείχνει με το «καλημέρα» πόσο έλειψε από την ΑΕΚ (10-10). Οι Κιτρινόμαυροι ακολουθούσαν τον ρυθμό του ΠΑΟ (12-16) και έδειχναν συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι τους στο 1ο δεκάλεπτο του Προημιτελικού. Η περίοδος «έκλεισε» στο -5 (15-20) για την Ένωση.

Με το τρίποντο του Νετζήπογλου (18-20) η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο 2ο δεκάλεπτο, παίρνοντας το προβάδισμα (23-22) με τον Αγραβάνη. Ο Παναθηναϊκός ξανα-μπήκε μπροστά (26-28), όμως η Βασίλισσα έδειχνε να βγάζει παλμό (30-34) και να προσπαθεί -επιτυχώς- να χαλάσει το παιχνίδι του αντιπάλου της. Το ημίχρονο την βρήκε όμως στο 30-39 και στο -9 από τον Παναθηναϊκό, έχοντας μεστή εμφάνιση.

Θυμηθείτε την ροή του αγώνα, ΕΔΩ!

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός… πάτησε γκάζι (32-41) και ανέβαζε την διαφορά (32-46). Η ΑΕΚ προσπαθούσε (41-53) αλλά δεν έβγαιναν οι συνδυασμοί, με την πλειονότητα των παικτών να αδυνατούν να προσφέρουν όσα η ομάδα περιμένει (43-59). Στην λήξη του δεκαλέπτου, ο ΜακΡέι μείωσε με buzzer-beater τρίποντο (48-59) με την Ένωση να έχει ένα… βουνό να ανέβει για να επιστρέψει στο ματς.

Ο ΜακΡέι με ακόμα ένα καλάθι και ο Κουζέλογλου με κάρφωμα ανέβασαν το σερί των κιτρινόμαυρων στο 7-0 (52-59), ενώ ο Χόλινς με το πρώτο δικό του καλάθι στο ματς έβαλε φωτιά στην αναμέτρηση (55-59). Ο Μήτογλου και ο Γκραντ με πέντε μαζεμένους πόντους έκαναν το 55-64, με την διαφορά να παραμένει στους εννέα για τον Παναθηναϊκό (59-68) στα μισά του δεκαλέπτου. Ο ΜακΡέι και ο Κουζμίνσκας ήταν εκείνοι που βγήκαν μπροστά στο τέλος, με τον Χόλινς να βάζει και δεύτερο τρίποντο στο ένα λεπτό πριν τη λήξη για το 70-74.

Στην κρίσιμη επίθεση ο Ραντλ έκανε λάθος, ο Γκραντ έβαλε τις δύο βολές (70-76), με 20” πριν το φινάλε. Το παιχνίδι πήγε στη ρουλέτα των βολών με τους πράσινους να κρατούν το προβάδισμα, με τελικό σκορ το 79-72.

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ: 79-72

Δεκάλεπτα: 20-15, 39-30, 59-48, 79-72

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαιτζάκης, Βιλντόζα, Σλούκας 2, Παπαπέτρου, Γκραντ 13, Ναν 12, Λεσόρ 16, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 11, Ερναγκόμεζ 3, Μήτογλου 22, Μαντζούκας.

ΑΕΚ (Ζούρος): Ραντλ 10, Καράμπελας ,Πιλάβιος,  Χόλινς 8, Νετζήπογλου 5, Αγραβάνης 6, Κουζμίνσκας 18,  Νάιτ 4, Κουζέλογλου 5, Μόργκαν 2, Ματαλλιωτάκης, ΜακΡέι 14.