03.2
20:32

Πέρασε εύκολα από Θεσσαλονίκη η ΑΕΚ

Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ όμορφο βόλεϊ, η ΑΕΚ επικράτησε με 3-1 σετ του Άρη Θεσσαλονίκης μέσα στη Μίκρα για την 16η αγωνιστική της Volley League Γυναικών.

Η Κυπελλούχος Ελλάδας, παρά την απώλεια του πρώτου σετ, δεν έδειξε να επηρεάζεται, έκανε το παιχνίδι της και έφτασε σε μία «καθαρή» νίκη συνεχίζοντας την πορεία της στο Πρωτάθλημα. Όλες οι αθλήτριες του Γιουνούς Οτσάλ έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, με την Όλγα Στράντζαλη να ξεχωρίζει και να αναδεικνύεται MVP. Παράλληλα, είχαμε και το ντεμπούτο της Τσίρκοβιτς, η οποία άφησε θετικότατες εντυπώσεις δείχνοντας ότι θα αποτελέσει ένα ισχυρό εργαλείο για την ΑΕΚ.

Στο πρώτο σετ, οι γηπεδόυχοι προηγήθηκαν με 9-6, με την ΑΕΚ να αντιδρά και με σερί 5-1 να παίρνει κεφάλι στο σκορ (10-11). Με την Τσάριτς να παίρνει αρκετές επιθέσεις, η «Ένωση» διατήρησε το προβάδισμα έως το 12-13, με τον Άρη να απαντά με σερί 5-1 για το 17-14. Ο Γιουνούς Οτσάλ προσπάθησε να αλλάξει την κατάσταση, περνώντας στο παιχνίδι και την Τσίρκοβιτς, όμως οι γηπεδούχοι τελικώς κατέκτησαν το σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ εμφανίστηκε βελτιωμένη ειδικά στο κομμάτι του μπλοκ. Έτσι το αρχικό 3-2 μετατράπηκε γρήγορα σε 3-5. Με την Στράντζαλη να ανεβάζει ρυθμούς και την Κωνσταντινίδου να πασάρει με μαεστρία, οι «κιτρινόμαυρες» έφτασαν στο +5 (7-12). Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει στο σερβίς την υποδοχή της ομάδας της Θεσσαλονίκης και με τις Μπλάνκο, Τσάριτς και Στράντζαλη να κυριαρχούν στο φιλέ ανέβασαν τη διαφορά στους 8 πόντους (10-18), με το σετ να ολοκληρώνεται με σκορ 16-25.

Στο τρίτο σετ, η καλοκουρδισμένη μηχανή της ΑΕΚ συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα τόσο στην υποδοχή όσο και στις επιθέσεις του Άρη. Με το μπλοκ της ΑΕΚ να κυριαρχεί, η «Ένωση» προηγήθηκε με 3-9. Τσάριτς και Στράντζαλη συνέχισαν να μη λαθεύουν με την ΑΕΚ να φτάνει στο 10-19. Η Τσίρκοβιτς που πέρασε λίγο νωρίτερα στο σετ έδειξε πολύ καλά στοιχεία, τελειώνοντας δύσκολες μπάλες και η ΑΕΚ έκανε το 1-2 στα σετ (18-25).

Στο τέταρτο σετ, η ΑΕΚ με τις Μπλάνκο, Τσάριτς και Καλαντάτζε να τελειώνουν τις φάσεις προηγήθηκε με 3-6. Η «Ένωση» έφτασε έως το +5 (4-9), με τον Άρη να απαντά με σερί 4-0 (8-9). Μπλάνκο και Τσάριτς διατήρησαν την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ (8-12, 11-14). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 14-14, ενώ λίγο αργότερα πέρασαν μπροστά στο σετ (19-18). Ο Γιουνούς Οτσάλ κάλεσε τάιμ άουτ και με την επιστροφή στη δράση, η Στράντζαλη ισοφάρισε σε 19-19 και μία λάθος επίθεση του Άρη ανέτρεψε την κατάσταση (19-20). Η Στράντζαλη με νέα επίθεση και με μπλοκ των Κωνσταντινίδου-Μπλάνκο, η ΑΕΚ ξέφυγε με 19-22. Η Στάικου πήρε άσσο σημειώνοντας το 20-24, ενώ η Στράντζαλη με μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το τελικό 20-25 και 1-3 στα σετ.

Άρης – ΑΕΚ 1-3
Τα σετ: 25-19, 16-25, 18-25, 20-25.