08.2
10:30

Μεγάλη πρόκριση στα Ημιτελικά μέσα στην Πολιτεία!

Με μία πειστική εμφάνιση η ΑΕΚ επικράτησε με το ευρύ 8-2 της Αθήνας ’90 μέσα στην Πολιτεία και προκρίθηκε στα Ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Futsal Ανδρών

Η «Ένωση» έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, ειδικά στο β’ ημίχρονο, και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στους «4», συνεχίζοντας την πορεία της. Εκεί θα βρει τους Θρακομακεδόνες με στόχο να «τσεκάρει» το εισιτήριο για τον Τελικό.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Αδαμόπουλο, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 1-1. Μάνος και Πάις σκόραραν για το 1-3, αλλά πριν τη λήξη του ημιχρόνου η Αθήνα ’90 μείωσε σε 2-3.

Στο β’ μέρος οι παίκτες του Άγγελου Εμμανουηλίδη μπήκαν πολύ δυνατά και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στο «Καλτσέτο». Μέσα σε λίγα λεπτά το 2-3 μετατράπηκε σε 2-6, με τέρματα των Μάνου, Ουέσλεϊ και Ταρνανίδη, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να βάλουν έξτρα παίκτη και να βγάλουν τον τερματοφύλακα. Η άμυνα των «κιτρινόμαυρων» δεν άφηνε κενά, με αποτέλεσμα σε κάθε κλεμμένη μπαλιά να υπάρχει μεγάλη ευκαιρία για γκολ. Έτσι, ο Ντάτης σκοράροντας δις στα τελευταία λεπτά διαμόρφωσε το τελικό 2-8.

Αθήνα ’90 – ΑΕΚ 2-8